Obrazová monografia jedného z najvýznamnejších súčasných slovenských maliarov. Bielik je netypický zjav na slovenskej výtvarnej scéne. Inšpirovaný nie je modernou, ale starou renesančnou a barokovou maľbou. Jeho magická realistická maľba diváka nenecháva ľahostajným, niekedy povznáša, inokedy šokuje. Výberom tém hraničí až so surrealizmom a čiernym humorom.
Publikácia nadväzuje na dvojzväzok Svet literatúry, literatúra sveta, ktorý vyšiel vo vydavateľstve Petrus v roku 2005. Július Pašteka (1924), jedna z najvýraznejších osobností slovenskej literárnej vedy, doň zahrnul portréty nemeckých, francúzskych, ruských a amerických spisovateľov.
Lekár Vlado Šimko emigroval v roku 1968 do USA. Po roku 1989 žije sčasti v New Yorku a sčasti v Bratislave. Stále cestuje po svete a aj jeho básne sú postrehmi z týchto ciest po svete, zo Slovenska či USA. Časť básni je aj v anglickom jazyku. Tieto verše vznikali pomerne dlho, počas vyše päťdesiatich rokov.
Zbierka básní. Súčasťou knihy je CD, ktoré obsahuje básne v interpretácii autora s použitím hudby vo výbere Adrieny Bartošovej.
Z obsahu: - Drobnosti Kamenného mesta alebo ako vie vojna urobiť škrt cez rozpočet - Návšteva u disidenta alebo Rusko a Alexander Meň - S čím sa borili prví islamskí racionalisti alebo od obchodu s otrokmi až po konzervovanie DNA - Hrbáčovo oko alebo nemožnosť prekladať stredoveké texty ...
Rozsiahle dielo (704 strán) je veľmi pútavo napísané a sprevádza ho 170 fotografií z archívu autorky. Na osudoch významnej slovenskej kunsthistoričky sa odvíjajú osudy slovenského výtvarného umenia 20. storočia, Slovenskej národnej galérie, VŠVU v Bratislave a Slovenska vôbec. Kniha je mimoriadnou literárnou udalosťou a bola ocenená cenou E. E.
Druhá básnická zbierka novinára a spisovateľa Emila Babína. Príroda a žena sú básnikovi inšpiráciu i témou s ktorou nakladá s nehou a porozumením. "Prší. Čoraz šikmejšie. Oblaky sú tie najhanblivejšie panny. Utíš sa už nepríčetné nebo. A ty, voda, povedz, či aj jediná kvapka môže presvetliť temnú gotiku dažďa?" Knihu ilustroval Miroslav Cipár.
Svet sa zmenšuje, čas plynie rýchlejšie. Ani na ospalom vidieku neuniknete chápadlám globalizácie a genius loci mizne v nenávratne. Nezúfajte – profesor Kowalski pozná návod na šťastný život. Dielko napísané zo šarmom a vtipom chce nielen pobaviť, ale núti aj zamyslieť.
"Milí... Takto, ako som aj v tomto dielku napísala, cítim, žijem, vidím, vnímam... Je to môj čiastočný príbeh z prostredia Bratislavy, ktorý hovorí o tom, že sa dá existovať mimo globálneho spoločenského systému, kde - obrazne povedané - vládne živočíšna ríša, ale zároveň konštruktívne možno žiť v ňom.
Práve čítame Ivan Lehotský Murovaná drevenica Ivan Lehotský emigroval v roku 1968 do Švajčiarska, kde pôsobil ako pastorálny asistent a neskôr učiteľ. Na Slovensko sa vrátil v roku 1999. Je autorom "spomienkovej knihy na 31 rokov života vo Švajčiarsku", ktorá nesie názov Moje diery v ementáli.
1,Dajme gól! 2.Kuku kuku podaj mi ruku 3.Jakub malý námorník 4.Ráno keď vstanem z postele 5.Ako robia zvieratká 6.Fúka vietor fúka 7.Točíme sa dokola 8.Hračkokrad 9.Farebné slony 10.Mama kúp mi hava 11.Bol raz jeden malý havko 12.Babka a líška 13. Mesačná uspávanka
Príbehy „bojov“ chlapcov dvoch znepriatelených dedín na francúzskom vidieku zo začiatku 20. storočia patria už medzi francúzsku literárnu klasiku. Vo Francúzsku kniha zabáva celé generácie čitateľov a na Slovensku je známy skôr film, ktorý bol podľa knihy nakrútený.
Básnická zbierka v slovensko-nemeckom vydaní s ilustráciami Laca Terena.
Nedávno zosnulému významnému bulharskému kunsthistorikovi sa v tejto publikácii podarilo napísať v kocke dejiny výtvarného umenia čitateľsky nenáročnou formou tak, aby oslovil nielen odbornú obec, ale najmä laikov.
Experimentálna novela slovenského autora žijúceho v Prahe. Róbert Gál je autorom niekoľkých kníh aforizmov a filozofických fragmentov (napríklad Znaky a príznaky, Solitudo 2003 a Manipulzácie, Concordia 2005) a dvoch experimentálnych noviel (Krídlovanie, Petrus 2006 a Agnómia, Petrus 2008).
Román inšpirovaný skutočnou udalosťou, mediálne známym prípadom Ľudmily Cervanovej. Ľuba Lesná, novinárka a spisovateľka, napísala poviedky, monodrámy i rozhlasovú hru Skamenelina, vo svojich knižných publikáciách Únos prezidentovho syna alebo Krátke dejiny tajnej služby a Únos demokracie sa venovala aktuálnej publicistike.
Autor využíva hlboké znalosti a dlhoročnú skúsenosť v práci s deťmi a prezentuje prenikavý pohľad na problematiku náhradnej výchovy i na praktické dôsledky sociálnej a výchovnej politiky na deti vychovávané mimo biologických rodín.
Intímna poézia podfarbená smútkom i schopnosťou vidieť krásu je napísaná volným veršom a osloví náročnejšieho čitateľa. Poslednú zbierku renomovanej a predčasne zosnulej autorky sprevádzajú ako ilustrácie farebné tempery Viery Kraicovej.
Kniha slovenskej psychologičky o pozorovaní prejavov správania dieťaťa.
Zbierka básní bratislavského rodáka, básnika, prozaika a publicistu, člena tzv. barbarskej generácie Kamila Zbruža (1964).