Predkladaná práca ponúka výsledky komplexného vyhodnotenia pohrebiska v Palárikove a jeho zaradenia do sústavy laténskych pohrebísk na Slovensku.
Zborník je výstupom z vedeckého kolokvia, ktoré v novembri 2021 usporiadali Ústav svetovej literatúry SAV v Bratislave a Katedra slovenského jazyka a literatúry FF UKF v Nitre.
Kniha prezentuje výsledky výskumu príležitostných pamiatok staršej slovenskej literatúry, ktoré tematizujú manželstvo a úlohu manželky v ňom. Sústreďuje sa na spôsob literárneho stvárnenia manželského života a role manželky, ako aj na povahu súvisiacich básnických obrazov.
Encyklopedický ústav SAV v spolupráci s VEDOU, vydavateľstvom Slovenskej akadémie vied, prináša slovenskej verejnosti 9. zväzok Encyclopaedie Beliany, prvej modernej všeobecnej slovenskej encyklopédie, ktorá zhrnuje poznatky zo všetkých odborov ľudskej činnosti.
Encyklopedický ústav SAV v spolupráci s VEDOU, vydavateľstvom Slovenskej akadémie vied, prináša slovenskej verejnosti 9. zväzok Encyclopaedie Beliany, prvej modernej všeobecnej slovenskej encyklopédie, ktorá zhrnuje poznatky zo všetkých odborov ľudskej činnosti.
o štvrtom zväzku (O – Pn) SLOVNÍKA SÚČASNÉHO SLOVENSKÉHO JAZYKA nájdu používatelia na 1 128 stranách informácie o 15 329 heslových slovách: • výklad významu, • gramatickú charakteristiku, • normatívne a štylistické hodnotenie, • synonymá a antonymá, • príklady používania slov čerpané z bohatých a autentických jazykových zdrojov, • a mnoho
Kniha je venovaná problému neexistencie univerzálnej formule , ktorá by určovala všetky korene danej polynómickej rovnice. Táto otázka zohrala kľúčovú úlohu pri vzniku abstraktnej algebry ako významnej matematickej disciplíny. To, že takáto formula neexistuje dokázali začiatkom 19. storočia nezávisle od seba Abel a Galois.
Začlenením územia Slovenska do štátneho rámca prvej Československej republiky v roku 1918 vznikla pre viacero oblastí potreba ich naliehavej unifikácie. Jedným z kľúčových problémov bolo zjednotenie dopravnej infraštruktúry, nevyhnutnej pre ďalší hospodársky a sociálny rozvoj krajiny, nehovoriac o jej vojenskom význame.
Pramenné vydania sú zdrojom komplexného výskumu a slúžia pri komparácii poznatkov s aktuálnym stavom poznania. Edícia Bradačovej Rukoväti cirkevných dejín je takýmto pramenným materiálom, ktorý prináša množstvo svedectiev o stave kultúrneho myslenia na prelome 18. a 19. storočia.
POČÁTKY NORMALIZACE V ČESKOSLOVENSKU (1969-1971) * Gustáv Husák na počátku tzv. normalizace (nejen) ve světle ruských archívů * Stranícke previerky nielen komunistov * Syndróm roku 1968 * Několik poznámek k tématům kolem normalizace * Stalinistická federace a jak s federalismem ve střední Evropě * Pragmatizmus a pluralizmus namiesto utópií.
Štylistiku Jozefa Mistríka vydávame pri príležitosti stého výročia jeho narodenia roku 1921. Toto vydanie je úplnou a nezmenenou verziou Štylistiky z roku 1997, poslednou, ktorú ešte on sám pripravil do tlače. Ide v poradí už o štvrté vydanie tejto knihy, ktorú poznajú generácie Slovákov.
Predkladaný zborník sa venuje problematike prekladu spoločenskovedných textov, o ktorých sa u nás síce už dlho hovorí, ale doteraz chýbalo systematickejšie úsilie o ich spracovanie. Považujem ho teda za prvú lastovičku, ktorá sa usiluje vymedziť hranice pojmu a naznačiť trajektórie jeho skúmania. (....
Zámerom publikácie je upozorniť na bohatý vizuálny fond, ktorý obsahujú Vedecké zbierky Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV. Ich základ sa systematicky vytváral od roku 1953. Čitateľovi sú priblížené prostredníctvom témy svadba.
Autorský kolektív v zložení Ivana Taranenková, Tibor Pichler, Marianna Koliová, Anikó Dušíková, Marta Fülöpová, Aleksandra Hudymač, Dana Hučková, Michal Habaj, Magdalena Bystrzak, Miloslav Szabó, Dušan Škvarna, Bogusław Bakuła, Miloslav Vojtech, Jana Pátková a Radoslav Passia pripravili vedeckú publikáciu KONTAKTY LITERATÚRY (MODELY, IDENTITY, REPREZENTÁCIE).
Dňa 17. novembra 2019 sme si pripomenuli tridsiate výročie Nežnej revolúcie. Pri príležitosti tohto okrúhleho výročia Fakulta masmédií PEVŠ a Ústav štátu a práva SAV usporiadali konferenciu pod názvom Pravda, lož a sloboda slova: 30 rokov po páde totality. Konferenciu slávnostne otvorila prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová.
Meč a kríž. Vojna a náboženstvo v stredovekej strednej Európe (10. 12. storočie) Krajiny strednej Európy prešli medzi 10. až 12. storočím obdobím zásadných zmien. Táto transformácia sa nevyhla ani oblasti výkonu moci, kde sa naplno prejavila úzka spolupráca vojensko-politických a duchovných elít.
Prvá publikácia na Slovensku, ktorá poskytuje odborný pohľad na sviatok Valentín v Európe a v USA. S využitím metód historického a etnologického výskumu prináša poznatky o vzniku, vývoji a šírení sviatku. Mapuje jeho predpokladané korene v antických sviatkoch a stredovekých náboženských legendách.
Uvádzaná publikácia je charakterizovaná snahou o zachovanie ustálenej štruktúry, avšak aj tento rok prináša ŠÚ niekoľko noviniek, a to v podobe zaradenia nových tabuliek v niektorých kapitolách. Do kapitoly venovanej trhu práce pre tento rok pridali údaje z doplnkového modulu jednorazového výberového zisťovania pracovných síl o organizácii práce a pracovnom čase.
Monografia Jozefa Šimútha sa zameriava na jeden z najdôležitejších včelích produktov materskú kašičku, ktorá je už dlhší čas objektom výskumu a štúdia z aspektu apidológie, molekulárnej biológie, medicíny, farmácie, kozmetiky, ale i potravinárskeho priemyslu.
Kniha prináša nové pohľady na minulosť nášho regiónu v 19. a 20. storočí z pera renomovaných zahraničných expertov na dejiny habsburskej monarchie a strednej Európy. V spolupráci so slovenskými autormi odhaľujú, ako sa v jednotlivých politických režimoch deformovali obrazy minulosti a hodnotenia osobností, a ako to ovplyvnilo písanie dejín Slovenska.