Ukrajina, Polsko a scestí ruských dějin
Autor: Martin Schulze Wessel
Vydavateľstvo: Maraton 2024
EAN: 9788088411314
Fundovaná práca popredného nemeckého historika si kladie za cieľ osvetliť z historického hľadiska súčasnú ruskú agresívnu vojnu a protizápadné postoje s ich dejinnými koreňmi. Sleduje dynamiku budovania ruského impéria za posledných približne tristo rokov, teda od čias Petra I.
čítať viacFundovaná práca popredného nemeckého historika si kladie za cieľ osvetliť z historického hľadiska súčasnú ruskú agresívnu vojnu a protizápadné postoje s ich dejinnými koreňmi. Sleduje dynamiku budovania ruského impéria za posledných približne tristo rokov, teda od čias Petra I. Centrom jej záujmu sú rusko-ukrajinsko-poľské vzťahy, respektíve konfrontácia ukrajinskej a poľskej štátnosti s ruskou expanziou na západ. Nejde však o štúdiu nejakých lokálnych konfliktov – autor ich zasadzuje do širších európskych súvislostí a interakcie, spolupráce či konkurencie hlavných mocností; zvláštnu pozornosť venuje dlhodobej spolupráci Ruska a Nemecka, ktorej neblahé dôsledky boli viditeľné až donedávna.
Snaha budovať ruskú identitu na základe imperiálnej myšlienky, v prípade Ukrajiny ako vnútorného impéria a Poľska ako súčasti vonkajšieho impéria, vždy viedla k zásadným konfliktom, ktoré spätne impérium oslabovali a smerovali k jeho dezintegrácii – to Schulze Wessel nazýva „prekliatím impéria“. Vedľa mocensko-politických aspektov analyzuje aj náboženské a ideologické súvislosti, predovšetkým ruský, ukrajinský a poľský nacionalizmus, pričom obzvlášť pôsobivé sú portréty troch jeho predstaviteľov – Puškina, Ševčenka a Mickiewicza.