Etela Farkašová sa v novej esejistickej knihe vracia k fenoménom ticha/ stíšenia a pomalosti/spomalenia ako k parciálnym kritériám na prehodnocovanie spôsobu života v zahlučnenej, hektickej nonstop spoločnosti.
Milí čitatelia, Ondrej Klenovský vám ponúka ďalší súbor originálne vtipných rozprávkových príbehov. Svoje korene majú zapustené v Ľudových rozprávkach, vetvami sa načahujú k moderným hrdinom a všetko medzi tým utkala autorova fantázia. A fantázia, to je fantastická vec. Ponorte sa do príbehov, v ktorých nechýbajú princezné, ale ani draci.
Retro-román o tom, ako sa mladí ochrancovia Prírody a našich vzácnych dejín stali v súboji s komunistickou mocou napokon vodcami Nežnej revolúcie. A ako ich tá revolúcia zomlela... Ide o príbeh mladého vedca, ktorý sa ako dopisovateľ vplyvných novín, pokúsi zmapovať súboj mladých ochrancov Prírody s komunistickou byrokraciou.
Najčastejším motívom písania poézie je istá úľava v duši. Autorka sa aj takýmto spôsobom dokázala vo svojej zbierke vysporiadať, vypísať z obáv, radosti,úvah o sebe a svete v ktorom žije. Písaním sa mnohokrát problémy nevyriešia, ale je dôležité, že sa pomenujú, prípadne sublimujú.
Je sivé daždivé poludnie ako stvorené na melanchóliu. Dážď za oknami nekompromisne bubnuje svoje blues, kvapka po kvapke steká po skle a splýva v symfóniu chladného sychravého októbra. V tú zvláštnu jeseň, ktorá si tyká s oblohou roztrhanou na mraky.
Dmitrij Sergejevič Merežkovskij (1865-1941) oprávnene patrí k uznávaným autorom myšlienkovo i esteticky podnetných historických románov. Slovenský čitateľ mal možnosť oboznámiť sa s jeho trilógiou Kristus a Antikrist, v ktorej priblížil dobu a osobnosti Juliána Apostatu, Leonarda da Vinci a Petra Veľkého.
Monografia je výsledkom serióznej, veľmi poctivej, mnohoročnej práce a významným vydavateľským počinom tak z odborného, ako aj čitateľského hľadiska. Prináša totiž dôležitý vklad do výskumu autorovej tvorby, pretože posúva hranice k novým, doteraz buď nereflektovaným, alebo iba parciálne spracovaným témam a žánrom Kästnerovej tvorby.
Christian Johann Heinrich Heine , vlastným menom Harry Heine, nemecký prozaik, básnik, publicista, predstaviteľ romantizmu, napísal okrem iného aj mnoho lyrickej a melodicky znejúcej poézie. Bol vlastencom, ktorý sa usiloval hájiť slobodu ľudí a voľnosť myslenia. Ako autor bol upriamený hlavne na budúcnosť.
Rozprávkový les prekvitá priateľstvom, láskou, úsmevmi a šibalstvami. Chceš byť jeho súčasťou a na vlastné oči vidieť jeho čaro? Poď s nami do lesa RADOVALO!
Ministerstvu spravedlnosti v Praze: Státní zastupitelství v Přešově zabavilo číslo 11. roč. IV. periodického časopisu “d a v“ vycházejícího a tištěného v Přešově pro místa článku “Rozhovor s demokratom“ v přiložených dvou výtiscích blíže označené dle § 14 č. 5., § 14 č.1. a § 15 č. 3 /: § 1.:/ zákona na ochranu republiky čís. 50 / 1923.
Jedného pekného dňa zvieratá už skutočne mali všetkého plné zuby. My už dáme svet do poriadku! Veď nie sme ľudia! Slon Oskar a jeho priatelia zvolali konferenciu zvierat. Zdá sa im, že ľudia príliš premýšľajú o vojnách a navyše celkom zabúdajú na deti. To sa musí zmeniť!
Je sivé daždivé poludnie ako stvorené na melanchóliu. Dážď za oknami nekompromisne bubnuje svoje blues, kvapka po kvapke steká po skle a splýva v symfóniu chladného sychravého októbra. V tú zvláštnu jeseň, ktorá si tyká s oblohou roztrhanou na mraky.
Novela Jána Podmanického Muž, ktorý sadil knihy je rozprávaním o pretínaní kruhov nenávisti. Nielen tých, ktoré si uvedumujeme, ale aj tých, ktoré v sebe nosíme podvedome.Niekedy sa prejavujú ako smútok, ktorý sa môže v nasledujúcich generáciách premeniť na opačný postoj. Inokedy sa pretínanie kruhov nenávisti prejavuje ako potreba uzatvárať veci zmierením.
Magdaléna Cisárová je spisovateľka s originálnym prístupom k prozaickej tvorbe, ktorá pravdivou výpoveďou o živote osloví aj náročného čitateľa. Narodila sa vo Zvončíne pri Trnave, vyštudovala FF UK v Bratislave. Vo Vydavateľstve Spolku slovenských spisovateľov jej vyšla zbierka poviedok Marhuľový sad (2007).
Kniha Byť kajúcnikom sa oplatí nie je o vine a nevine obvinených a zatknutých ľudí, žijúcich v podmienkach mnohomesačnej kolúznej či preventívnej väzby. Autor pracuje investigatívnou metódou s dostupnými faktami, zamýšľa sa nad postupmi vyšetrovateľov a prokurátorov, ktorí využívajú aj zneužívajú spolupracujúcich svedkov, tzv.
Povedali o knihe Jedenásť esejí Pavla Dinku, takmer sa mi žiada povedať: jedenásť esejí ktoré by mohli otriasť svetom.
Dozviete sa, že strašidlá sú iba V rozprávkach. Čaká na vás desať veselých príbehov, ako Ich prežívajú vaši kamaráti. Budete sa smiať, radovať a možno sa aj poučíte. Presvedčíte sa. Že ani vysávač, ani zubár či semafor nie sú žiadne strašidlá. Zistíte, že Najlepšie je s kamarátmi a keď nikto nie je sám.
,,Všetko má svoj začiatok aj koniec. Tak sme nastavení žiť svoje životy. Riešiteľmi problémov sme my samotní. A tak sa niektorí z nás stanú... básnikom,aby, som zachytil najtajomnejšie pocity lásky, aby som namiešal hlásky do alchýmie slov...
Prozaik, esejista, publicista Milan Zelinka je našej čitateľskej verejnosti dobre známy už niekoľko desaťročí ako výrazná osobnosť súčasnej slovenskej literatúry, jeho knihy zaznamenali živý ohlas a získali ocenenia.
Stanislav Kaľavský (*6. 2. 1971) nie je v slovenskej literatúre nováčikom. Po básnických zbierkach nebo pieklo (2009) a zbierka z pierka (2014) ponúka čitateľovi zbierku cestopisov Čas na priestor. Rodák z Liptovského Mikuláša cestuje po celom svete, lozí po horách, potápa sa vo vodách, mapuje prírodu, zoznamuje sa s domácimi.