Klenotnica cirkevných erbov - je názov dlhodobého projektu knižného publikovania cirkevných erbov. Na ekumenickej báze prezentuje erby kňazov, biskupov, či farárov rôznych vierovyznaní.
Tzv. Metodov Kánon na počesť sv. Dimitra Solúnskeho vznikol zrejme v druhej polovici 9. storočia a zachoval sa v množstve odpisov z 11. – 14., výnimočne až z 15. storočia. Pamiatka vzbudzuje intenzívny záujem obzvlášť tým, že je svojím obsahom spätá s byzantskou misiou na Veľkej Morave a s jej bojom proti trojjazyčníkom.
Publikácia sa venuje jednej z najdiskutovanejších tém medzivojnového obdobia – štátoprávnemu a verejnosprávnemu postaveniu Slovenska v 1. Československej republike, a to očami právnika a politika Emila Stodolu (1862 – 1945).
Druhá časť dvojdielnej série z dejín slovenského politického myslenia je dielom kolektívu pedagógov a absolventov Katedry politológie Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave. Zamerali sme sa na známe aj menej známe osobnosti, ktoré formovali slovenské politické myslenie v prvej polovici 20. storočia.
Do rúk odbornej verejnosti sa dostáva monografia, v ktorej sú zhrnuté viacročné výsledky riešiteľského kolektívu projektu VEGA s názvom „Vplyv vodnej vegetácie na kvantitatívne a kvalitatívne parametre nížinných vodných tokov“.
Od konfliktu k zločinu. Skúmanie kriminality v minulosti Kniha prináša najnovší výskum slovenskej a českej historiografie na široké spektrum tém týkajúcich sa kriminality, súdnictva i disciplinácie.
Monografia prezentuje ucelený pohľad na problematiku psychologickej kvality života onkologických pacientov. Vychádza z viacúrovňovej a kontextuálnej definície kvality života spojenej so zdravím, pričom analyzuje, ako onkologické ochorenie zasahuje do subjektívne aj objektívne vnímanej kvality života.
Kniha približuje udalosti v dejinách Slovenskej akadémie vied od roku 1981, kedy sa autor zapojil do riadiacich procesov v Akadémii. Je obrazom rozbúrenej doby, v ktorej SAV obhajovala svoju existenciu a v priebehu štyroch desaťročí sa rekonštituovala v zmenených politických a ekonomických podmienkach.
Argumentácia je dôležitá súčasť medziľudských interakcií. Stretávame sa s ňou v bežných rozhovoroch, v článkoch uverejnených na internete a v médiách, v politických debatách, ale aj v odborných diskusiách.
Kniha sa venuje interpretácii sociálnej zmeny v diele Rózy Luxemburgovej. Zasadzuje tematiku do historických súvislostí začiatku 20. storočia akcentujúc pritom vybrané problémy a ich spracovanie v Luxemburgovej diele – dôraz na demokraciu a sociálnu participáciu v triednych a rodových súvislostiach, vývojové tendencie spoločensko-ekonomických vzťahov a i.
Vznik Československej republiky a s ním spojený zánik Rakúsko-Uhorska nepochybne patrí medzi zlomové momenty našich dejín. Zásadne ovplyvnil vývoj v celej strednej Európe a taktiež aj spoločnosť v slovenskej časti krajiny. Z ostrakizovanej časti populácie, ktorej jednotlivé elity často narážali na nemožnosť napr.
Predložená monografia je ďalšou zo série odborných a vedeckých prác, ktoré vznikli na pôde Ústavu politických vied SAV v súvislosti s témou Osobnosti slovenskej politiky.
Predkladaná práca ponúka výsledky komplexného vyhodnotenia pohrebiska v Palárikove a jeho zaradenia do sústavy laténskych pohrebísk na Slovensku.
Zborník je výstupom z vedeckého kolokvia, ktoré v novembri 2021 usporiadali Ústav svetovej literatúry SAV v Bratislave a Katedra slovenského jazyka a literatúry FF UKF v Nitre.
Kniha prezentuje výsledky výskumu príležitostných pamiatok staršej slovenskej literatúry, ktoré tematizujú manželstvo a úlohu manželky v ňom. Sústreďuje sa na spôsob literárneho stvárnenia manželského života a role manželky, ako aj na povahu súvisiacich básnických obrazov.
Encyklopedický ústav SAV v spolupráci s VEDOU, vydavateľstvom Slovenskej akadémie vied, prináša slovenskej verejnosti 9. zväzok Encyclopaedie Beliany, prvej modernej všeobecnej slovenskej encyklopédie, ktorá zhrnuje poznatky zo všetkých odborov ľudskej činnosti.
Encyklopedický ústav SAV v spolupráci s VEDOU, vydavateľstvom Slovenskej akadémie vied, prináša slovenskej verejnosti 9. zväzok Encyclopaedie Beliany, prvej modernej všeobecnej slovenskej encyklopédie, ktorá zhrnuje poznatky zo všetkých odborov ľudskej činnosti.
o štvrtom zväzku (O – Pn) SLOVNÍKA SÚČASNÉHO SLOVENSKÉHO JAZYKA nájdu používatelia na 1 128 stranách informácie o 15 329 heslových slovách: • výklad významu, • gramatickú charakteristiku, • normatívne a štylistické hodnotenie, • synonymá a antonymá, • príklady používania slov čerpané z bohatých a autentických jazykových zdrojov, • a mnoho
Kniha je venovaná problému neexistencie univerzálnej formule , ktorá by určovala všetky korene danej polynómickej rovnice. Táto otázka zohrala kľúčovú úlohu pri vzniku abstraktnej algebry ako významnej matematickej disciplíny. To, že takáto formula neexistuje dokázali začiatkom 19. storočia nezávisle od seba Abel a Galois.
Začlenením územia Slovenska do štátneho rámca prvej Československej republiky v roku 1918 vznikla pre viacero oblastí potreba ich naliehavej unifikácie. Jedným z kľúčových problémov bolo zjednotenie dopravnej infraštruktúry, nevyhnutnej pre ďalší hospodársky a sociálny rozvoj krajiny, nehovoriac o jej vojenskom význame.