Prischol mi osud, ktorý som zaznamenal vo svojom románe. Som zadržaný rovnako Už nikdy neuvidím svet ako hlavná postava, ktorú som pred rokmi stvárnil. Rovnako ako môj hrdina čakám na rozsudok, ktorý rozhodne o mojej budúcnosti. Netuším, čo príde, a zrejme o tom už bolo rozhodnuté rovnako ako v jeho prípade.
Olivia de Lamberterie je šéfredaktorka časopisu Elle a ako literárna kritička vystupuje v rozhlasových reláciách Télématin na France 2 a v Masque et la plume na France Inter. Titul Zbohom, smútok, ktorý vám ponúkame, je jej prvotinou. Živila som sa slovami druhých, nechala sa nimi unášať a napĺňať ich energiou a emóciami. Až do smrti môjho brata, 14.
Sme posadnutí pohľadom iných, čerpáme z neho sebavedomie, je meradlom všetkých našich úzkostí. Robíme všetko preto, aby sme vyzerali čo najlepšie, aby naše ľúbostné vzťahy vyzerali čo najkrajšie, pričom vieme, že temnota nikdy nie je ďaleko. Stačí, aby jediný človek na svete poznal naše tajomstvá.
Veda, technológia a západná liberálna demokracia dramaticky ovplyvňujú kvalitu nášho života. V porovnaní s predchádzajúcimi generáciami máme nevídaný prístup k informáciám, väčšiu osobnú slobodu, vyššie materiálne pohodlie a viac vlastníctva.
Zadie Smith nie je len autorkou niekoľkých kriticky aj čitateľsky oceňovaných románov, ale genialita jej premýšľania sa prejavuje aj v kratších textoch esejach. Žiadna z tém pre ňu nie je príliš okrajová či mainstreamová.
Hlasy žien z Ovídiových Premien sa dožadujú vypočutia, búria sa proti moci mýtov a rozprávajú svoje príbehy tak, ako ich doteraz nikto nepovedal. Ja som domovom tohto príbehu. Po tisíckach rokov, počas ktorých tento príbeh rozprávali iní ľudia, po všetkých tých rôznych mostoch, po nesprávnych slovách, ktoré význam a pravdu zaviedli na scestie, ho vyrozprávam sama.
Nová zbierka poviedok americkej spisovateľky Lucie Berlinovej, ktorej posmrtne vydaná zbierka s názvom Manuál pre upratovačky sa stala literárnou senzáciou. Autorka si vďaka nej vyslúžila prirovnanie k Raymondovi Carverovi, Grace Paleyovej, Alice Munrovej a Antonovi Čechovovi.
Simone de Beauvoir bezpochyby najvýraznejšie prispela k modernému mysleniu svojou veľmi vplyvnou kritikou vzťahu mužov a žien Druhé pohlavie, no je tiež autorkou mnohých románov a poviedok, v ktorých sa zrkadlia jej skúsenosti a filozofické postoje.
Roky sa považujú za jedno z ikonických diel francúzskej memoárovej prózy. Text je osobným rozprávaním o období od 1941 do 2006 prostredníctvom optiky pamäti, minulých a súčasných dojmov, dokonca aj predstáv budúcnosti: fotografie, knihy, skladby, rádio, televízia a desaťročia reklamy, titulkov z tlače v kontraste s intímnymi konfliktmi a denníkovými záznamami.
Kto z vás si zaslúži život večný?
Goncourtova cena roku 2020 za román Anomália je dnes medzinárodný literárny fenomén, v ktorom sa spája zločin so sci-fi a trilerom. Kým by sme boli, keby sme spravili iné rozhodnutia? Prezradili tajomstvá, odišli zo vzťahu, napísali knihu?
Čiastočne spoločenská freska, čiastočne punkrockový triler, Život Vernona Subutexa je výnimočným portrétom súčasnej spoločnosti... napísaný so zúrivosťou, ktorá láme kosti. Christine Ferniot Rocková hviezda Alex Bleach je mŕtvy, ale jeho tajomstvo stále niektorých zaujíma a máta.
Život bez nej by bol smrťou. Nikdy nevydaná autobiografická novela veľkej filozofky a feministickej ikony Simone de Beauvoir, ktorú napísala v roku 1954. Vyrozprávala v nej príbeh svojho priateľstva s Élisabeth Lacoinovou, ktorú stretla ako deväťročná v súkromnej katolíckej škole Adeline Désirovej. V novele sa volajú Sylvie a Andrée.
Diktatúra štátu v štýle Veľkého brata je bezmála dokonalá. Každý deň sa ďalšia západná krajina mení na autokraciu. Ľudí nahrádzajú algoritmy, ľudia sa nahrádzajú navzájom, miesto pre sny už takmer neexistuje. Iba v hudbe. Štyria mladí ľudia sa pokúšajú o revolúciu sprevádza ich grim, najlepší britský vynález od čias panku. Nejde o dystópiu.
Víťazka Bookerovej ceny v roku 2019. Takto ste o Británii ešte nečítali. Takto sa o Británii ešte nepísalo. Od Newcastlu po Cornwall, sleduje román Dievča, žena, iné prvého dvanásť postáv a ich životy v krajine od zrodu dvadsiateho storočia po obdobie dospievania dvadsiateho prvého.
Zoe Howardová má sedemnásť rokov, keď ju jej brat Russell zoznámi so Stephenom Quaylom. Stephen je jedinečný, Zoe nikdy v živote nikoho podobného nestretla. Je zvláštny a prchký ako postava z ruského románu. Jeho sestra Anna je plachá a uvážlivá sirota. Zoe a Russell, Stephen a Anna pochádzajú z rôznych spoločenských kruhov, ktorých tieňa sa za celý život nezbavia.
Bol jasný letný deň v roku 1900. Všetky dievčatá z Appleyard College pre mladé dámy sa zhodli, že je ideálne počasie na piknik pri Hanging Rock. Po obede vyliezli tri dievčatá do tieňa vulkanických výčnelkov. Kráčali čoraz ďalej, až kým nezmizli ostatným z dohľadu. A nikdy sa nevrátili...
Pokračovanie románu Tá, čo sa vracia. V najhlbšej tme noci tesne pred svitaním, Adriana mláti do dverí s novorodencom v náručí. So sestrou sa dlho nevideli, a tá vôbec netušila, že Adriana čaká dieťa. Pred kým uteká? Je naozaj v nebezpečenstve?
Stalo sa vám, že ste videli niečo, čo tam v skutočnosti nebolo? Počuli, ako niekto volá vaše meno v prázdnom dome? Cítili, že vás niečo alebo niekto sleduje, a keď ste sa otočili, nikto tam nebol?
Na fiktívnom ostrove medzi viničom, olivovníkmi a kaparami, v tieni nevyspytateľnej sopky žije uzavretá komunita svojimi radosťami a starosťami. Lenže jedného dňa more vyvrhne tri mŕtvoly, tri tmavé mladé mužské telá. Objaví ich stará učiteľka na rannej prechádzke so psom. Privolá starostu, príde lekár, objaví sa učiteľ. Čo teraz? Čo si počať s tromi mŕtvymi?