Malý rozprávkový panáčik v modrej kombinéze a modrom cylindríku je symbolom vydavateľstva BUVIK. Založené bolo 1. septembra 1991 s ambíciami stať sa špecializovaným vydavateľstvom pre najmenšie deti a začínajúcich čitateľov.
Buvik vydáva poéziu pre deti na rozvíjanie bohatstva materinskej reči a fantázie, hádanky, klasické i autorské rozprávky, príbehy a rozprávky zo života detí, rozprávky o zvieratkách, bájky, povesti a báje, životopisy slávnych osobností. Zameriava sa na vydávanie umelecky hodnotných diel pôvodnej a prekladovej literatúry, vydáva diela klasických i súčasných spisovateľov. Knihy zo zlatého fondu detskej literatúry ilustrujú vynikajúci ilustrátori.
Do portfólia vydavateľstva patria také známe mená autorov ako Mária Ďuríčková, Milan Rúfus, Krista Bendová, Mária Rázusová-Martáková, Daniel Hevier a ďalší.
Mechúrik Koščúrik je klasická ľudová rozprávka o spoločnom putovaní lesných zvieratiek a ich kamarátstve. Majstrovsky ju prebásnil a vyrozprával Milan Rúfus. Vďaka hravému rýmu a rytmu si deti príbeh o Mechúrikovi Koščúrikovi a jeho kamarátoch ľahko zapamätajú a radi predvádzajú na javisku ako malé divadielko v kostýmoch zvieratiek.
Poetický príbeh Kamarát Cézar je o priateľstve prváčky Moniky s jej nerozlučným kamarátom – psíkom Cézarom. Cézar je výnimočný pes. Chodí po Moniku do školy a pomáha jej odniesť školskú tašku, rozveselí deti aj pani učiteľku, keď nechce odísť z triedy, lebo aj on chce chodiť do školy.
"Keď pršalo, mrholilo, žabiatko sa narodilo..." Kto by nepoznal Žabiatko Tety Ľudmily?
Vynikajúca kniha Daniela Heviera a maliarky Oľgy Bajusovej na pomoc v rozvíjaní rečových schopností malých detí. Hovorníček je hravá obrázková knižka pre každý detský jazýček. Vie sa hrať na riekanky, rečňovanky, hádanky i pesničky, vie rapotať, cinkotať, trilkovať, štebotať, vie sa tešiť spolu s deťmi zo všetkých zvukov, ktorými sa im svet prihovára.
Spisovateľ Tomáš Janovic pripravil deťom neobyčajnú radostnú čítanku. Jeho veselé básničky, poučné hry s originálnymi rýmami a krátke rozprávky oslovujú deti, ktoré sa učia čítať a čítanému rozumieť. Také sú napríklad Rozprávkové varechy, Rozprávka o drevenom tatovi, O kúzelníckej paličke, Zasadil som telefón, Slečna bodka, Dín a Dán a mnohé iné.
Osem veselých rozprávok o medvedíkovi Brumlíčkovi, ktorý nemôže zaspať zimným spánkom, hoci už vonku začal poletovať prvý sniežik. Spapkal jeden meprobrumát, dva hajušenkulíny, ale spánok nikde. Preto si začne sám rozprávať uspávacie rozprávky o Bertusovi Hubertusovi, o medveďovi Krepdešínovi, aj o predobrom kráľovi Nanukodonozorovi...
Básničky maličkým od skvelej Kristy Bendovej tešia a rozosmievajú deti už mnoho rokov. Myškám šepká Miško: – Myšky, spite tíško! Nešuchocte, myši, lebo sa z vás zmyším!
Najmilšie rozprávky sú tie, ktoré čítame alebo rozprávame svojim najmilším. Tie, ktoré naši najmilší vzrušene a zvedavo počúvajú. Stačí otvoriť knižku a preniesť sa do čarovného rozprávkového sveta, v ktorom na deti čaká šestnásť známych aj menej známych rozprávok na dobrý večer a dobrú noc.
