Vedecká publikácia, v ktorej sa autori rozhodli predstaviť najmä názory na nové a rozvíjajúce sa technológie a stále masívnejšie využívanie internetu, a vplyv týchto zmien na vybrané právne aspekty.
Svetové alebo všeobecné dejiny štátu a práva sú v procese právnického vzdelávania jedným z propedeutických, t. j. do štúdia práva uvádzajúcich kurzov. Popritom ide aj o vedeckú disciplínu, spočívajúcu na (prípadne porovnávacom) výskume dejín štátu a práva vybraných, resp. významných európskych, ale aj mimoeurópskych krajín.
Druhé vydanie Praktika zo svetových dejín štátu a práva je čiastočne prepracovanou a rozšírenou verziou jeho prvého vydania. Čiastočné prepracovanie a rozšírenie prvého vydania spočíva v odborných i štylistických úpravách niektorých častí textu prvého vydania, ako aj v doplnení nových výkladových schém určitých tém, nových prameňov, resp.
Predkladaná publikácia obsahuje príspevky z medzinárodnej vedeckej konferencie, ktorá sa na túto tému konala 28. a 29. septembra 2017 v Konferenčnom centre Slovenskej akadémie vied v Smoleniciach v rámci XIII. Lubyho právnických dní organizovaných Nadáciou Štefana Lubyho a Právnickou fakultou Trnavskej univerzity.
Učebný text vyjadruje úsilie autorov o prehľadné, stručné a zrozumiteľné vysvetlenie základov tvorby vedeckej a odbornej práce.
Toto dvojzväzkové dielo k trnavským novovekým meštianskym závetom vykazuje znaky jasne vyprofilovanej právnohistorickej analýzy a syntézy, ktoré sú prezentované v monografickej časti.Edícia prameňov bude môcť byť využitá v ďalšom vedeckom výskume aj vo výuke dejín práva, event. vo všeobecno-historických disciplínach/pomocných vedách historických ect.
Výklad udalostí roku 193 (tzv. rok piatich cisárov), ktorý je obsahom 74. knihy Rímskych dejín Cassia Diona, pomerne prominentného rímskeho senátora severovského obdobia a významného historiografa, sa začína Pertinakovou aklamáciou a predstavuje vlastne najstaršiu ukážku Dionovej historickej spisby.