Exody na Slovensku v 20. storočí nám opakovane dokazujú, že žiadna generácia nie je dokonalá, neomylná a imúnna voči pokušeniu ku kolektívnym a definitívnym riešeniam svojich problémov na úkor menšín. Pred každou generáciou stojí jednoduchá a ťažká úloha zároveň: nepodľahnúť týmto pokušeniam.
Básnický denník z obdobia Putinovej "špeciálnej operácie" na Ukrajine. Ľubomír Feldek zostavil skoro deň po dni od 24. februára 2022 facebookové statusy, svoje i prekladané básne ruských a ukrajinských autorov (aj Jána Kollára so Slávy dcerou) ktoré napriek svojmu veku sú stále a mimoriadne teraz aktuálne. Slovenský text
Rozprávka je, ked niekto niekomu rozpráva príbeh... Je to krátky prozaický útvar /niekedy môže byť veľmi, veĺmi krátky, inokedy zas veľmi, veľmi dlhý/, pričom môže byť prípadne aj veršovaný. Rozprávky majú rady hlavne deti, najmenej však dospelí: napokon, tí rozprávky pre deti vymýšľajú. Nielen pre deti, určite tak trochu aj pre seba.
Ľubomír Feldek prispieval do rubriky Dnes píše v denníku Sme spravidla raz mesať 14 rokov. Fejtóny z odobia 2006 2017 mu vyšli už niekoľkých knihách. Teraz máte v rukách zbierku fejtónov z posledného obdobia 2017 2020.
Kniha je voľným pokračovaním predchádzajúceho prvého dielu s rovnakým názvom a je pohľadom autorov na ľudí, fakty i udalosti v našej spoločnosti. Viac či menej vážne odzrkadľuje jej stav.
Príbehy zo Spiša v 20. storočí.
Divadelná hra Ľubomíra Feldeka Skúška mala premiéru v roku 1988, tesne pred Nežnou revolúciou. Autor v nej nastavil zrkadlo vtedajšej vládnej moci. V niekoľkostranovom úvode vysvetľuje okolnosti vzniku tejto hry s ohľadom na historické súvislosti od roku 1968 po atmosféru nasledujúcej normalizácie.
Po svojej premiére v januári 1988 sa divadelná hra Umenie neodísť hrala v období končiaceho socializmu a prichádzajúceho Novembra 89. Názov hry v sebe skrýva trošku iróniu, trošku paradox a trošku metaforu svojej doby. Divák aj čitateľ vedia svoje. Vedia, že za umením neodísť sa skrýva neochota až neschopnosť odísť.
Kniha je neformálnou učebnicou predmetu občianskej zrelosti a podporou kritického myslenia. Príspevky sú širokou ponukou pre každého čitateľa. Autori zastupujú rôzne profesie (teológia, filozofia, história, právo, publicistika, umenie, ) a texty sú rôznych žánrov (úvaha, spomienky, svedectvo, štúdia, báseň, esej, analýza, kresby, ).
Táto baladická novela nadväzuje na najlepšie tradície slovenskej lyrizovanej prózy. Zobrazuje ľúbostný príbeh odohrávajúci sa v prvých povojnových rokoch na severe Slovenska. Príbeh je vyrozprávaný z dvojitého rozprávačského pohľadu - z pohľadu dieťaťa, ktorý je korigovaný súčasným postojom rozprávačky.
Editor Miroslav Pollák zhromaždil do tejto publikácie niekoľko desiatok textov známych autoriek a autorov, ktoré z najrozličnejších perspektív osvetľujú široký problém voľne vymedzený názvom. Táto faktická pluralitnosť prístupov a rozbiehavá pestrosť čiastkových tém je hlavným limitom, ale nepochybne aj istou výhodou tejto knihy.
Kniha sa venuje problematike exodov, t.j. nútených odchodov rôznych skupín obyvateľstva, z oblasti Spiša. O prvé vydanie knihy bol taký veľký záujem, že sa rýchlo vypredala, a preto sa autori rozhodli vydať ďalšie, rozšírené vydanie. V jednotlivých kapitolách si čitateľ oveľa jasnejšie uvedomí, ako tzv. „veľké dejiny“ významne vplývajú na tzv.
Žena dievča, žena dospelá, žena matka, žena manželka, žena rozvedená a žena starnúca. Hlavne žena neustále pochybujúca o sebe a o svete, ktorý ju obklopuje. Žena v trysku desaťročí. Hrdinkou týchto poviedok, ktoré vznikli v rokoch 1987 až 2017, je skrátka žena. Trápia ju problémy finančné, vzťahové aj filozofické.
Táto monografia je mimoriadne vydarená a prospešná z hľadiska výskumu právnych dejín regiónu Spiša, ktorý vykazuje v porovnaní s ostatným územím Slovenska výrazné špecifiká. Prvá kapitola Prehľad vývoja verejnej správy na Spiši sa venuje podrobnému rozboru verejnosprávnych jednotiek existujúcich na Spiši do konca uhorských dejín.
Básnická zbierka. Zuzana Szatmáry: Pôvodným povolaním vychovávateľka v polepšovni a technická prekladateľka, publicistka, redaktorka; venuje sa ochrane ľudských práv.