Dramatický, už dvakrát sfilmovaný príbeh baróna Emila Hoenninga O'Carroll, nemeckého dôstojníka, ktorý sa na začiatku 19. storočia usadil na Považí a preskúmal jedinečné, dnes už zničené nálezisko na Púchovskej skale. Pomohol tým vyriešiť záhadu zániku stredodunajských Keltov, ktorá zapísala Púchov do európskej histórie.
V predchádzajúcej knihe Smrť sultána Sulejmana (Stopy dávnej minulosti 8) som hľadal živého Turka, v tejto knihe sa ponúkol sám. Kara Mustafa, smutný hrdina spod hrdinskej Viedne, síce nebol posledný Turek na Slovensku, ale toho skutočne posledného, neznámeho predbehol len o krátky čas a je to jedno, či sa to stalo v Nových Zámkoch, Budíne alebo Jágri.
Kniha rozpráva o vzniku Osmanskej ríše, o vstupe Turkov do Uhorského kráľovstva a o prvej fáze uhorsko-osmanských vojen za sultána Sulejmana. Začína sa katastrofálnou porážkou a smrťou Ľudovíta II. v bitke pri Moháči a nástupe Habsburgovcov (po víťazstve nad Jánom Zápoľským) na uhorský trón.
Siedmy zväzok dejín časovo nadväzuje na predchádzajúce časti knižného cyklu. Rozpráva sa v ňom o udalostiach po smrti Žigmunda Luxemburského, o vláde ďalšieho veľkého kráľa Mateja Korvína, ale aj panovníkov, ktorí nemali také šťastie ako on, o Ladislavovi Pohrobkovi a poľských Jagelovcoch. Ešte vždy platí, že pre Slovensko to bolo mimoriadne významné obdobie.
Šiesty zväzok nadväzuje na predchádzajúce časti knižného cyklu. Rozpráva o časoch po vymretí arpádovskej dynastie a nástupe "cudzích kráľov", príslušníkov anjouovského rodu a Žigmunda Luxemburského. Nie je to epizóda, vládli v Uhorsku takmer poldruha storočia.
Kniha rozpráva o príchode Slovanov, o ich osudoch v čase avarskej nadvlády, o Nitrianskom kniežatstve, vzniku Veľkej Moravy, o jej páde a príchode starých Maďarov, no najmä o tom, ako sa začali meniť na Slovákov.
Cyklus Knihy o Bratislave spracováva bratislavské dejiny od najstarších čias (od čias treťohorných morí) až po súčastnosť. Vychádza zo starších kníh Pavla Dvořáka, Odkryté dejiny (Predveká Bratislava) a Zlatá kniha Bratislavy, ale je podstatne väčšia obohatená o najnovšie archeologické objavy a nové práce historikov.
Posledná kniha o Bratislave je zavŕšením autorovho knižného cyklu "dejín v príbehoch od najstarších čias až do súčasnosti". Rodil sa niekoľko desaťročí. V roku 2007 vydalo Vydavateľstvo RAK Prvú knihu o Bratislave, ktorá nadviazala na autorovu Zlatú knihu o Bratislave z roku 1993.
Najstaršie dejiny Slovenska od čias neandertálskych ľudí až po dobu bronzovú, v ktorej sa na našom území zrodila nová civilizácia a zaujala miesto na špičke európskeho vývoja.
Štvrtá kniha o Bratislave sa začína v časoch osvietenstva, príbehom Mateja Bela a Márie Terézie, ktorá Bratislavu povýšila na sídlo kráľa. Pokračuje opisom veľkej krízy počas napoleonských vojen a končí sa rakúsko – pruskou vojnou, ktorá priniesla rakúsko – uhorské vyrovnanie a s ním aj dočasný pád bratislavskej slávy.
Ďalší diel päťzväzkových dejín hlavného mesta. Nerozpráva len o dejinách Bratislavy, ale celého Slovenska a okolitých štátov, pretože Bratislava vždy bola a je dodnes mestom na hranici, priesečníkom, v ktorom sa stretávali osudy národov. Je to výpravná kniha plná obrázkov založená na príbehoch.
Kniha má dve časti; prvá rozpráva o začiatkoch slovenského baníctva, druhá a o tragických udalostiach tatárskeho vpádu. Na ich pozadí systematicky spracováva dejiny Slovenska (Uhorska) v 12. a 13. storočí (počas vlády posledných Arpádovcov).
DRUHÁ KNIHA O BRATISLAVE nadväzuje na PRVÚ KNIHU O BRATISLAVE, ktorá vyšla v roku 2006 k 1100. výročiu prvej písomnej zmienky o Bratislave a zachytáva dejiny Bratislavy od čias treťohorných morí až do vydania mestského privilégia.
Kniha vychádza pri príležitosti 1100. výročia prvej písomnej zmienky o Bratislave.
Kniha o začiatkoch Uhorského kráľovstva; sleduje ich zo slovenského pohľadu, hľadá slovenský podiel na vzniku Uhorska, na jeho budovaní a utváraní hraníc. Rozpráva príbehy z čias Nitrianskeho kniežatstva, z ktorého po krvavých bojoch vzišli nitrianski Arpádovci ako noví uhorskí králi.
Stopy dávnej minulosti sú literárnou paralelou rovnomenného televízneho cyklu, nadväzujú na staršie knihy Pavla Dvořáka, najmä na cyklus Odkryté dejiny a Zlatú knihu Bratislavy... Kedy vzniká národ?
Stopy dávnej minulosti sú literárnou paralelou rovnomenného televízneho cyklu, nadväzujú na staršie knihy Pavla Dvořáka, najmä na cyklus Odkryté dejiny a Zlatú knihu Bratislavy... Rozprávanie o dejinách Slovenska od čias najstaších písomných správ až po príchod prvých Slovanov.
Stopy dávnej minulosti sú literárnou paralelou rovnomenného televízneho cyklu, nadväzujú na staršie knihy Pavla Dvořáka, najmä na cyklus Odkryté dejiny a Zlatú knihu Bratislavy... Rozprávanie o najstarších dejinách Slovenska.