Reportáže v tejto knižke opisujú turistické potulky autora, redaktora Slovenského rozhlasu, po miestach, ktoré inšpirovali vznik pozoruhodných literárnych diel, kde pátra po príčinách ich magickej príťažlivosti zachovanej v povestiach a legendách, v ktorých sa skrýva história osídľovana krajiny, jej pretvárania a využívania pri poskytovaní obživy i ochrany pred
Čitateľ sa dozvie stručnú charakteristiku krajinnej oblasti Zamagurie, do ktorého je pojatá aj časť trinástich obcí na poľskej strane a charakteristiku Pienin. Reportáže z rôznych kultúrno-spoločenských podujatí, ktoré sa udiali za posledných dvadsať rokov.
Rozprávky z prírody, o kvietkoch, zvieratkách ako líštičky, vlk, had-Plazko a iné.
Vývoj a riešenie sporu o plnenie Zmluvy ´77 medzi SR a MR. Dvanásť rokov po uzavretí medzištátnej zmluvy – v máji 1989 Maďarsko pozastavilo a o niekoľko rokov neskôr úplne zastavilo plnenie zmluvy o výstavbe a prevádzke Sústavy vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros.
Naša knižná práca sa primárne zaoberá historicko-politickými súvislosťami jazykovej politiky v Slovenskej republike. Je celkom prirodzené, že načiera do histórie politických zápasov slovenskej národotvornej elity o jazykovú, kultúrnu a politickú modernizáciu slovenského národa, ktorá vyvrcholila v roku 1993 vznikom samostatnej Slovenskej republiky.
Spiš, Orava a Kysuce v politických, vojenských a diplomatických aktivitách po roku 1918. Práca je rozdelená do štyroch okruhov: l. Obdobie rokov 1918 - 1920 (1924). Prvé styky slovensko-poľské. Slováci takmer neznámy. Spor o Javorinu. 2. Obdobie rokov 1920 - 1938. Problémy vo vzťahoch medzi Československom a Poľskom.
Pavol Haspra vykonal v dramatickom umení velikánsku cestu, vyoral v ňom hlbokú brázdu. Jeho inscenáciám tlieskali zástupy. Tisíce divákov aplaudovalo jeho prácam, no iba málokedy oslavovali jeho. Lebo taký je už údel režiséra: „rozpustiť sa“ v hercovi a v javiskovom diele. Neupozorňoval na svoje, ale na cudzie kvality. Zverejňoval ich dával na známosť.
V tomto útlom zväzku dostáva čitateľ do rúk výňatky z diel štyroch autorov, ktorých zdanlivo takmer nič nespája.
Naši predkovia – Slovanské korene – Samo - Pribina – Mojmír – Rastislav – Konštantín - Cyril a Metod – Činnosť byzantskej misie – Konštantín a Metod v Ríme –Slavomír – Kráľ Svätopluk.