Svet sa mení k lepšiemu aj horšiemu súčasne, píšu autori časopisu Kritika & Kontext, č. 57 (zostavili Egon Gál a Martin Takáč). Sme bohatší, zdravší, gramotnejší a slobodnejší ako generácie ľudí pred nami, napriek tomu nie sme šťastnejší. V najbohatších a najrozvinutejších krajinách pribúda frustrovaných a psychicky deprivovaných ľudí.
Svetový filozof a zakladateľ fenomenológie Edmund Husserl sa narodil v moravskom Prostějove 8. apríla 1859, no dnes ho v tomto meste máločo pripomína. Ozveny Moravy v živote a diele veľkého filozofa 20. storočia a zakladateľa fenomenológie podáva reflexia súčasných svetových fenomenológov a domácich filozofov (Michael Gubser, Julia Jansen, Jan Sokol).
Čo nájdete v Kritike & Kontext č. 55: Zmätok súčasného sveta nás núti vrátiť sa späť k Hannah Arendtovej a jej eseji My utečenci, ktorú publikujeme v slovenskom preklade aj s úvodom od americkej historičky Marci Shore. Biografia Jozefa Tisa od amerického historika Jamesa Mace Warda vyšla po piatich rokoch od originálneho vydania aj v slovenčine.
Časopis Kritika & Kontext oslovuje akademikov a intelektuálov u nás a v zahraničí, aby odporúčali knihy, ktoré ich v minulosti ovplyvnili. Tému do čísla 52 ponúkol bývalý politik, aktivista a prognostik Fedor Gál.
Identities in Flux offers a look at identity changes in the context of the processes of democratization and globalization on three levels. The first level is philosophical and is devoted to the themes of history, historiography, and memory, as well as the question of vulnerability and of identity itself.
Časopis kritického myslenia. Vychádza trikrát do roka.