Od roku 1993 pripravujeme v Ekonomickom ústave SAV každoročné hodnotenia hospodárskeho vývoja ekonomiky SR. Tak ako samostatná slovenská ekonomika, aj naša séria publikácií oslavuje okrúhle jubileum, 30 rokov. Je to ideálny moment na novinky.
V sérii pravidelných publikácií Hospodársky vývoj Slovenska si už dvadsiaty deviaty rok všímame to, čo považujeme za jedinečné a zaujímavé v ekonomike SR v jednotlivých obdobiach. Hospodársky vývoj v rokoch 2020 a 2021 bol určovaný silami, ktorých pôvod je mimoekonomický. Ekonomiku regulovali pandemické pravidlá.
Táto monografia predstavuje ohliadnutie sa za vývojom na slovenskom trhu práce od vzniku samostatnej Slovenskej republiky v roku 1993. Zhodnotenie vývoja na slovenskom trhu práce za ostatných takmer tridsať rokov poskytneme z pohľadu základných ukazovateľov (napr. nezamestnanosť, zamestnanosť) zasadených do dobových reálií a analyzovaných z viacerých uhlov pohľadu (napr.
Stalo sa už dobrým zvykom, že každý rok má naša publikácia nejaký ústredný motív, prierezový problém, na ktorý zaostruje svoju pozornosť. Pri hodnotení hospodárskeho vývoja v roku 2020 by bolo ťažké konkurovať téme dopadov koronavírusovej krízy, a preto sme ju vybrali za centrálnu oblasť záujmu.
Ekonomický ústav SAV už od vzniku SR každoročne publikuje svoj pohľad na vývoj slovenskej ekonomiky, aj s krátkodobým výhľadom. Snaží sa odhaliť zmeny v trendoch, či charakteristické problémy pre aktuálne obdobie.
Migračná skúsenosť sa stala bežnou súčasťou života pre mnohých obyvateľov Slovenska po vstupe do EÚ a rastie aj počet prisťahovalcov na Slovensku. Cieľom migračných pohybov sú krajiny a mestá, pričom dopady na krajinu, z ktorej migranti odchádzajú a do ktorej prichádzajú, sú rozdielne.
Ekonomický ústav SAV pravidelne publikuje analýzy, ktoré hodnotia aktuálny hospodársky vývoj Slovenska a pravdepodobnú trajektóriu jeho pokračovania. Sú tu však momenty, ktoré nabádajú k spätnému pohľadu do väčšej diaľky a k návratu k niektorým javom. Takým momentom je uplynutie prvého štvrťstoročia existencie Slovenskej republiky.
Cieľom predkladanej vedeckej monografie, ktorá je v sérii publikácií Ekonomického ústavu SAV o vývoji a perspektívach svetovej ekonomiky v poradí trinástou, je prostredníctvom rôznych analýz priblížiť ekonomické dianie vo svete z národného, regionálneho i globálneho hľadiska a zosumarizovať závery autorského kolektívu vypracované na báze poznania sledovaných
Tradícia vydávania publikácie Hospodársky vývoj Slovenska je rovnako dlhá ako existencia samostatnej Slovenskej republiky. Tím z Ekonomického ústavu SAV pripravuje od roku 1993 každoročne svoj analytický a hodnotiaci pohľad na hospodársky vývoj Slovenska.
V znalostnej spoločnosti bývajú zdôrazňované prvky ako otvorenosť, kreativita, flexibilita a rozmanitosť. Rozdielnosť v týchto parametroch pozorujeme pri porovnaní starých a nových členských krajín EÚ. Vo vyspelých ekonomikách je rozmanitosť aktérov výrazne vyššia ako v menej vyspelých ekonomikách.
Ambíciou v poradí tretej publikácie, ktorá analyzuje súvislosti príjmovej polarizácie na Slovensku, je prispieť k rozšíreniu poznania v dotknutej oblasti.
Publikácia Kontradikcie vo vývoji zamestnanosti v SR na pozadí demografických a štruktúrnych zmien predstavuje prvý ucelený výstup zhrňujúci priebežné výsledky z úvodných dvoch výskumných etáp projektu VEGA č. 2/0182/17 Kontradikcie vo vývoji zamestnanosti na pozadí očakávaných demografických a štruktúrnych zmien v SR.
Vyšší globálny ekonomický rast, ktorý bol v apríli prognózovaný odborníkmi MMF na tento rok (2018), bol upravený októbrovou prognózou toho istého inštitútu smerom nadol na úroveň rastu z roku 2017.
Globálna ekonomická kríza z roku 2008 sa postupne premenila na celkovú krízu západnej spoločnosti s neustále rastúcimi dlhmi, rastúcou príjmovou a majetkovou polarizáciou, s poklesom spoločenskej dôvery, s krízou demokratického systému a s rastúcou pravicovou radikalizáciou politického spektra v mnohých krajinách.
Ekonomický ústav SAV pripravuje od roku 1993 každoročne takúto analýzu hospodárskeho vývoja Slovenska. V publikácii venujeme pozornosť hodnoteniu ekonomickej úrovne a výkonu ekonomiky, vonkajšej a vnútornej rovnováhy, hospodárskej politiky, vývoja na trhu práce, ako aj opatrení, ktoré zmenili ekonomické prostredie.
V úvodnej časti Náčrt vývoja ekonomického myslenia na Slovensku autor chronologicky uvádza osobnosti a udalosti, ktoré mali vplyv na ekonomiku a ekonomické myslenie. V 18. storočí sa na území Slovenska (v rámci Uhorska) rozvíjajú vzdelávacie inštitúcie a vznikajú ekonomicky zamerané knihy.
ublikácia je pokračovaním objasňovania súvislostí príjmovej polarizácie na Slovensku, ktoré boli súčasťou predchádzajúcej monografie z roku 2016. V nej sme predstavili našu metodológiu skúmania príjmových nerovností a polarizácie s prihliadnutím i na medzinárodné teoretické a praktické skúsenosti.
Slovenská ekonomika bola v rokoch 2014 a 2015 na vzostupnej dráhe. Za zlepšením parametrov rastu a stability, ako aj za zlepšením niektorých sociálno-ekonomických parametrov boli aj (ale nie výlučne) faktory, ktoré nie sú, a ani nebudú trvalo prítomné. Takým faktorom boli mimoriadne toky eurofondov, navyše kombinované so záverečnou fázou politického cyklu.
Globálna ekonomika sa v posledných rokoch vyznačovala čoraz početnejšími rizikami a väčšími neistotami. Jej vývoj je stále nerovnomerný, napriek tomu, že pozície rozvíjajúcich sa a rozvojových krajín v globálnom ekonomickom raste sa oslabili.
The Slovak economy was on the ascending path in 2014 and 2015. The reason for an improvement in the parameters of growth and stability, as well as an improvement in certain socio-economic parameters, is that there were also (but not exclusively) the factors which are not, and will not be permanently present.