Kniha ako bonboniéra. Unikátna zbierka dlaždíc Bratislavy vznikla vďaka odhodlaniu výskumníčky Julie Itin a fotografa Štefana Cipára, ktorým sa podarilo dostať za brány niekoľkých stoviek historických domov v Starom Meste, na Palisádach, v okolí Obchodnej ulice, Hlavnej stanice či Blumentálu.
Veľká kniha architektúry elektrární na Slovensku – od historických vodných a tepelných elektrární až po atómové stroje. Na Slovensku sa dodnes zachovali závody, ktoré sú funkčnými múzeami. Nezmenili sa od čias, keď vyplával Titanic, a naďalej dodávajú elektrickú energiu do siete, kým im má kto vymieňať súčiastky.
Mapa železníc, vrátane zaniknutých tratí a niekoľkých architektonických pamiatok. Vizuál je odkazom na mapu newyorského metra z roku 1972 od Massima Vignelliho.
Držíte v rukách prvú mapu technických pamiatok Prešova. Vznikla z iniciatívy projektu Čierne diery. O jej obsah sa však najviac zaslúžili sami Prešovčania združenie Ta Take Town a odborníci na pamiatkovú ochranu. V Prešove stojí jedna z najvýznamnejších technických pamiatok na území Slovenska Solivar.
Držíte v rukách prvú mapu technických pamiatok Banskej Bystrice. Vznikla z iniciatívy bystrických nadšencov, v rámci série Čierne diery a projektu Sokratovho inštitútu. Oblasť Banskej Bystrice bola kedysi jedným z najväčších producentov medi na svete, tvorila až 40% svetovej produkcie medi.
Držíte v rukách prvú mapu technických pamiatok Žiliny. Vznikla z iniciatívy projektu Čierne diery, o jej obsah sa však najviac zaslúžili samotní Žilinčania, aby pomohli upriamiť pozornosť na prehliadané objekty našej histórie. Rozmach Žiliny nastal s výstavbou železníc v druhej polovici 19.
Cestovať po Slovensku a dokumentovať technické pamiatky často znamená písať o zdevastovaných miestach. V Trnave sa toho v slušnom stave zachovalo prekvapivo veľa. V mape nájdete 46 objektov s detailnými ilustráciami, krátkymi textami a súradnicami.
Automapa v měřítku 1 : 400 000 (1 cm = 4 kilometrů) zobrazuje kompletní síť silnic a dálnic s dopravními vzdálenostmi, dále všechna sídla a vybraný tematický obsah (hrady, zámky, kláštery, hotely, kempy apod.). Součástí mapového podkladu jsou lesy a stínovaný terén. Rejstřík sídel je vlepen v samostatném sešitě.