Vydanie vzájomnej korešpondencie medzi akademickou ma- liarkou Máriou Medveckou, rusistom Júliusom Rybákom a le- károm Pavlom Straussom z posledných štyroch rokov jej živo- ta, ktoré rozrušuje jej ideologický deformovaný obraz, ktorý, žiaľ, pretrváva vo verejnosti až dodnes. Z recenzného posudku prof.
Pavol Ondrík je básnik, ktorý doslova stojí uprostred priesečníka Božej horizontály a vertikály. Pretože iba "láska - zmysel žitia v čase, / láska - zmysel v jeho zavŕšení.../ Láska , ktorá krížom rastie, / s krížom kráča, / k nemu smeruje - / a len cez kríž sa premení..." ( Modlitba pri ňom...). Ján Gálik Obálka : Dizajn, sadzba Ladislav Tkáčik
Dielo Pravidlo dokonalosti Benedikta z Canfieldu (1562 1611) je jedným z vrcholov západnej kresťanskej mystiky. S podti¬tulom stručné a jasné zhrnutie celého duchovného života napĺňa kvality diskurzu, ktoré požadovala renesančná dia¬lektika: Je jasný, priamy, otvorený a stručný.
Štvrtý titul edície Výber z diela Pavla Straussa prináša tri zväzky reflexívnych esejí, osobitne venovaných lekárskemu povolaniu a vlastnému životu : Zákruty bez ciest /1971, Nežiť a žiť /1976 , Lekárske rekviem /1983. Najlepšie dielo nevyváži zlý život. Život je väčší než celé dielo. Život je najväčšie dielo. Pavol Strauss /3.7.1950
Autor pokračuje v sprístupnení literárne spracovaných denníkových záznamov, v tomto diele zachytávajúcich jeho prežívanie roku 1991, i tu v blízkom spojení s Pavlom Straussom.
Autor prináša čitateľovi ďalšie voľné pokračovanie literárneho spracovania jeho denníkových záznamov, zachytávajúcich jeho vnútorné prežívanie prvého roka nežnej slobody (1990) v hlbokom duševnom a korešpondenčnom spojení s Pavlom Straussom. Revolúcia, ktorá nechce zmeniť človeka, je iba surový boj o moc.
Titul s tridsaťročným odstupom prináša v druhom vydaní výber prekladateľa z diela autora, ktorého dlhodobo a cielene predkladá slovenskému čitateľovi. Nikdy som si neuvedomila silu slova ako teraz....Sú tri veci, ktoré potrebujem ešte: samotu, prírodu a KNIHU. Tú pravú knihu. Možno Prišvin bol ten pravý!
Titul vydaný Spolkom priateľov Pavla Straussa prináša náčrt biografie Pavla Straussa - lekára, filozofa, prozaika, esejistu a prekladateľa, učiteľa vysokej kultúrnosti, pozitívneho a povznášajúceho kresťanského humanizmu i eticky obrodenej domácej kultúrnosti(J.Pašteka). Nikdy v živote som nechcel škodiť, zavadzať, brzdiť vývoj života.
Titul vydaný Spolkom priateľov Pavla Straussa prináša veľmi cenný pohľad súčasníkov, pamätníkov, príbuzných, kolegov, priateľov a odborníkov na život a dielo Pavla Straussa ... (M.
Tretí titul edície Výber z diela Pavla Straussa prináša tri zväzky reflexívnych esejí a aforizmov autora, osobitne venovaných hudbe a vlastnému životu : Zápisky diletanta /1962-1965, Život je len jeden /1975 , Neodoslané listy /1983. Najlepšie dielo nevyváži zlý život. Život je väčší než celé dielo. Život je najväčšie dielo. Pavol Strauss /3.7.1950
Titul predstavuje reflexívnu autobiografiu Dr.Pavla Straussa napísanú v roku 1989, ktorej prvé vydanie privítal Milan Rúfus týmito slovami: ....Slovenská literatúra neoplýva prebytkom takýchto pamätí. Hoci práve takéto pamäti pomáhajú vytvárať kultúrne milieu a udržiavať jeho kontinuitu.
Titul obsahuje tri zväzky esejí, ktoré Pavol Strauss napísal v rokoch 1948-1950: Mozajka nádeje, Ecce homo a Tesná brána. Postupne vydaným dielom vstúpil do nášho priestoru autor európskeho formátu, konvertita, ktorý v čase epochálnej krízy nastupujúcej druhej polovice 20. storočia, objavil pre seba i pre budúci svet pevnú kotvu kresťanské posolstvo.
Po smrti skladateľa Jána Cikkera a jeho manželky Kataríny sa v pozostalosti našla unikátna zbierka listov umelca, ktoré počas obdobia 1917 –1966 písal a posielal svojej matke.
Autor prináša čitateľovi ďalšie voľné pokračovanie literárneho spracovania jeho denníkových záznamov, zachytávajúcich jeho vnútorné prežívanie prvého roku tohto tisícročia. Titul voľne nadväzuje na pred časom vydané tituly autora: V dotyku s Pavlom Straussom VII., V dotyku s Pavlom Straussom X., Posledný rok, V jubilejnom roku 2000.
Dielo predstavuje ďalšie voľné pokračovanie literárneho spracovania denníkových záznamov autora tentoraz mapujúcich krok za krokom jeho vnútorné prežívanie jubilejného roku 2000 na pozadí celkovej situácie na Slovensku a vo svete.
Po vydaní titulu "Človek v reči" autor pokračuje v sprístupnení svojich denníkových zápiskov z obdobia rokov 1974-1983. ".....Poslaním knižky, ktorú predkladám čitateľovi, je práve zabrániť, aby s odchodom jedného lingvistu a prekladateľa nestratili sa nenávratne aj jeho príležitostné poznámky, pozorovania, výpisky, nápady, úvahy, tušenia pravdy i poblúdenia...
Ďalší diel postupne vydávaných zápiskov zo zápisníka autora je pokračovaním zápiskov zachytávajúcich čas intenzívneho priateľstva autora s Dr. Pavlom Straussom a ich vzájomnú korešpodenciu. Kniha Posledný rok s Pavlom Straussom obsahuje záznamy zo zápisníka jún 1993 - máj 1994.
Bol však usilovným študovateľom materiálov z archívov spišských miest, archívu Spišskej kapituly, materiálovz Rakúskej národnej knižnice vo Viedni, diel Jungandreasa, Starka, Münnicha, Hajnóczyho, Fekete-Nagya, Liptáka, Brucknera, Kreichela, Webera, Gréba, Wagnera a iných jemu dostupných prameňov.
Schádzam dolu svahom. Oproti mne vyrastá háj červených smrekov – a úplne bolestivo cítim,ako mi v tej poslednej chvíli jesennej rozlúčky (zožltnuté, zelenkavosvetlohnedé) hovoria: „Ak ty nevyslovíš, čo sa nám žiada povedať, odídeme, nevydajúc hlásky!“