Novela z přízračné krajiny pohraničí, kde do záležitostí živých neustále promlouvají mrtví, a přítomnost se prolíná s minulostí. Příběh, ve kterém fantazie a sny znamenají více než skutečnost. Zpráva z mizejících lesů, kde se démoni chystají k poslední odplatě. Abonmá na apokalypsu, nebo překvapivě aktuální a angažovaný text?
Kniha Možno to bolo, je a bude takto ponúka 3 príbehy jednej energie človeka, ktorá zbiera skúsenosti na našej planéte v rôznych storočiach v zdanlivo nesúvisiacich životoch. Z bezmedzných možností, ktoré nám ponúka Vesmír, autorka pre cestu rastu svojho hrdinu zvolila zaujímavý a nevšedný tok situácií.
Je to novela, ku ktorej je rapový album? Alebo rapový album, na konci ktorého ťa čaká novela?
Novelu Michaela Doubka o rozpolcenosti duše a světa charakterizuje autor doslovu Vladimír Janovic jako mimořádně hlubokou a krásně napsanou knihu. Tektoniku novely charakterizují její tři významové vrstvy: První vrstvu tvoří postavy, Martin, Marcela a Michaela, které se vyvíjejí v souhlase se svou psychologií. Kniha má punctum saliens a rovněž překvapivou pointu.
Kniha básní, poviedok, textov a scenárov, v ktorých sa autor snaží vyjadriť svoj vzťah k miestu a mestu, kde žije, ako aj blízkym, vzdialeným a okoloidúcim. Kaleidoskop obrazov sa môže meniť rozmiestnením, ale jednotlivé kamene zostávajú nemenné, čo má potvrdiť aj zoradenie textov podľa abecedného princípu.
Ztroskotání v mexických tropech, portrét všedního velikána či mikrokniha hříchů. Žádná katalánská klišé nečekejte. Tato kniha není fádním přehledem, výčtem ani příručkou, nýbrž nabízí osm rozmanitých, živoucích světů, které spojuje jedno - katalánština. Jazyk, který zasel právě Ramon Llull.
V povídkovém souboru Nové byty, nové pokoje nás Václav Maxmilián zavádí do světa, který se vzpírá jednoznačnému vymezení a jednotlivé popisy situací jako by si uchovávaly zvláštní tajemství: komunikují spolu, nebo je to jen iluze?
Baráthovej literárna tvorba je venovaná tak dospelým, ako aj mládeži. V dielach pre mládež sa venuje problémom dospievajúcej mladej generácie. V novele Päť dní pre náhodu vyrozprávala osud dospievajúceho dievčaťa.
Zborník najlepších poviedok 28. ročníka literárnej súťaže. Hlavnú cenu získala Jana Ondrušová a prémiami boli ocenení Michal Belej, Lucia Ciranová, Vladimíra Galková, Lucia Gecelovská Kmeťová, Jana Iru, Karin Kissová, Karlos Kolbas, Zdenka Kollárová, Emma Vičanová a Jana Wernerová.
Existujú teplovzdušné balóny letiace nocou, nefunkčné airbagy, zmeškané Elvisove koncerty. Existuje aj samota, chlad a siréna záchranky, ktorá akoby sa vždy ponáhľala po niečo v nás. V zbierke zdanlivo izolovaných poviedok sa vnútorné súvislosti vynárajú postupne. Harstad podmanivo píše o univerzálnych ľudských pocitoch, zvlášť o osamelosti.
Antologie představuje prózu jedenácti současných lotyšských autorů a autorek v překladech nastupující generace českých letonistů. V tematicky i stylově různorodých povídkách, experimentálních textech a úryvcích z románů jsou tematizovány totalitní i posttotalitní zkušenosti posledního více než půlstoletí, které mohou být českému čtenáři povědomé.
Italo Calvino, jeden z najvýznamnejších talianskych spisovateľov a mysliteľov dvadsiateho storočia, autor kultového románu Neviditeľné mestá, sa v zbierke troch noviel Neľahké životy zaoberá pálčivými témami, ktoré sú navýsosť aktuálne aj dnes.
Nová kniha jedného z najvýraznejších domácich autorov Petra Macsovszkého voľne nadväzuje – najmä pokiaľ ide o určité štylistické postupy a experimentálne riešenia – na jeho poviedkové knihy Čínske kino (2020) a Oceán trpezlivosti zaspieval (2022).
Dve veľmi odlišné ženy, ktoré sa zoznámili na internete, spoločne vyrážajú na dovolenku v kúpeľoch. Do zanikajúcej osady ďaleko od civilizácie prichádza dokumentaristka. Po celom meste sa uprostred noci z ničoho nič zjavia záhadné stavby. Pár sa v malom byte stará o zvláštne telo. V cukrárni na predmestí pravidelne plačú muži.
V kulisách Itálie 16. století a na pozadí skutečných událostí se odehrávají osudy dvou žen stejného jména - Giulie Farnese. Příběh o věčném hledání krásy a smyslu života se naplní v tajemném parku Bomarzo u Viterba. Jeho zakladatel Vicino Orsini nám tímto zanechal poselství, které se do dnešních dnů nepodařilo spolehlivě rozluštit.
Příběhy o tom, co za lahůdky vám život někdy přichystá. Ale také o tom, že prožít rakovinu není žádný med, avšak může to vést k osvobozující vnitřní proměně. Soubor povídek o hledání sebe sama. Ale také o vtipných příhodách, které číhají na to, aby se mohly někomu přihodit a být s úsměvem vyprávěny.
Prvé číslo časopisu The Paris Review vyšlo v roku 1953 a okrem editoriálu Williama Styrona, poviedok, básni a literárnej kritiky sa v ňom objavil prvý z rozsiahlych rozhovorov, ktorými sa časopis veľmi rýchlo preslávil po celom svete.
V príbehu nás autorka vtiahne do vnútorného sveta herečky Lucie a jej každodenného zápolenia s rodičovskými povinnosťami, pracovnou neistotou a jedným až dvoma mužmi. S ironickým odstupom a s citom pre detail pozoruje jej život a vykresľuje súvislosti medzi tými najobyčajnejšími činmi a zložitými rozhodnutiami. Krízu vníma ako možnosť skúmať ľudské hranice.
Táto kniha určite nie je všedná. Je to antológia poetiek a básnikov, ktorí sú alebo boli (tí, čo už nie sú medzi nami) nevidiaci. Niektorých pripravil osud o zrak od narodenia, iní oň prišli v detstve či v dospelosti.
BREH UTÓPIE (CESTA. STROSKOTANIE. ZÁCHRANA.) The Coast of Utopia (Voyage. Shipwreck. Salvage.) ŤAŽKÝ PROBLÉM The Hard Problem ARKÁDIA Arcadia Preložili Zuzana Vajdičková (Breh utópie, Ťažký problém) a Dana Silbiger-Sliuková (Arkádia).