Druhé rozšírené vydanie kniha literatúry faktu známeho slovenského historika, spisovateľa a básnika Jozefa Leikerta o osude Slováka, ktorého v Prahe popravilo nemecké gestapo v rámci Akcie 17. novembra 1939 spolu s ďalšími ôsmimi mladými ľuďmi. Autor sa formou listu prihovára Markovi Frauwirthovi, mladému mužovi z Tvrdošína, ktorý zomrel nezmyselnou smrťou.
Život mladého muže Marka Frauwirtha, který, tak jako ostatní, toužil po radosti, štěstí a lásce, se naplnil v pouhých 28 letech. 17. listopadu 1939 byl popraven nacisty ve skupině devíti studentů a studentských funkcionářů. Marek Frauwirth však v té době již nebyl studentem, ani studentským funkcionářem, navíc byl cizím státním příslušníkem.
Do začiatku druhej svetovej vojny sa nestalo, že by niekto násilím zatvoril vysoké školy. Urobil to až Adolf Hitler, ktorý 17. novembra 1939 prikázal zatvoriť české vysoké školy, prepadnúť vysokoškolské internáty a 1 200 študentov odvliecť do koncentračného tábora, odkiaľ sa ani jeden z nich nemal vrátiť.
Utrpení studentů z akce 17. listopad 1939 v koncentračním táboře Sachsenhausen Kniha je výsledkem výzkumu zaměřeného na události 17. listopadu 1939, kdy bylo po demonstracích odporu českého lidu proti německé okupaci Čech a Moravy v souvislosti s pohřbem Jana Opletala odvlečeno 1200 českých vysokoškolských studentů do koncentračního tábora Sachsenhausen.
Kniha o spisovateľovi a novinárovi Ladislavovi Mňačkovi je ďalšou knihou literatúry faktu Jozefa Leikerta, ktorý pri spracovaní životopisu Ladislava Mňačka spracoval aj množstvo historických faktov, ktoré sprevádzali život kontroverznej osobnosti mediálneho a literárneho prostredia.
Kniha Sny v okovách patrí k čitateľsky úspešným knihám literatúry faktu Jozefa Leikerta. Známy slovenský spisovateľ a publicista Ján Čomaj na obálku knihy napísal: „Azda každý čítal zážitky alebo beletristické spracovanie ukrutných dní a rokov v táboroch smrti.
Kniha Ďaleko a predsa blízko s podtitulom Českí a slovenské študenti po 17. novembri 1939 v Československej zahraničnej armáde obohacuje slovenskú literatúru faktu. Pri spracovaní témy autor kombinoval archívne dokumenty s literárnymi zdrojmi, ale pracoval najmä metódou oral history.
Kniha literatúry faktu známeho slovenského historika, spisovateľa a básnika na osude Slováka, ktorého v Prahe popravilo nemecké gestapo v rámci Akcie 17. novembra 1939 spolu s ďalšími ôsmimi mladými ľuďmi, upozorňuje na vojnové nebezpečenstvo. Autor sa formou listu prihovára Markovi Frauwirthovi, mladému mužovi z Tvrdošína, ktorý zomrel nezmyselnou smrťou.
Hľadáte konkrétny titul?
Použite vyhľadávacie pole na vrchu stránky!