Najnovšia kniha profesora Matúša Kučeru Slováci a Chorváti patrí medzi tie diela, ktoré môžeme nazvať prelomovými v slovenskej historiografii, keďže na Slovensku doteraz nevznikla práca podobného charakteru a záberu.
Súborné vydanie esejistickej tvorby od roku 1978. Jej inšpiráciou je silná vnútorná potreba vyjadriť sa k dianiu, reagovať na spoločenský vývin i bežné ľudské stretnutia. Autor (1958) prešiel krutou školou totality, jeho literárne a disidentské aktivity upútali pozornosť bezpečnostných orgánov.
Autorova piata zbierka básní prináša prierez tvorbou z posledných rokov, ale i návraty k starším básňam, čo možno vnímať ako prejav konzistentnosti jeho literárnej tvorby a kontinuity hodnotových východísk.
Kniha prináša 108 spomienkových textov od 101 pamätníkov - kolegov, priateľov a žiakov - na profesora slovenčiny a francúžštiny a známeho slovenského jazykovedca Bela Letza (1902 - 1971), ktorý pôsobil na žilinskej reálke, neskôr gymnáziu, v rokoch 1931- 1938 a 1945- 1955.
Zbierka básní je autorkiným debutom a obsahuje tvorbu, ktorá vznikala od čias gymnaziálneho štúdia po súčasnosť. Autobiografické verše sú odrazom vnútorného sveta mladej ženy, ktorá siaha po témach zmyslu ľudského života, lásky, motivácie a dáva nazrieť do sveta svojej fantázie.
Kniha prináša chronologický prierez prvými storočiami kresťanstva na Slovensku s dôrazom na veľkomoravské obdobie a misiu solúnskych bratov sv. Konštantína-Cyrila a Metoda, pričom veľkú pozornosť venuje sv. Gorazdovi. Autor tiež poukazuje na ďalší vývoj, zdôrazňujúc výnimočné postavenie Nitry a tamojšieho zoborského benediktínskeho kláštora.
Pozoruhodná autobiografia podáva autentický obraz o živote v Sovietskom zväze v prvej polovici 20. storočia.
Zbierka básní Lásky nikdy nespia je výberom z básnikovej ľúbostnej poézie. Autorov svojrázny rytmus dáva najavo, že netrpí žiadnou formou schematizmu. Potvrdzuje to i bohato aplikovaná rozmanitosť tvorivého štýlu. Ten je moderný i klasický.
Ilja Čičvák je významným predstaviteľom slovenskej exilovej literatúry a šíriteľom slovenskej kultúry na severoamerickom kontinente. Po invázii r. 1968 pod tlakom normalizačného režimu ako mladý novinár a spisovateľ emigroval do Kanady, kde žije, slobodne tvorí a je členom The Writers´ Union of Canada.
Kniha obsahuje rozsiahly výber z autorovej karikatúrnej a aforistickej tvorby, ktorou nastavuje zrkadlo ľudským slabostiam i vážnym zlyhaniam. Nevyhýba sa ani delikátnym problémom dnešných čias, ani problematike (ne)zvládania moci a často si berie na mušku i politikov.
Hlavný hrdina má tridsaťpäť rokov a pracuje v Luxemburgu ako advokát. Má báječný plat a upratovačku, ktorú nikdy nevidel. Osamelý, zatrpknutý a frustrovaný, má silný pocit bezvýznamnosti, stratenosti ba až neviditeľnosti. Počas služobnej cesty v Paríži zisťuje, že sa stal naozaj neviditeľným...
Krátke životopisné črty vybraných osobností – pápežov, zasvätených osôb, ale aj ľudí pôsobiacich v najrôznejších svetských povolaniach – ktoré zanechali v zložitých časoch 20. storočia nezmazateľnú stopu.
Skutočný príbeh rehoľnej sestry Cecílie, ktorá v prestrojení unikla desiatke policajtov a niekoľko mesiacov sa skrývala, až sa jej v januári 1952 podarilo ujsť cez rieku Moravu do Rakúska.
Pútavo napísaný príbeh slovenských dejín od súčasnosti až po časy, v ktorých sa len hmlisto črtajú naše korene. Autor tento príbeh prerozprával svojím – slovenským – uhlom pohľadu, čo je iste podnetné, keďže interpretácia mnohých faktov bola (a čiastočne stále je) poplatná minulým mocenským a štátoprávnym pomerom.
Osudy ľudí, ktorí spoluvytvárali našu históriu. Príbeh o hľadaní a nachádzaní úspechov na tejto zemi, o ceste k bohatstvu, o jeho užívaní a o jeho rozplývaní sa. Je to príbeh o ľuďoch z mäsa a kostí, spravodlivých i náruživých, veľkorysých aj úzkostlivých, dodržujúcich princípy i hľadajúcich výhody bez ohľadu na ne.
Kniha prináša silné osobné svedectvo o praktikách totalitnej moci pri prenasledovaní predstaviteľov katolíckej cirkvi i vzrušujúci pohľad za múry väzníc a táborov nútených prác na Slovensku. Dnešný čitateľ môže získať lepšiu predstvau o tom, čo sa dialo na Slovenská po komunistnickom prevrate v roku 1948.
Proces s Jozefom Tisom, prezidentom prvej Slovenskej republiky bol súčasťou tzv. retribúcie – mimoriadneho povojnového súdnictva, ktoré významnou črtou bolo, že sa stalo mocensko-politickým nástrojom víťazov. V historickej eseji autor - vychádzajúc z dobového kontextu - stručne a prehľadne poukazuje najmä na uplatňovanie špecifických princípov, akými boli napr.
Životný príbeh francúzskeho šansoniéra Luciena je osobnou výpoveďou o ľudskej slabosti a pádoch, stavoch bezvýchodiskovosti, utrpenia a zúfalstva, ale i o nádeji, priateľstve, pokore, láske a pochopení. A najmä o ceste k víťazstvu.
Básne sú usporiadané do štyroch cyklov: Byť, zostať sám sebou, Stigmy času, Slovensko moje a Pod krížom stojím, ktoré predznamenávajú ich zameranie a potvrdzujú kontinuitu inšpiračných zdrojov i ustálenosť postojov básnika. Kniha je ilustrovaná reliéfmi akad. soch. Antona Gábrika z Brány sv. Cyrila a Metoda biskupského paláca na Nitrianskom hrade.
Pútavo napísaný príbeh slovenských dejín od súčasnosti až po časy, v ktorých sa len hmlisto črtajú naše korene. Autor tento príbeh prerozprával svojím – slovenským – uhlom pohľadu, čo je iste podnetné, keďže interpretácia mnohých faktov bola (a čiastočne stále je) poplatná minulým mocenským a štátoprávnym pomerom.