S odstupem jednoho roku vychází druhý ze čtyř připravovaných svazků monumentálního díla Václava Mencla, Dějiny evropské architektury. Jde o jeho poslední, dosud nevydanou knihu, v níž předkládá smysluplný vývoj architektury od jejích počátků až do současnosti, zasazený do historických, kulturních i filosofických souvislostí.
Združenie Gotická cesta a Pamiatkový úrad Slovenskej republiky predkladajú širokej verejnosti zborník príspevkov z III. ročníka konferencie Najnovšie poznatky z výskumov stredovekých pamiatok na Gotickej ceste, ktorá sa uskutočnila 30. – 31.augusta 2018 v Rožňave.
Kniha napísaná rukou Štefana Meliša pojednáva o novovekých minciach, ktorých funkcia vychádzala z ľudovej zbožnosti a povier obyvateľstva obce Papradno v okrese Považská Bystrica. Každý staviteľ nového príbytku dával do konštrukcie svojej stavby mince, niekedy doplnené o písomnú správu staviteľov, prípadne citát z Biblie, alebo o klasy obilia, resp. liečivé byliny.
Cieľom predloženej metodiky je pomôcť rozpoznať historický krov, zvládnuť jeho rámcové časové a konštrukčné zaradenie, spresniť terminológiu tvarov a častí striech, konštrukčných prvkov, tesárskych spojov a spojovacieho materiálu.
Pamiatkový úrad Slovenskej republiky vydal v novembri 2014 prvú publikáciu, zaoberajúcu sa obsiahlou a dôležitou, ale dosiaľ nespracovanou tematikou zvonov a ich pamiatkovej ochrany.
Praktická pomôcka na štúdium poznatkov vo vojenských mapách z 1. – 3. vojenského mapovania v 18. – 19. storočí. Prvé, druhé a tretie vojenské mapovanie poskytujú podrobný obraz o podobe a premenách nášho územia v priebehu 18. a 19. storočia a obsahujú tak množstvo neoceniteľných informácií.
K najrozvinutejším remeslám na Slovensku vždy patrilo zlatníctvo. Tvorba levočského zlatníka Jána Silášiho (…1782), špecifická typickým kánonom výstavby predmetov, svojským dekorom, ojedinelou výzdobou mnohofigurálnymi emailovými miniatúrami aj množstvom prác, nemá na Slovensku obdobu a priraďuje Silášiho k významným európskym zlatníkom - emailérom.