Príroda nepozná budúcnosť, príroda existuje stále v prítomnosti. Stromy rastú a rieky tečú v tejto chvíli. V našom tele koluje krv v tomto okamihu, naše srdce bije v tomto okamihu. Všetko existuje v tomto okamihu – okrem našej mysle. Myseľ často žije v minulosti, alebo ešte častejšie v budúcnosti. A táto myseľ je hlavnou príčinou nášho utrpenia.
V tejto knihe, ktorá je prepisom série Oshových prednášok pred živým obecenstvom, sa Osho zamýšľa nad množstvom rozličných tém: nad životom, jeho zmyslom a významom utrpenia v ňom a ako život skutočne do hĺbky prežívať, nad smrťou a strachom z nej, nad ideológiami a tým, ako pozitívne, ale aj negatívne ovplyvňujú náš svet, keď sa stanú posadnutosťou, a
Karmou to není je kniha vyzývající k převzetí odpovědnosti za všechny události v našich životech, výzvou k osobní přeměně. Karma není mrcha. Myšlenka plné odpovědnosti se může zdát děsivá, ale jejím přijetím otevíráme bránu obrovské svobodě. Pokud jsme sami příčinou svého utrpení, můžeme být také jeho změnou.
Ježíš dosáhl vrcholu, nejvyšší možné syntézy, a vyřkl jednu z největších pravd: Bůh je uvnitř i vně. Můžete se modlit, můžete meditovat. Můžete zpívat v extázi nad vnějškem, můžete mlčet v extázi nad nitrem. Bůh je všude Boží království je uvnitř vás i vně vás Je ve vás odjakživa, ale vaše oči jsou přeplněné touhami.
Osho veľmi obšírne rozpráva o základnej životnej energii, ktorou je energia sexuálna. Podľa jeho učenia treba sex najprv naplno prijať, uvoľnene a spontánne si ho užívať – a on postupne sám od seba zmizne: vytratí sa túžba po ňom a na jej miesto nastúpi transcendentný stav mysle, kedy prestáva existovať čas a ego.
Táto krásna kniha od veľkého učiteľa Osha je mimoriadne vhodná aj ako darček. Nie je zameraná na jednu konkrétnu tému, ale na život ako taký. Jednotlivé myšlienky vyjadrujú hlbokú mystickú múdrosť a rýchlo vás uvedú do harmónie s celou existenciou i so sebou samým. Rozhostí sa vo vás ticho a pokoj, ktoré Osho v celom svojom učení tak zdôrazňuje.
Toto je asi úplne najlepšie a najobsiahlejšie dielo Osha. Autor v ňom totiž zhŕňa podstatu celého svojho učenia a zároveň aj podstatu ľudského bytia tak, ako ju vo svojej filozofii chápal a približoval svojim žiakom, pričom je tu rovnomerne podaná teória aj prax.
Každá Oshva kniha pôsobí nesmierne oslobodzujúco. Jeho rady aj vysvetlenia rôznych problémov sú netradičné, ale účinné. V tejto publikácii predkladá bohatý súbor meditácií a zaujímavých, občas nezvyčajných cvičení pre duchovný rast, osobný rozvoj, uzdravenie a odstránenie stresu. Je to kniha vyslovene praktická a liečivá.
Osho, výnimočný a pozoruhodný duchovný majster, nás v týchto textoch vyzýva k originalite, individualite a celistvosti. Len ten, kto sa riadi sám sebou, je naozaj slobodný a duchovný. Musíte sa stať sami sebou, rozhodovať sa na základe vlastného vnútorného hlasu, byť autentickí. Základom je však prebudené, bdelé vedomie.
Osho rozpráva o uvoľnenom, slobodnom postoji k životu; o Bohu, ktorý je tiež slobodný – neobmedzený náboženskými dogmami: o Bohu, ktorý je v našom srdci. Predstavuje svoj ideál človeka, nazvaný „Zorba Buddha“: je ním vnútorne vyrovnaný človek naplno sa tešiaci zo života, zo všetkých jeho prejavov.
„Náš svět přece zná ty nádherné blázny; všichni velcí lidé byli vlastně vždycky trochu blázniví – totiž jejich okolí je za takové považovalo. Jejich bláznovství spočívalo v tom, že se netrápili, nežili v úzkostech, nebáli se smrti a nezatěžovali se maličkostmi.
Člověk se stává hledající bytostí ve chvíli, kdy si uvědomí, že tato světská existence není všechno. Že život musí zahrnovat mnohem víc. Že skrývá poklady, o nichž nemáme ani tušení. Jinak by to byl jen kolotoč ranních vstávání, snídaní,odchodů do práce a návratů domů, kolotoč, který se od kolébky k hrobu točí stále stejně.
Tato kniha, která vychází tematicky z diskuzí přednášek konaných v Bombaji koncem osmdesátých let, je souhrnem čehosi podstatného – čehosi okolo výjimečných situací, které se staly, nejisté budoucnosti a opojnosti přítomného okamžiku. Na tyto otázky zodpovídal Osho vstřícně a odpovědi zesílily tuto příchu?