Faktografická kniha o vzťahu medzi štátom a občanom, ktorý sa v dôsledku striedania politických režimov na Slovensku dramaticky menil a varioval.
Autor je vedeckým pracovníkom Historického ústavu SAV na oddelení dejín vied a techniky, zaoberá sa hospodárskymi a sociálnymi dejinami Slovenska a Československa v prvej polovici 20. storočia.
Monografia ukazuje nakoľko mala možnosť slovenská elita zapojiť priamo občanov do premien Slovenska v medzivojnovom období a nakoľko túto možnosť využila. Obsahuje tri bloky štúdií týkajúce sa politického vývoja na Slovensku, Ekonomiky a Osobností.
Jadrom publikácie je chronologický prehľad udalostí, spojených s Novembrom 89, ktoré sa viažu predovšetkým na Slovensko, pochopiteľne v celočeskoslovenskom kontexte. Prehľad je členený do dvoch časovo vymedzených clekov. Prvý celok začína sviečkovou manifestáciou 25. marca 1988, ktorá sa stala jedným z najvýznamnejších prejavov odporu proti komunistickému režimu.
Kniha historika a riaditeľa Historického ústavu SAV, ktorý sa zaoberá americkou zahraničnou politikou a československo-americkými vzťahmi po 2. svetovej vojne.