Autogénny tréning v preklade znamená "sebautvárajúce systematické cvičenie". Vyvinul ho neuro-psychiater a psychoterapeut J. H. Schultz. Ide o prepracovaný systém vnútornej práce s predstavami, pomocou ktorej sa dostávame do stavu prehĺbeného pokoja, uvoľnenia a hypnoidne zmeneného vedomia.
Táto kniha podáva aktuálny prehľad o diagnostike, výskume rizikových faktorov, ako aj o psychoterapeutických a farmakologických prístupoch k liečbe anorexia nervosa, bulimia nervosa a binge - eating poruchy. Autori v nej detailne opisujú behaviorálne orientovaný terapeutický model a v konkrétnych príkladoch ilustrujú jeho centrálne prvky.
Kniha, pretkaná klinickými ilustráciami, algoritmami a tabuľkami, sprevádza čitateľa hodnotením a manažovaním kognitívnych porúch, psychologických symptómov a abúzom substancií v prostredí somaticko-chirurgických oddelení.
Diel I.Teória obrany pri neurózachČo je hlbinná psychológia?
V rovnakom čase (rok 2004) ako vyšiel americký originál tejto brilantnej knihy od vynikajúcej trojice múdrych a nepochybne hlboko ľudských newyorských psychiatrov a psychoanalytikov sa dal zaznamenať radikálny zvrat v hodnotení efektivity psychodynamickej psychoterapie veľkých depresií.
Autori poskytujú čitateľovi prehľad najdôležitejších pojmov a zákonitostí, ku ktorým sa dopracovala etológia a poukazujú na ich význam pre humánnu psychológiu. Porovnávací výskum správania prináša indície pre vrodené základy ľudského správania a upozorňuje nás na hranice jeho modifikovateľnosti.
Kniha je úvodom pre psychiatrov, psychológov a psychoterapeutov, ktorí chcú vo svojej praxi liečiť pacientov krátkodobou psychoterapiou. Prehľadnou formou sa preberajú indikácie tejto formy liečby a modality terapeutickej techniky.
Diagnostika, manažment a liečba. Klinická príručka. Približne jednu štvrtinu až jednu tretinu svojho života strávime spaním a odhaduje sa, že prinajmenšom 30% z nás trpí najmenej jedným typom spánkovej poruchy. Spánková medicína sa začala vyvíjať ako klinický odbor len v posledných rokoch.
Psychiatrické ochorenia si vyžadujú zvlášť starostlivé informovanie pacienta a jeho príbuzných zo strany lekára. "Odporúčané informácie pre pacientov" chcú pomôcť lekárovi pri rozhovore s pacientom tým, že obsahujú krátke ľahko zrozumiteľné kapitoly o najdôležitejších klinických obrazoch v psychiatrii a nevyhýbajú sa ani často komplikovanej právnej situácii.
Diagnostika, utváranie vzťahu a konkrétne terapeutické techniky empiricky overeného integratívneho, „dialekticko-behaviorálneho“ prístupu
Aké sú hlavné zdroje pocitu bezpečia, lásky, radosti a kde sú korene úzkosti, hanby, nenávisti a smútku? Akú úlohu hrajú vzťahy v našom živote? Podľa čoho ich utvárame? Ako ovplyvňujú naše zdravie? Ako funguje psychoterapia?
Terapeutický manuál. Cieľom tejto knihy je podporiť využívanie kognitívne-psychoedukačných intervencií u pacientov s mániodepresívnymi poruchami. Kniha poskytuje prehľad o etiológii, epidemiológii a diagnostike bipolárnych porúch a informuje o aktuálnych poznatkoch z terapeutických výskumov.
Prvý z piatich zväzkov v novátorskej sérii Jadrové kompetencie v psychoterapii. Tento neobyčajne praktický text od renomovaného odborníka uvádza študentov a profesionálov do základných princípov dlhodobej psychodynamickej psychoterapie, so zameraním na dlhodobú dynamickú prácu s dospelými v individuálnej terapii.
Horowitz Liečba syndrómov podmienených stresom. "Mardi Horowitz napísal kedysi knihu o syndrómoch podmienených stresom. Teraz napísal knihu o ich terapii. Skúsený terapeut a významný výskumník v oblasti PTSP, Dr.
Z Obsahu: Úvod Vyšetrenie a plán liečby Poruchy so zníženou pozornosťou a rušivým správaním Separačná úzkostná porucha, porucha príjmu potravy, tiky, poruchy vylučovania, selektívny mutizmus, reaktívna porucha príchylnosti "Dospelé" poruchy, ktoré môžu začať v detstve alebo adolescencii Vývinové poruchy Špeciálne klinické situácie
Konfliktový model a psychotická dynamika. Individuálna psychoterapia pri psychotických poruchách. Psychodynamika afektívnych psychóz.Poruchy osobnosti. To sú názvy niektorých kapitol jedinečnej knihy nemeckého psychiatra a psychoanalytika gréckeho pôvodu.
Táto kniha je praktickou príručkou verbálnej intervencie pri psychogénnych a psychosomatických ochoreniach. Pre rôzne skupiny pacientov a syndrómy je na príkladoch ukázané vedenie rozhovoru, napr. pri psychosomatických poruchách, suicidalite, borderline poruche osobnosti.
Keď sa stanoví diagnóza "schizofrénia" znamená to pre pacientov a príbuzných často dlhoročný zápas s chorobou. Okrem toho musia žiť so stigmou, ktorú táto porucha v našej spoločnosti stále ešte má. Preto je dôležité získavať dôkladné informácie o tomto ochorení.
Autor v tejto knihe rozvíja provokujúcu tézu, že ľudské svedomie, jeho super-ego, má prevažne deštruktívne pôsobenie. Super-ego sa podobá na neurotický symptóm, ktorý zabraňuje rozvoju self a adekvátnemu vnímaniu reality.