Kniha sa pokúša dať odpoveď na otázku, čo podnecuje niektorých slovenských politikov k tomu, aby namiesto ustáleného spojenectva so Západom, prinášajúceho Slovensku dlhodobú politickú stabilitu, ekonomickú prosperitu a solídne bezpečnostné záruky, presadzovali zväzky s upadajúcou veľmocou s agresívnou zahraničnou politikou a nedemokratickým politickým režimom.
Dielo Juraja Mesíka nie je knihou o Rusku, hoci obsahuje množstvo údajov, faktov a úvah o tejto pozoruhodnej krajine. Nie je to systematický prehľad dejín Ruska, ani vyčerpávajúce rozprávanie o vývoji ruskej spoločnosti. Autor si stanovil iné zadanie priblížiť čitateľovi obraz Ruska objavujúci sa v početných mýtoch o ňom.
Udalosť sa odohrala v čase, keď po počiatočnej etape transformácie, ktorú naštartovali po voľbách 1990 demokratocké sily, prevzali moc autoritárski národno-populistickí politici. Slovenská spoločnosť je odvtedy traumatizovaná skutočnosťou, že nie je možné domôcť sa spravodlivosti a potrestať ľudí, ktorí v službách štátu spáchali (resp.
Inštitút pre verejné otázky pripravil unikátnu publikáciu o financovaní politických strán na Slovensku. Autor, prezident IVO Grigorij Mesežnikov, sa vo svojej štúdii zaoberá problematikou straníckych financií v širších súvislostiach spoločensko-politického vývoja SR po roku 1989.
Autor sa zaoberá čo najpresnejším vymedzením pojmu chránené oznamovanie (whistleblowing) a jeho charakteristických prvkov. Takéto vymedzenie mu slúži na skúmanie medzinárodných záväzkov Slovenskej republiky v tejto oblasti, ale tiež na komparatívnu analýzu legislatívnych úprav vo vybraných krajinách.
Publikácia Slovensko 2010. Správa o stave spoločnosti a demokracie a o trendoch na rok 2011 je modifikovaným pokračovaním série analytických ročeniek vydávaných Inštitútom pre verejné otázky. V tohtoročnej publikácii sme sa väčšmi zamerali na vybrané oblasti spoločnosti s intenzívnejším využitím internej expertízy IVO.