Dnes sme vystavení veľkému množstvu impulzov, ktoré na nás útočia. V meste na nás vyskakujú reklamné pútače, popri cestách bilbordy. Vo výťahoch, v reštauráciách aj vo väčšine obchodov musí hrať v pozadí vždy nejaká hudba. Naše uši, náš mozog aj naše srdce prijímajú denne viac podnetov, ako je pre nás dobré. Nevieme ich spracovať.
Byť doma. Tu sa môžem vyzuť, odložiť všetky pracovné povinnosti, byť taký, aký skutočne som. Nechám sa občerstviť trochou pokoja, slobody, lásky. Po tomto túži každý človek. Mnohí sa však necítia doma, ani keď sú doma. Čo je to vlastne domov? Prečo ho potrebujeme? A čo presne znamená byť doma?
Ďalšia knižka zo série príbehov pre potešenie duše od obľúbeného talianskeho autora Bruna Ferrera. Sedem kapitol, ktoré tečú rýchlo pod očami čitateľa. Každá je obohatená a sprevádzaná skutočným príbehom našej doby, svedčí o význame saleziánskej prítomnosti v každom kúte sveta. Stránky, ktoré rozprávajú o vášni dona Bosca pri uskutočňovaní jeho snov.
Svätý Pavol používa pri opise Cirkvi krásny obraz tela. Telo, ktoré ma mnoho údov, kde má každý úd svoju úlohu, kde sú všetky údy potrebné a svoj zmysel nachádzajú iba vtedy, keď sú v službe celku. Tento obraz potrebujeme mať na mysli, keď chceme hovoriť o farnosti.
Dobrý pastýř je obraz, který dnes najdeme snad jen ve starověkých biblických textech. Co se v dnešní době můžeme od dobrého pastýře naučit v oblasti managementu?
Život, který byl obětován, darován za druhé, má v sobě určité tajemství. Takový byl i život Pierra Claverieho OP, dominikána a biskupa v alžírském Oranu, a tato kniha nám umožňuje do jeho tajemství nahlédnout.
Dokument Amoris laetitia Radosť lásky, ktorý vznikol iba štyri mesiace po skončení biskupskej synody o rodine, je venovaný rodine a manželstvu. Pápež sa v ňom zaoberá stavom súčasnej rodiny a manželského života, pričom poukazuje na krásu vzájomného manželského spolužitia i jeho hodnoty, no nevyhýba sa ani ťažkostiam, ktoré sa týkajú dnešnej rodiny.
Tato kniha je věnovaná všem ženám a dívkám, které se nemají rády, které si nevěří a připadají si podřadné. Možná mají pocit, že si musí všechno zasloužit a odpracovat, že musí neustále dokazovat sobě i jiným alespoň špetku své hodnoty.
Ruženec. Drevený, farebný, korálikový, perličkový, do vrecka či v podobe prstienka alebo náramku. Je známy ako mariánska pobožnosť; a akoby aj nie, keď ho tvorí dlhý rad Zdravasov. Čo je zázračné na modlitbe, pri ktorej sa nám myšlienky zatúlajú už pri druhom desiatku?
Zažívate na ceste životom mnohé prekážky a veci, ktorým nerozumiete? Snažíte sa duchovne žiť a strácate smer cesty alebo nie ste si istí, či idete správne?
Tridentský koncil ve svém učení o posvátných ritech liturgie prohlásil, že tyto rity neobsahují nic neužitečného nebo zbytečného. Tato věta, je-li správně pochopena, znovu vyzývá k tomu, abychom liturgii považovali za umělecké dílo.
Predkladaný zborník sa venuje problematike prekladu spoločenskovedných textov, o ktorých sa u nás síce už dlho hovorí, ale doteraz chýbalo systematickejšie úsilie o ich spracovanie. Považujem ho teda za prvú lastovičku, ktorá sa usiluje vymedziť hranice pojmu a naznačiť trajektórie jeho skúmania. (....
Pramenné vydania sú zdrojom komplexného výskumu a slúžia pri komparácii poznatkov s aktuálnym stavom poznania. Edícia Bradačovej Rukoväti cirkevných dejín je takýmto pramenným materiálom, ktorý prináša množstvo svedectiev o stave kultúrneho myslenia na prelome 18. a 19. storočia.
Hlboké rozjímania o krížovej ceste, ktoré spísala mystička Alícia Lenczewska. Zachytáva v nich slová Ježiša Krista, ktorými sa prihovára každému z nás: Znamenie kríža obsahuje veľkú katechézu: celú pravdu o človeku a o Bohu. Poznávaj hĺbku tejto pravdy, aby ťa oslobodila z pút dedičného hriechu, ktoré sú vrastené do tvojej ľudskej prirodzenosti.
V knížce Zbožnost je užitečná ke všemu podává olomoucký arcibiskup Jan Graubner svědectví o tom, co prožíval na těle i na duchu během svého zápasu s nemocí COVID-19. Kdy nejvíce pocítil svá omezení? A jak se ho v nejhlubší krizi dotýkal Bůh?
Mnohí ľudia sa boja otázok a pochybností. Dokonca i v oblasti viery ich považujú za niečo nežiadúce, či dokonca nebezpečné. Človek vo svete sa však neustále vyvíja. Spoznáva svet, seba i Toho, kto je príčinou všetkého. A preto patrí k základom dozrievania človeka rast v poznávaní, ktorý môže náš život urobiť lepším.
Jedenásť mesiacov po oslobodení z nacistických koncentračných táborov uskutočnil psychiater a neurológ Viktor E. Frankl vo Viedni sériu verejných prednášok. Profesor Frankl, ktorý sa krátko nato stal známym na celom svete, v nich vysvetlil svoje ústredné myšlienky o zmysle, odolnosti a dôležitosti prijatia života – aj napriek veľmi nepriaznivým udalostiam.
Co je to vzdor? Je to ten neurčitý pocit, když se vám nechce dělat něco, o čem víte, že je to pro vás dobré; je to sklon dělat něco, o čem neomylně víte, že to pro vás dobré není, a to všechno mezi tím. Je to touha a tendence odkládat to, co byste měli dělat právě teď. Máte někdy pocit, že největším nepřítelem jste si vy sami?
Křesťanské svátky tvoří kruh prostupující celý rok: Advent, Vánoce a Epifanie, Velikonoce, Nanebevstoupení a Letnice, svátek svatojánský a michaelský. Tyto svátky jsou vetkány do rytmického běhu ročních dob a životních procesů celého zemského organismu.
Palčivé otázky duchovního života odpovídají palčivé době. A konkrétní život je spojen s dobou. Otevíráme témata: církev a majetek, příležitosti ke ztišení a modlitbě, statečnost a věrohodnost, souvislosti dneška s tradicí.