Gila Fatranová sa narodila v roku 1929 a do roku 1944 žila v Michaloviciach. Za záchranu života vďačí rodine Hrošíkovej. Až do roku 1949, kedy emigrovala do Izraela, bola aktívnou členkou sionistického mládežníckeho hnutia Hašomer Hacair. "Boj o prežitie" je doplnená a prepracovaná verzia jej doktorandskej práce, ktorá vyšla knižne v Izraeli v roku 1992.
Volné pokračování strhujícího příběhu o vládci českého podsvětí Františku Mrázkovi, jehož zabil nájemný vrah v roce 2006. Kniha vůbec poprvé do nejmenších detailů odhaluje, jak prorostl organizovaný zločin do vysoké politiky. Autor při jeho psaní čerpalz autentických dokumentů, výpovědí a odposlechů. Jaroslav Kmenta se narodil v roce 1969.
Kniha sa zaoberá účasťou slovenskej armády na operácii BARBAROSSA, čo bol krycí názov pre nemeckú inváziu do Sovietskeho zväzu. Tá sa začala 22. júna 1941 a jej cieľom bola porážka Sovietskeho zväzu v priebehu necelých troch mesiacov. Po piatich mesiacoch, keď Wehrmacht dosiahla Leningrad, Moskvu a dobyla Rostov, sa však nemecký útočný potenciál vyčerpal.
Publikácia o vydavateľskom živote v osemnástom storočí. Interdisciplinárny kultúrno-historický prístup vedúci k zamysleniu sa o skutočnej, demytologizovanej úlohe typografickej kultúry v civilizácii.
Autor přehledně popisuje příběh volyňských Čechů, kteří žili přibližně osmdesát let (1868 - 1947) v této části dnešní Ukrajiny. Zachycuje jejich běžný život i těžkou práci, kterou často museli podstoupit, aby přežili. Až hrozivě vyznívá kruté chování Němců, Rusů a skupin banderovců za války, i krátce po ní k místnímu obyvatelstvu.
Publikace Slavomíra Wollmana představuje soubor studií, jež se soustřeďují na vztahy české, slovenské, polské a lužickosrbské literatury k jiným literaturám ve střední Evropě, zejména k německé a rakouské, ale také k jiným slovanským literaturám v rámci mediteránního kulturního komplexu, meziliterárnosti a generální literatury.
Tato kniha je první z připravované řady a seznamuje hlavně s principy vegetariánství a s pohledem na stravu z hlediska energií. Čerpá z autorových zkušeností s jógou, ajurvédou a makrobiotikou a také z receptů indických i českých ášramů. Autor vede od roku 1986 kurzy vegetariánského vaření v jógacentrech, ve školách, v restauracích a jídelnách.
Vzdelávanie a školstvo sú významnou súčasťou kultúry každého národa a dosiahnutá úroveň je priamym ukazovateľom vyspelosti každej spoločnosti. Vo vzdelávaní a v školskom systéme sa v koncentrovanej podobe prejavila väčšina problémov, s ktorými zápasila, resp. sa nyrovnávala spoločnosť v rokoch 1918-1945.
Ať už s ním budeme putovat temnými podzemními koridory továrny Wolfsberg, pátrat po tajných laboratořích pod zámkem Ksiaž, nebo listovat v zažloutlých dokumentech esesácké administrativy, vždy nás bezpečně převede přes minová pole domněnek a barvitých legend, jimiž je v průběhu let obklopila lidská představivost či snaha o zachování tajemství.
Ester Davidová pracuje v oblasti regresních terapií několik let poté, co si sama prošla - jak říká - "očistou své duše" a regresní terapie jí pomohly pochopit příčiny a původ jejich problémů.
Roku 2013 si Slovenská akadémia vied pripomínala 60. výročie svojho vzniku. V porovnaní s historicky staršími akadémiami, ako je napríklad francúzska, ale aj akadémie vied susedných krajín, je naša Akadémia pomerne mladá. Ale šesťdesiat rokov už predstavuje obdobie, ktoré je hodné pozornosti historikov.
Čitateľ dostáva do rúk štvrtý, a zároveň posledný diel série monografií Slovenská armáda v ťažení proti Sovietskemu zväzu (1941 – 1944). Tematicky nadväzuje na záverečnú kapitolu tretieho dielu, ktorá zachytila reorganizáciu Rýchlej divízie na 1. pešiu divíziu uskutočnenú na Kryme v lete 1943. Štvrtý diel je netradičný v tom, že má dve samostatné časti.
Nemecký cestovateľ Theodore Illion bol jedným z prvých cestovateľov, ktorí prenikli do Tibetu ešte v dobách, kedy bol odrezaný od okolitého sveta. Illion, ktorý hovoril plynule po tibetsky, sa musel zamaskovať za putujúceho tibetského mnícha, aby sa vyhol odhaleniu, pretože pobyt v Tibete bol pre každého cudzinca nezákonný.
Osudy rodáka z lucemburského předměstí, původně jízdního posla tamější provinciální rady, jsou vzornou ukázkou možností kariéry jedince s nadstandardními vojenskými a úřednickými dovednostmi.
Kniha obsahuje unikátní fotografie a dosud nepublikované dokumenty z dob působení císařovny Zity v exilu a také její pobyt v klášteře v Solesmes. Předmluvu napsal arcivévoda Rudolf Rakouský, vnuk bl. císaře Karla 1. Rakouského.
Jméno Viktora Koláře bývá spojováno s Ostravou. Kniha Canada, která je jakýmsi doplňkem k velké monografii Ostrava, ukazuje však méně známé snímky z Kolářova pětiletého kanadského exilu v letech 1968 -1973.
Čtvrtý díl volně na sebe navazující série, která je největší a dosud nepřekonanou syntetickou prací o československých legiích v Rusku, jejichž boje autor popisuje v mezinárodně politických souvislostech.
Autori v tejto 170 stranovej publikácii spracovali celý sortiment vývoja a výroby v podniku Tesla Vráble, n.p. Dočítate sa v nej o bohatej histórii podniku, jeho vývojových a výrobných iniciatívach, obchode, ale najmä o výrobnom sortimente.
Uhorsko bolo po viac ako deväť storočí neodmysliteľnou súčasťou strednej, resp. stredo-východnej Európy, regiónu, v ktorom sa utvárali a vo vzájomnom ovplyvňovaní sa koexistovali viaceré moderné národy, popri Maďaroch, Nemcoch, Rusínoch či Rumunoch predovšetkým Slováci.
Uprostred Európy, uprostred dvadsiateho storočia, zavraždili Sovieti a nacisti na krvavom území medzi Berlínom a Moskvou štrnásť miliónov ľudí. Počas dvanástich rokov na území dnešného Poľska, Ukrajiny, Bieloruska, pobaltských štátov a v západnej časti Ruska každý rok zmasakrovali v priemere viac ako milión obyvateľov.