Americká spisovateľka Francine Riversová je vďaka zbierke prozaických diel o biblických ženách a mužoch známa už aj slovenským čitateľom. V príbehu piatej z kníh o biblických mužoch sa ocitáme v čase, keď vznikala kniha Skutkov apoštolov, listy svätého Pavla a listy ďalších apoštolov.
Séria Komentárov k Starému zákonu sa rozrastá o ďalší zväzok. Ku komentáru ku Knihe Genezis, ktorý vyšiel v roku 2008, pribúda druhý zväzok obsahujúci komentáre ku Knihe proroka Abdiáša, Knihe proroka Jonáša a Knihe proroka Micheáša.
V pokladnici duchovných hodnôt kresťanského Východu je aj istá forma modlitby, nazvaná „Ježišova modlitba“. Určite mnohí z nás už počuli o modlitbe, ktorá pozostáva v nekonečnom opakovaní jednoduchej vety: Pane Ježišu Kriste, zmiluj sa nado mnou hriešnym. O tejto modlitbe hovorí kniha, ktorá v ruskej pôvodine vyšla okolo roku 1870 v Kazani.
"Ruah je vietor, ktorý sa stáva obrazom Božieho pôsobenia. Je zdrojom neviditeľnej sily, ktorá oživuje telo a ovplyvňuje vnútorný stav človeka. Je však aj Božím dychom, prejavom Jahveho ducha, ktorý sa darúva v slove a prichádza v ústrety svojím zasľúbením." (z 26. strany)
Autori (Linda Jarosh je sestra o. Anselma) v knihe píšu: “My sme vybrali 14 archetypov a spojili ich s postavami biblických žien. Štrnásť obrazov, ktoré sa vám predstavia v knihe by mali ženám pomôcť odhaliť ich vlastnú podstatu a čerpať z vnútorného bohatstva ich ženskosti. A nie len to.
V tejto knižke nám autor ponúka pomocnú ruku pri modlitbe, aby bola spätá s pulzom nášho každodenného života. Učí nás modliť sa za druhých ľudí, aby sme im svojou dobroprajnosťou boli nablízku. Učí nás modliť sa v kolobeho času, aby sme ho mohli posväcovať. Učí nás modliť sa v tichu a bez slov, aby sme v sebe vytvorili priestor na stretnutie s Bohom.
Publikácia spĺňajúca vysoké odborné kritériá je svojou štruktúrou rozčlenená na päť častí. Úvod každej kapitoly tvorí nový preklad pôvodného hebrejského textu Biblie doplnený prekladom starovekého gréckeho textu. Po prekladoch nasleduje náročný filologický rozbor state, zaujímavý najmä pre znalcov biblických jazykov.
Už názov napovedá, že ide o zaujímavé psychologické dielo z pera známeho amerického autora Johna Powella zo Spoločnosti Ježišovej. Na jeho stránkach sa oboznámite s pohľadmi psychológa na viaceré problémy dnešného moderného človeka.
„V tejto knihe chcem Ježiša evanjelií predstaviť ako skutočného Ježiša, ako „historického Ježiša“ v pravom zmysle slova. Som presvedčený a pevne dúfam, že aj čitateľ uvidí, že takáto postava je oveľa logickejšia a aj z historického hľadiska oveľa zrozumiteľnejšia ne rekonštrukcie, s ktorými sme mali do činenia v posledných desaťročiach.
Často počuť výčitku, že psychológia sa zaoberá iba chorými ľuďmi, že vždy skúma len pramene mentálnych a emocionálnych chorôb. V ostatnom čase sa objavil nový trend – študovať zdravých a šťastných ľudí a skúmať pramene ľudského zdravia a šťastia. Komunikácia je najdôležitejšia zo všetkých zdrojov šťastia a zdravia.
Modlitby inšpirované evanjeliovými citátmi sú určené pre každého, kto sa hľadá pokoj v Ježišovej prítomnosti v Eucharistii a v jeho Slove.
V tomto vydaní sme spojili prvý a druhý zväzok úspešných zbierok modlitieb pátra Jozefa Šuppu SJ V dnešný večer, Pane… 1 a 2. Každý môže v tejto praktickej knižke nájsť vhodné slová modlitby podnietené úvahou nad Božím slovom. Knihu tak isto vezmú do ruky tí, čo hľadajú pomoc v čase, keď sa ich modlitbe nedostáva slov.
Betsabe, ako ju v tejto novele vykresľuje spisovateľka Francine Riversová, bude pre mnohých z nás prekvapením. Spoznáme ju ako dievča,ktoré odmalička obdivovalo udatného Dávida prenasledovaného žiarlivým kráľom Šaulom. Spoznáme ju ako ženu, ktorá Dávida obetavo milovala, ktorá porodila jeho veľkého syna – kráľa Šalamúna.
Všetkým budúcim, čerstvým, skúseným, unaveným, preťaženým, šťastným, nervóznym, starým, ustarosteným, pyšným, nevyspatým, trpezlivým, milujúcim, opusteným, unaháňaným, chápavým, prísnym, liberálnym, dôverčivým, úžasným, nepochopeným, modliacim sa, pracovitým, kamarátskym, autoritatívnym, super… otcom a mamám prinášame túto knižku.
Cyklus noviel Francine Riversovej o výnimočných biblických ženách sa završuje rozprávaním o Ježišovej matke Márii. Keďže evanjeliové správy o nej sú viac ako skromné, autorka sa prostredníctvom umeleckých prostriedkov a dostupných historických reálií usiluje svoje rozprávanie rozšíriť.
Rachab. Jedna z piatich žien, ktoré majú miesto v rodokmeni Ježiša Krista. Nemenej zaujímavý príbeh ako príbeh Tamary, ktorej príbeh ste mohli čítať na stránkach rovnomennej knihy z pera známej americkej pisateľky románov Francine Riversovej. V poradí druhá kniha v obľúbenej edícii Výnimočné biblické ženy. Pre vaše potešenie.
Život Panny Márie je jednou z kníh, ktoré sa zrodili z rozhovorov medzi nemeckou stigmatizovanou rehoľníčkou Annou Katarínou Emmerichovou (1774-1824) a romantickým básnikom Klemensom Brentanom (1778-1842). Emmerichová bola už od detstva obdarená podrobnými videniami života Pána Ježiša, Panny Márie a svätých.
V poradí tretia z edície Výnimočné biblické ženy. Ďalšia žena v Ježišovom rodokmeni a jej príbeh. Stačí sa začítať.