Eva Krížiková (1934 – 2020) patrí bezpochyby k najvýraznejším zjavom slovenského herectva s širokým záberom, od divadla, cez film, rozhlas i televízie a jej najrôznejšie zábavné formáty.
Súbor textov Vysoké umenie a populárna kultúra, ktorý tvorí štúdia zostavovateľa a sedem prekladov textov najvýznamnejších svetových estetikov a filozofov, zachytáva vzťah vysokej a populárnej kultúry v rámcoch filozofie, estetiky či kultúrnych štúdií. Jednotlivé texty obhajujú aj kritizujú vysoké umenie aj populárnu kultúru.
Anotácia: Sugestívne portréty starých ľudí z Liptova a Oravy, ktorí dokážu aj v stave civilizačného chaosu a neistoty žiť vnútorne slobodní. Tvorcovi filmu, inšpirovanému fotografickými cyklami Martina Martinčeka, sa podarilo s výnimočnou citlivosťou zachytiť jedinečnosť sledovaných postáv, ich svojrázne postoje k životu i vzácnu morálnu čistotu.
Eduard Grečner. Filmový režisér, dramaturg, publicista a básnik. Portrét človeka, intelektuála a nadaného filmára s dôsledne definovanými umeleckými zámermi, ktoré sa mu vinou okolností a doby nie vždy podarilo naplniť.
Príbeh o živote mladých ľudí, ich snahe uniknúť pred vlastnou rozorvanosťou, nespokojnosťou a nervozitou okolitého sveta. Na pozadí rušného prostredia súdobej Bratislavy sa rozvíja milostný vzťah architekta Andreja a krásnej Vandy. Andrej, ktorý bol doteraz k ženám cynický a bezohľadný, sa po prvýkrát skutočne zamiluje.
Súdobý psychologický príbeh zo života vysokošklákov, ktorí si často aj za cenu vlastných omylov a sklamaní hľadajú svoje miesto v spoločnosti. Film zachytáva pocity neistoty a strachu, ktoré sa zmocňujú ľudí pred hroziacim nebezpečenstvom nukleárnej vojny.
Muž, ktorý luže / The Man Who Lies (1968) Film o konfrontácii pravdy a klamu, skutočnosti a predstierania, slova a obrazu. Jeho hrdinom je cudzinec, ktorý zavíta do malého slovenského mesta. Podmanivými historkami o hrdinovi miestneho odboja stále viac mystifikuje jeho obyvateľov a získava si priazeň hneď niekoľkých mladých žien. Eden a Potom...
Balada o láske, nenávisti a hľadaní cesty z osamelosti. Dramatický príbeh uzavretého a neprístupného hrnčiara Martina Lepiša, ktorého okolie obviňuje zo skutkov, ktorých sa nikdy nedopustil. Po rokoch sa vracia, ale ani jeho statočná záchrana majetku dedinčanov pred lesným požiarom mu neprinesie dôveru ani miesto medzi ľuďmi.
Abecedár tvorí súbor 25 krátkych esejí, ktoré sa venujú abecedne pomenovaným fenoménom našej filmovej kultúry. Pokúšali sme sa zachytiť najvýraznejšie témy nášho myslenia o filme, fenomény a črty filmovej práce, naratívne a vizuálne motívy. Hlavným zámerom abecedára bolo odpútať sa od tradičných postupov chronologizácie, hierarchizácie či kanonizácie.
Publikácia Máme svoj film!
Zborník príspevkov z 21. čs. filmologickej konferencie Zborník Príroda, kultúra, film tvorí súbor príspevkov z 21. ročníka výročnej česko-slovenskej filmologickej konferencie, ktorá sa uskutočnila v dňoch 12. až 15. októbra 2023 v Krpáčove. Hlavná téma konferencie sa dotýkala spojenia prírody, kultúry a širokého spektra ich filmových reprezentácií.
Do publikácie sú zaradené texty z obdobia od druhej polovice šesťdesiatych po osemdesiate roky, pokrývajú teda len istý výsek autorovho kreatívneho života. Pokiaľ sa nevenujú konkrétnym filmom alebo kinematografii, osvetľujú širšie súvislosti, ktoré môžu prispieť k interpretácii autorovej filmovej tvorby.
Rodinné filmové striebro predstavuje súbor 60 esejí o vybraných 60 dielach z dejín i súčasnosti slovenskej kinematografie, ktoré napísali 60 autori zo Slovenska, Čiech i ďalších krajín pri príležitosti osláv 60.
Titulky : slovenské, slovenské pre nepočujúcich, anglické/ english + audiokomentár pre nevidiacich Celovečerný dokument o slovenskom fotografovi svetového významu, ešte nedávno takmer zabudnutom, poukazuje na dôležitosť vplyvu Deža Hoffmanna na vývoj vo svete fotografie – na jeho originalitu, invenčnosť a dodnes nie celkom docenené novátorstvo, vďaka ktorému sa jeho
Malé mesto, rok 1958. Fero Macejka, pätnásťročný chlapec z okraja spoločnosti, je obvinený zo znásilnenia a z vraždy mladého dievčaťa. Traja priatelia z vysokej školy - obhajca, prokurátor a sudca. Pre obhajcu Kolára je to jeho prvý veľký prípad. Prokurátor Felcán dostáva príležitosť očistiť svoje meno a obnoviť vieru v súdny systém.
Dramatický príbeh z obdobia vojnovej Slovenskej republiky. Vo františkánskom kláštore v jednom malom slovenskom meste sa pred fašistami ukryje mladý poľský vojnový zbeh, nadaný organista. Pre svoje nadanie sa dostáva do konfliktu s miestnym regenschorim, obmedzeným v ľudských aj duchovných hodnotách.
Zborník zo seminára venovaného vedeckej práci Jeleny Paštékovej, laureátky Ceny Petra Mihálika za rok 2021, sa zameriava predovšetkým na vybrané témy a črty jej bádania v oblasti literatúry a kinematografie. Dialogické kontakty slovenského filmu a literatúry v 20.
Anotácia: Veliteľ koncentračného tábora Kraft náhodne zistí, že väzeň Komínek má profesionálne boxerské skúsenosti. Zo dňa na deň sa z väzňa stáva Kraftov tréningový partner, ktorý v tábore získava privilegované postavenie. Po smrti priateľa a spoluväzňa ho však zlosť a vzdor privedú k otvorenej revolte.
Anotácia: Príbeh hraného debutu režiséra Stanislava Barabáša sa odohráva v slovenských horách počas Slovenského národného povstania. Prostredníctvom detských hrdinov pôsobivo vypovedá o hrôzach a nezmyselnosti vojny, nevinnosť detí konfrontuje s ničivou silou, ktorá hlboko zasiahne do ich životov, snov a túžob a vytrhne ich z bezstarostnej hravosti.
Anotácia: Maliar Juraj, Slovák žijúci v Prahe, si po tridsiatke so skrývanou bezradnosťou uvedomuje bezcieľnosť svojho doterajšieho života. Žije nezáväzne a bezstarostne. Musí sa rozhodnúť medzi dvomi ženami, medzi dedinou a mestom, medzi tvorbou a remeslom. Túži po umení a zároveň si uvedomuje, že sa niečím musí živiť.