Táto kniha skúma „veľkých klamárov“ – tých nezvyčajných ľudí, ktorí používajú lži pri riadení svojho života. Väčšina ľudí je pomerne čestná. Avšak, niekoľko veľkých klamárov môže mať zásadný vplyv – ruinujú osobné vzťahy, ničia obchod a podnikanie, podkopávajú fungovanie spoločnosti. Experti, doktori Christian L. Hart a Drew A.
Archetypy gréckej mytológie – ako Sizyfos, Minotauros, Prometeus, Tantalos, Adonis, Midas alebo Kasandra – môžeme chápať ako modely, ktoré nachádzame v rôznych konceptoch modernej psychiatrie, psychológie, psychosomatiky a psychoanalýzy.
Koncept mentalizácie má korene vo výskumoch utvárania vzťahovej väzby. Vyvinuli ho Peter Fonagy, Anthony W. Bateman a John G. Allen. Ide o komplexné reflektovanie seba a druhých vo vzťahoch a kontextoch. Má emočnú a kognitívnu stránku. Deficity v mentalizovaní súvisia so zraniteľnosťou pre psychické poruchy. V tejto knihe opisujú autori S. Taubner, P. Fonagy a A. W.
Ako mladiství a ich vzťahové osoby hľadajú rovnováhu medzi potrebou väzby, odpútavania sa a autonómie. Brisch na základe teórie vzťahovej väzby a podrobných terapeutických príkladov opisuje možnosti včasnej pomoci a formy interevncií pre adolescentov a ich vzťahové osoby.
V umení a aj vo vede existujú "staré skvosty", diela, ktoré majú aj po generáciách svoju hodnotu. Zdá sa mi, že v psychiatrii to platí aj pre Spoerriho Kompendium, a že aj mladá generácia psychiatrov a psychológov môže mať pôžitok a inšpiráciu z jeho čítania. Theodor Spoerri napísal Kompendium psychiatrie so zohľadnením medicínskej psychológie v druhej polovici 20.
Sny hovoria pravdu o snívajúcom. Keď sa nám podarí pokročiť v chápaní snov, zisťujeme, že sa v nich zrkadlia naše priania, emócie, konflikty, riešenia a súvislosti aktuálnej situácie s našou minulosťou a možnou budúcnosťou.
„Múdre, prístupné a pre čitateľa veľmi príťažlivé skúmanie problému, ktorý sa dotýka podstaty ľudskej existencie“ ROBERT SAPOLSKY, AUTOR KNIHY BEHAVE „Nový prístup k duševnej poruche. Kniha Randolpha Nesseho mnohé osvetluje. Tvrdí, že stavy úzkosti a depresie majú jasný evolučný zmysel...
„Oprava hlbokého poškodenia po ranom zneužívaní, zanedbávaní a deprivácii je nekonečne komplikovaná ako napokon každá liečba úrazu, ktorý ľudský organizmus utrpí. V tejto nádherne napísanej knihe opisuje Ruth Cohnová strhujúco a podrobne rozmanité modality a zručnosti, ktoré terapeut potrebuje uviesť do praxe, aby bola takáto práca vôbec možná.
Kniha od významných majstrov v psychoterapeutických metódach, ktoré majú výskumami dokázanú liečebnú účinnosť. Ku knihe sú na webe dostupné skvelé videá ilustrujúce terapeutické interakcie.
Renomovaný švajčiarsky odborník prof. Udo Reichfleisch po 48 rokoch výskumných a poradenských a klinických skúseností s transľuďmi, ich sprevádzania tranzíciou nás informuje o vývoji odborných názorov, smerníc a tiež právnych súvislostí a o spoločenských postojoch a predsudkoch.
Disociatívne fenomény môžeme chápať ako ochranu pri neznesiteľných emóciách a spomienkach. Vylúčia sa pritom z bežného vedomia. Čo vieme o prejavoch, dynamike a príčinách týchto porúch? Autor je významný nemecký psychiater, psychoterapeut, psychoanalytik a špecialista na psychoterapeutickú medicínu a psychosomatiku.
Sebaporaňovanie ako symptóm vývinovej poruchy subjektívneho sveta u mladistvých púta v posledných rokoch stále väčšiu pozornosť. Sebapoškodzujúce správania majú paradoxnú funkciu sebaopatery. Znižujú neznesiteľné stavy napätia, naliehavé suicidálne myšlienky ustupujú do pozadia a preruší sa úzkosť zo straty seba a „zošalenia“.
Prelomová kniha o našich najhlbších pohnútkach, citoch a pocitoch od zakladateľa afektívnych neurovied a skúsenej psychoterapeutky. Osvetluje naše subjektívne prežívanie, správanie, vzťah k druhým, svetu a sebe. To všetko v našej evolučnej prepojenosti s inými živými tvormi.
Mary a Bob Gouldingovci plasticky opisujú a prepismi rozhovorov s pacientami ilustrujú svoje originálne postupy pri Terapii novým rozhodnutím. Ako identifikovať a riešiť rodičovské prikazujúce posolstvá, ktoré si človek v sebe nesie z detstva aj v dospelosti? "Musíš!" , "Nesmieš!", "Nebuď!", "Nebuď sebou!", "Nebuď úspešný!", "Nepatri", Nebuď v pohode!", "Nebuď blízko!
Rozhovory s jedným z najznámejších a najvplyvnejších psychiatrov a psychoterapeutov Ottom Kernbergom, bývalým prezidentom Medzinárodnej psychoanalytickej spoločnosti, ktorý sa zvlášť zaslúžil o poznanie hraničnej a narcistickej poruchy osobnosti a výskum možností psychoterapie porúch osobnosti.
Traumatizácia v detstve môže viesť ku komplexnej posttraumatickej stresovej poruche (K-PTSP), ktorá môže pretrvávať až do dospelosti a pri spracovávaní traumy si vyžaduje špeciálne upravený a náročnejší liečebný prístup. V čom sú rozdiely oproti liečbe "bežnej" PTSP, keď sa trauma udiala až v dospelosti, nájdete v tejto knihe od tímu Wolfganga Wollera.
Život a dielo jedného z najvplyvnejších amerických psychológov. Stále inšpiruje ľudí zaujímajúcich sa o človeka a špeciálne ľudí v pomáhajúcich profesiách, v oblasti poradenstva, psychoterapie, pedagogiky, zdravotnej a sociálnej starostlivosti, ale aj manažmentu a riešenia konfliktov.
V tejto knihe skúma psychiater L. I. SEDERER štyri základné pravdy, ktoré identifikoval počas svojej rozsiahlej kariéry. Tieto tajomstvá, ako ich nazval, sú pri bežnom pohľade skryté. Sú to zjavenia, ktoré umožňujú lekárom, pacientom a rodinám lepšie porozumieť duševným poruchám a zlepšiť svoje životy.
Prekonávanie zacyklení v traumatizáciách,konfliktoch a rizikách. Keď sa deti a mladiství naučia mentalizovať, nadobúdajú schopnosť prelamovať bludné kruhy traumatizácií, konfliktov a rizík. Zvyšuje sa ich schopnosť komplexnej empatie. U detí s nepriaznivými vzťahovými skúsenosťami, keď zažili napr.
Prekonávanie zacyklení v traumatizáciách,konfliktoch a rizikách. Keď sa deti a mladiství naučia mentalizovať, nadobúdajú schopnosť prelamovať bludné kruhy traumatizácií, konfliktov a rizík. Zvyšuje sa ich schopnosť komplexnej empatie. U detí s nepriaznivými vzťahovými skúsenosťami, keď zažili napr.