Vo výbere z tvorby Márie Rázusovej Martákovej Povedačky nájdu deti vtipné zvukomalebné básničky, aby sa im pekne ohýbal jazýček (En ten tupilán, Hop, hop na koníčku, Tanulinky tanky), ďalej verše o prírode (Ranená breza), o zvieratkách (Zatúlané húsa, Môj macík), o potôčiku, o ročných obdobiach (Letné ráno, Biela zima) a tretí okruh tvoria básne o mamičke
Myslíte si, že havrany nevedia spievať? Že iba krákajú? Kdeže!
Večerná modlitba všetkých detí k anjelovi strážnemu inšpirovala básnika k novému cyklu krátkych modlitbičiek pre najmenšie deti: za mamičku, za otecka, za sestričku, za bračeka, i za starých rodičov. Dokonalým sprievodcom básní Milana Rúfusa sú poetické ilustrácie nositeľky Zlatého jablka BIB.
Na Čerešňovej ulici býva prvák Luco s rodičmi a tiež vrabce, ktoré im vidia do okien aj do taniera. Práve dozrievajú čerešne májovky, ktoré chutia rovnako vrabcom aj chlapcom... Čím čarujú vrabce je príbeh o chlapcovi, ktorý sa pomocou čarovnej formulky dokáže zmeniť na vrabca: Čim-ping – vrabec, čim-pong – chlapec!
V umeleckej čítanke Čo čaká prváka zostavenej z tvorby Daniela Heviera nájdu malí prváci, ale aj druháci všetko, čo majú deti rady: básničky, rozprávky, rýmovačky a veľa smiešnych príbehov. O tom, ako dedko Abecedko postrácal písmenká, ako Kolumbus objavil Ameriku, ako sa Elvíra naučila hrať na klavíri, alebo o chlapcovi, ktorý chcel mať všetko.
V nových 64 rozprávkach Kristy Bendovej Osmijanko opäť vymýšľa rozmarné príhody plné dobrodružstiev a využíva pritom vtipnú a originálnu hru so slovom. Svetozár Mydlo, skvelý ilustrátor týchto dobrodružstiev, hýri nápadmi a humorom, z ktorých sála optimizmus. Dvaja umelci vytvorili tak pre deti „povinné čítanie“, plné srdečného smiechu a dobrej nálady.
Vynikajúci americký spisovateľ a dramatik Arthur Miller pre deti napísal iba jeden jediný, ale jedinečný rozprávkový príbeh Jankina perinka. Hrejivý rodinný príbeh o tom, akým šťastím je dieťa v rodine. Nie je však len o dievčatku a jeho perinke. Je najmä o veciach a vzťahoch, ktoré sú v živote dôležité; o dospievaní a o tom, ako sa z bábätka stáva dievča.
Louis Pasteur objavil svet hmýriaci sa mikróbmi. Prišiel na to, že tieto neviditeľné tvory žijú vo vzduchu, v zemi, a aj v našom tele sú ich celé miliardy. Ukázal, že to nie sú naši nepriatelia, naopak, niektoré z nich pracujú pre nás. Bez nich by sme predsa nemali jogurty, syry, ani iné dobré vecičky.
Kto by nepoznal rozprávky z lúčnej ríše, ktoré očarili už toľko generácií detských čitateľov?
Viete, ako presvedčiť o svojej pravde tých druhých? Niekedy je to o logike a rozumných argumentoch, inokedy o citoch, trikoch a klamoch. Každému sa občas môže stať, že hovorí rozumne, ale ten druhý nepočúva, protirečí, háda sa. Každému sa aspoň občas stane aj to, že hovorí nerozumne, a aj tak mu všetci pritakávajú. Ako je to možné?
Eniki-beniki je výber rytmizovaných riekaniek a vyčítaniek z ľudovej slovesnosti, ktorými sa ľahko rozväzuje detský jazýček. Deti upúta zvuková podoba veršíkov, ich rytmus a hra so slovom. Svojím veselým obsahom (Šucha rucha gevenducha, vošlo prasa do kožucha, urobilo KVIK, nepočul ho nik!