Tridé sú tretiaci. Nezbední lapaji, ktorí vôbec nie sú zlí, iba strašní smoliari. Vždy si ich vyhliadne nejaká neplecha, ktorá si ich pritiahne a oni potom musia robiť to, čo im prikáže.
Autor Ján Marton žije a pôsobí vo Svite. Debutoval zbierkou Život nie je pes, je to suka (2009). Veršami vo svojej druhej zbierke Eskimák na korze (2010) potvrdil, že je obdivovateľom celoživotného diela Charlesa Bukowskeho. Vo svojej tretej zbierke Blues pre masy kladie dôraz na „momentálny pocit“ a „silu podvedomia“.
Števa Opremčáková po tom, čo sa na knižný trhu mimoriadne úspešne uviedla titulom V Írsku prší inak, prichádza s mrazivým príbehom osirelého dievčaťa. Čitateľovi sa jej nežičlivý údel môže zdať bezútešný, ale duchaplný nadhľad, s akým ho prekonáva, sa vyznačuje osviežujúcou živosťou.
Tretí román s jemným erotickým nádychom od autorky predošlých bestsellerov zaujme kvalitou, strhujúcim štýlom a vyzretosťou. Nie náhodou sa v knihe opakujú mená hlavných hrdinov z úspešného debutu Čo koho do toho. Kniha sa číta na jeden dych a nedá sa odložiť nerozčítaná... Je nemožné, aby Ben Wilson zabudol na Simonu, svoju lásku zo strednej školy.
Čo je pre nás najcennejšie z toho, čo nás v našom živote obklopuje?
Príbeh Lukáša, ktorý sa dozvedá, že otec nie je jeho otec, dieťa nie je jeho dieťa a začína rozmýšľať, či sa vlastne ešte oplatí žiť. Opustí úplne všetkých a všetko, aby sa aj vďaka alkoholu dostal na úplné dno vlastnej existencie. Odrazí sa od neho?
Jak Česko zasáhla Pelcova kniha A bude hůř, tak se stala Hiraxova prvotina Raz aj v pekle vyjde slnko generačním a kultovním románem pro Slovensko. O knize: "Něco tak hnusného a zároveň krásného jsem v životě nečetl. Jsem rád, že žiji obyčejný život popeláře." Náhodný popelář, kterému dal Hirax jako prvnímu přečíst tenhle román.
Tretia Hiraxova básnická zbierka V tichu prináša slová, v ktorých na úkor autorovho citového striptízu ubudlo toho „nepekného“. Láska, jej vyznania, jemná poetika, vzťah muža a ženy, človeka a prírody, duše a celku, bolesti i radosti života.
Cestovateľ, prozaik, muzikant a poet Hirax zobral batoh, vyrazil do Afriky a nezabudol si pribaliť ani fotoaparát a zápisník. Ak sa vám páčil jeho panamsko-kostarický cestopis Úcta k prírode a úsmev ako zmysel života, budete touto knihou ešte viac šokovaný. Etiópia je totiž ako India – kto v tejto krajine nebol, nikdy necestoval.
Gitarista Hirax (Lunatic Gods, Editor, Nothing) netrápi len struny na gitare, ale rozhodol sa aj písať. A čo hovorí Hirax o svojom knižnom debute?
Blogy Ľubomíry Romanovej číta celé Slovensko jedným dychom. Možno preto, že nie sú vymyslené, ale ide o skutočné prípady, ktoré sa stali počas jej služieb v nemocnici. Ale možno práve preto, že pri ich čítaní si každý vnímavý čitateľ uvedomí, čo všetko má, pretože my, Slováci, sme experti na necenenie si toho, čo máme.
Život. Realista ho vidí taký, aký je. Optimista dúfa, že ho vie zlepšiť. Pesimista neverí, že sa s ním dá niečo robiť. Nihilista si je istý, že sa s ním nedá nič robiť. Filozof sa ho pokúša vysvetliť. Anarchista nepotrebuje nikomu nič vysvetľovať.
Obľúbená prievidzká autorka ženských románov Lenka Gahérová prichádza so svojou piatou knihou, ktorá sa určite stane hrdou pokračovateľkou dobre predajného románu Čas nových nádejí či titulu Tiene minulosti.
Slepá viera v Boha, moc peňazí a zvrátený sex prináša rozkoš aj utrpenie. Žien, detí i mužov. Každú postavu v románe poznačil, každá sa so svojou minulosťou vyrovnáva po svojom a nechtiac ubližuje. Sebe aj iným. Matka z lásky k dcére, dcéra z lásky k otcovi, starý otec tým ako žil. Dostanú šancu obrátiť osud? Dokážu vymazať minulosť a vrátiť sa do života?
Táto kniha farebných fotografií so slovenskými ako aj anglickými poetickými popismi by pokojne mohla niesť názov Nový Zéland objektívom Hiraxa. Ale bolo by to klamstvo. Táto krajina sa mi ukázala taká, aká sa mi ukázať chcela. Videl som presne to, čo som mal vidieť, a v tejto knihe sú presne tie fotky, ktoré som mal odfotiť.
Príbeh Lukáša, ktorému sa rozpadá manželstvo a dokonca ho stretáva aj vážny zdravotný problém. Napriek tomu vstáva z prachu a verí, že všetko sa obráti na dobré. Nový román od Hiraxa v ktorom sa autor zameral na silu myšlienky. Nie sú zázraky. Človek dokáže všetko.
Ján Marton vo svojej druhej zbierke šetrí slovami a o to majú jeho verše bez rýmu väčšiu silu. Je to koncentrát pocitu, beznádeje, úprimnosti... Je to nárek duše, ktorá sa zvíja, plazí, skučí, plače a jediné, čo sa jej podarilo dočiahnuť, je pero. Tak sa ho chytá, stíska ho spotenou dlaňou a ryje s ním do sveta svoje slzy. Nezaujíma ju, aká bude odozva.
Básnická zbierka Dieťa osudu je autentickou výpoveďou tragicky živého lyrického subjektu, mladej bytosti zmietanej trýznivou skutočnosťou, pocitmi nenaplnenej lásky, absurdity života a z toho vyplývajúcej depresie. Poeticky pripomína tvorbu niektorých autorov civilnej, postbeatnickej poézie. Sám autor svoju tvorbu rád charakterizuje ako gotickú.
Debutová zbierka autorky z Veľkých Kapušian, ktorá ide v línii novodobej poézie Marton - Baričák - Hrubý, len s tým rozdielom, že svoje pocity dáva zo ženského uhla pohľadu, čo môže byť pre čitateľa zaujímavé.
Astrologička Alica Vodičková formou pozitívnych a príjemne písaných fejtónov prináša pohľady, postrehy, myšlienky a príbehy o obyčajných ľuďoch. Ale aj o tom, že keď sa na chvíľu zastavíte, zapozeráte a započúvate, uvidíte (možno) dávno zabudnutú krásu symbolov, ktoré sa nám denne nežne a nehlučne prihovárajú a vôbec si nepotrebujú robiť reklamu.