Pri úvahách, ako knihu nazvať, stále sa mi vracala myšlienka na všetkých tých vojakov, ktorí sa zúčastnili bojov na juhozápadnom Slovensku. Bolo ich veľa, boli to vojaci ozbrojených síl šiestich štátov a počet národností, ku ktorým patrili či sa hlásili, je ťažké vyčísliť...
Monografie z pera autorské dvojice Milan Kopecký a Petr Sehnálek seznamuje čtenáře s bližšími podrobnostmi o bojích 1. československého armádního sboru v SSSR na území Moravy. Existuje sice celá řada prací o kompletním tažení 1. čs.
Druhý diel monografie chronologicky nadväzuje na knihu Babylon armád 1, čím uzatvára ucelený a doteraz chýbajúci pohľad na priebeh bojov v sektore sovietskej 7. gardovej armády na juhozápadnom Slovensku na prelome rokov 1944 a 1945. V prvej časti čitateľ našiel informácie o udalostiach odohrávajúcich sa od polovice decembra 1944 do konca januára 1945.
Vojnový denník a zápisky, písané s malým časovým odstupom od opisovaných udalostí, patria k najautentickejším prameňom dobových udalostí. Väčšinou ich po sebe zanechávajú vysokopostavení príslušníci armády. O to unikátnejšie a vzácnejšie sú rozsiahle zápisky Samuela Činčuráka, vojaka rakúsko-uhorskej armády.
Táto kniha sa nás týka. Rozpráva príbeh ženy, ktorá sa v roku 1942, päť dní pred Vianocami, narodila v židovskom pracovnom tábore v Novákoch. Koncentráky na Slovensku?
Události druhé světové války z pohledu nacistického zločince Teprve v roce 2013 byl znovu nalezen deník nacistického ideologa Alfreda Rosenberga, jednoho z hlavních Hitlerových spolupracovníků.
Druhý zväzok syntetického diela Slovensko v 20. storočí je venovaný prvej svetovej vojne, teda rokom 1914 - 1918. Ide o pomerne krátke obdobie, ktoré trvalo iba o niečo viac ako štyri roky, je však plné vnútornej dynamiky a prevratných zmien. Dejiny v ňom prebiehali rýchlejšie, preto je zmysluplné a oprávnené venovať mu samostatný zväzok
Vojnová kronika – prvé číslo odborného časopisu Múzea Slovenského národného povstania za rok 2016.
Vojnová kronika – druhé číslo odborného časopisu Múzea Slovenského národného povstania za rok 2015.
Čtivým a hluboce lidským způsobem popisuje svou nechuť jít do války, když doma musel zanechat svou rodinu. Barvitě líčí všední peripetie řadového vojáka při budování zákopů v Dolním Rakousku a vtipně glosuje okamžiky, když si s kamarády krátili dlouhou chvíli. Pak se čtenář spolu s vypravěčem dostává z poklidného týlu do prvních frontových linií.
Ľudstvo takmer vyhladila dlhoročná vojna so zombie. Povojnová komisia Organizácie spojených národov, pre ktorú autor pracoval, nemala záujem o osobné rozprávania preživších, hoci o konflikte vypovedali ďaleko viac ako štatistické údaje o miliónoch mŕtvych a nakazených. Preto sa rozhodol spísať toto svedectvo.
Karvašove pamäti patrili medzi najvýznamnejšie publikácie, ktoré boli k problematike príprav Povstania, ale tiež celkovo k vykresleniu situácie v rokoch 1939-1945 na Slovensku vydané. Ide o osobné spomienky, viac či menej dobovo autentické, prevažne však písané až s odstupom niekoľkých desaťročí.
Výsledky svojich početných výskumov publikoval Dušan Halaj najmä vo Vlastivednom zborníku Považia. Ako vedúci odborný pracovník Múzea SNP sa výrazne podpísal pod námety, libretá a scenáre rôznych výstav s tematikou druhej svetovej vojny, ktoré Múzeum v tom čase realizovalo.
Spoločnosť MAGNET PRESS SLOVAKIA pripravila pre milovníkov vojensko-historickej literatúry publikáciu, ktorá sa zaoberá doposiaľ málo známou problematikou z II. svetovej vojny.
Vojnová kronika – prvé číslo odborného časopisu Múzea Slovenského národného povstania za rok 2015.
Faktografia o bombardovaní mesta Nitry cez druhú svetovú vojnu a porovnanie s anglickým mestom Coventry, ktoré dopadlo veľmi podobne ako mesto Nitra. Kniha obsahuje podrobnú mapu zhodených bômb na mesto, množstvo dobových fotografií zbombardovaných domov, dokumenty, zoznamy obetí a podrobnú históriu tejto smutnej udalosti mesta.
Vojnová kronika – druhé číslo odborného časopisu Múzea Slovenského národného povstania za rok 2016.
Bohatě ilustrovaná encyklopedie určená především mladým čtenářům, která může sloužit i jako užitečná pomůcka k doplnění dějepisné látky probírané v posledních ročnících základních škol a na gymnáziích. Zároveň ji přivítají i všichni zájemci o historii a vojenství.
Vojnová kronika – ďalšie číslo odborného časopisu Múzea Slovenského národného povstania. Z jeho obsahu: Prečo práve Slovenské národné povstanie?
Autentické vzpomínky mladého maturanta, chlapce z dobré rodiny, jehož romantická představa mužného boje byla náhle konfrontována s realitou dennodenních strastí vojáka v drsných podmínkách nevlídných zákopů a náročné fyzické i duševní zátěže.