Provokujúca aj nesmelá. S iskrou v oku i s vyhasnutým pohľadom. Bezstarostná v pruhovanom tričku aj ohnutá k zemi pod ťarchou celého sveta. Ochotná kráčať za vôňou lásky cez moria a púšte svojho srdca, no aj plná strachu pohnúť sa z miesta...
V názve tejto knihy sa hovorí o "gramotnosti" a o "prežití" - o dvoch pojmoch, ktoré zaväzujú - a možno aj zväzujú -, ale nemýlia. Pri výbere autorov a ich maloplošných textov sme sa sústredili na to najdôležitejšie: aby bol dotyk naozaj tou najkratšou vzdialenosťou od napísaného k prečítané-mu.
V rokoch 1992-1993 uverejňovali Slovenské pohľady rubriku Alfabet. Princíp rubriky bol prostý - autor napíše text o slovách, ktoré sa začínajú tým istým začiatočným písmenom ako jeho meno. Rubrika sa stretla s veľkým záujmom autorov i čitateľov.
Prvá slovenská "fajčiarska antológia", 31 poviedok o fajčení od známych slovenských autorov, vrátane štyroch zahraničných.
Zborník prác šiesteho ročníka literárnej súťaže Poviedka 2002.
Piateho ročníka literárnej súťaže Poviedka 2001 EuroTel sa zúčastnilo 545 autorov. Na základe rozhodnutia odbornej poroty bolo do zborníka vybraných 20 ocenených poviedok. V knihe sú uverejnené aj medailóny spisovateľov, predslov predsedu poroty Petra Pišťanka a informácia o priebehu súťaže.
Autori publikovaných diel: Ondřej Mrázek, Bohdan Bláhovec, URPOP (Masha & Matej Samec) a Michal Šanda z Čiech, Levente Csender, Márton Falusi, Margit Garajszki a Barbara Rózsássy z Maďarska, Roman Boryczko, Jakub Kornhauser, Robert Król a Ola Stawińska z Poľska a Bene, Marcel Lacko a Martina Boleková zo Slovenska.
Štrnásteho ročníka literárnej súťaže Poviedka 2010 Asseco Solution sa zúčastnilo 229 autorov. V zborníku sú uverejnené všetky ocenené práce a medailóny spisovateľov.Predslov napísal predseda poroty Agda Bavi Pain.
Zborník najlepších prác 13. ročníka literárnej súťaže.
Tohto ročníka sa zúčastnilo 557 autorov. Na základe rozhodnutia poroty, ktorá bola zostavená z finalistov predchádzajúcich ročníkov, bolo ocenených 10 poviedok. V zborníku sú okrem nich uverejnené aj medailóny autorov, informácie o priebehu súťaže, zoznam poviedok, ktoré postúpili do druhého a tretieho kola a predslov predsedu poroty Máriusa Kopcsaya.
Literárnu súťaž Poviedka od roku 1996 vyhlasuje vydavateľ Koloman Kertész Bagal. Do 19. ročníka bolo prijatých 123 súťažných prác. Porota v zložení Marek Vadas (predseda), Matúš Mikšík a Agda Bavi Pain rozhodovala v troch kolách a udelila hlavnú cenu Radovanovi Potočárovi za poviedku Mužská geometria a šesť prémií.
Tretí ročník literárnej súťaže Poviedka ’99 EuroTel bol vyhlásený Literárnou a kultúrnou agentúrou L.C.A. v spolupráci so spoločnosťou EuroTel a mediálnymi partnermi SME a TWIST dňa 30.11.1998. Uzávierka súťaže bola 30.1.1999. Do súťaže bolo prihlásených 1355 príspevkov.
Prvého ročníka literárnej súťaže poviedka 1996 sa zúčastnilo 806 autorov. Spomedzi nich postúpilo 27 prác do záverečného kola, v ktorom sa rozhodovalo o nositeľoch cien a prémií. Okrem najlepších poviedok súťaže čitateľ v dvojzväzkovej knihe nájde i medailóny jednotlivých autorov a stručnú informáciu o priebehu súťaže.
Antologii moderních izraelských povídek přeložili studenti hebraistiky na FF UK.
Česká antologie povídek současných tchajwanských spisovatelů reprezentuje v průřezu nejznámější tchajwanskou povídkovou tvorbu. Povídky nebyly dosud přeloženy do češtiny a také autoři se jejich prostřednictvím představují českému čtenáři poprvé.
Haiku má sedemnásť slabík, čistú formu japonskej priezračnosti. Dumka, piktogram blesku, padajúci list jesenného chladu a zimného hladu, otvorená náruč a zaťatá päsť. Napriek svojej ostrovnej izolovanosti prekĺzlo haiku všade, kam sa dalo i nedalo. A nevyhlo sa ani Slovensku.