Novelu Vlastimila Třešňáka To nejdůležitější o panu Moritzovi a jeho román Klíč je pod rohožkou spojuje postava hrdiny pana Moritze inspirovaná skutečnou osobou Třešňákova přítele Václava Martínka z německého exilu v osmdesátých letech.
Tri žiačky - kamarátky z alternatívnej základnej školy v Berlíne, napísali knihu o tom, ako si ony predstavujú správnu školu. V ich škole sa neznámkuje, žiaci si organizujú vlastný rozvrh hodín a často sami rozhodujú, čo a ako sa budú učiť.
Mimo záznam je mrazivá psychologická novela o zločinu a zneužívání moci. V jejím středu stojí Marian Korbel první muž státu, egoistický kariérista uvyklý v honbě za úspěchem spáchat třeba i skrytý zločin, včetně vraždy. Je platnými zákony nepostižitelný, jeho vina existuje pouze mimo záznam.
Vedle rozsáhlých románů zachycujících život a mravy francouzské společnosti první poloviny 19. století se Honoré de Balzac (17991850) věnoval i kratším literárním útvarům a zde vyniká jeho charakterizační umění a schopnost podat rozvinutý příběh na malé ploše. Specifickým námětem těchto Balzacových drobných próz je svět umělců.
Sú debuty tápajúce, rozpačité, kvalitatívne nevyvážené, ale tento medzi ne nepatrí. Hochholczerová sa nebojí prísť s kontroverznými, drásavými témami, nekladie si servítky pred ústa, ide s kožou na trh a nie je a priori posratá z toho, ako to bude prijaté a za to jej tlieskam.
Zbierka Mám sa... je súborom krátkych humoristických čŕt i dlhších poviedok.
Humoresky Kornela Földváriho z rokov 1963-1977 sú praktickou ukážkou inteligentného humoru z dielne známeho teoretika tohto odboru , ktorého pseudonymom zaváňajúce meno sa po naftalínových rokoch môže objaviť aj na obálke knihy, a tým zrušiť existenciu Miroslava Kostku - mena síce menej exotického, ale vhodného na publikovanie aj v čase nepriazne a temna.
Slovensky vychádza táto Hesseho novela po prvý raz. V diele s výrazne autobiografickými črtami bankový úradník Friedrich Klein spreneverí peniaze, sfalšuje doklady a je na úteku nielen pred políciou, ale aj pred konvenciami meštiackej morálky.
Zbierka poviedok známeho herca o slávnych mužoch histórie. Ďalšia zbierka poviedok známeho herca Igora Adamca vám priblíži slávnych mužov histórie. O Platónovi, Ježišovi, Napoleonovi, Freudovi, Hitchcockovi, Štúrovi, Zátopkovi a ďalších sa dočítate svieže a vtipné príbehy, ktoré sa možno stali a možno nie.
Život bez nej by bol smrťou. Nikdy nevydaná autobiografická novela veľkej filozofky a feministickej ikony Simone de Beauvoir, ktorú napísala v roku 1954. Vyrozprávala v nej príbeh svojho priateľstva s Élisabeth Lacoinovou, ktorú stretla ako deväťročná v súkromnej katolíckej škole Adeline Désirovej. V novele sa volajú Sylvie a Andrée.
Silu spomienok na detstvo som pretavil do krátkych poviedok. Úsmevné dedinské huncútstva a zážitky sú vyrozprávané detskými očami, pričom som však využil určitú mieru autorskej slobody, ktorá z pochopiteľných dôvodov vyústila do menších modifikácií v niektorých príbehoch.
Jazyk Pachecovej novely je z hľadiska umeleckého diela univerzálny. Svet, do ktorého vstupuje mladý hrdina, rozhodne neponúka pravidlá ako žiť a ani chuť v nich zakotviť. Hlavná postava Carlos sa nevzdá a nechce na sebe pracovať. Práve naopak. Nerozumie pobúreniu, ktoré vyvolala jeho čistá láska, a rozprávača (i čitateľa) má plne na svojej strane.
POSLEDNÍ PIONIERI VÝCHODU: ANTOLÓGIA SÚČASNEJ RUMUNSKEJ POÉZIE predstavuje tvorbu tridsiatich piatich básnikov a poetiek z Rumunska a Moldavskej republiky, knižne debutujúcich po roku 1989. Výber zostavil jeden z priamych aktérov básnik, prekladateľ a vydavateľ Claudiu Komartin.
Soubor povídek Štěstí dosud ve světě neumřelo. Je k tomu však zapotřebí jedné podmínky, a to jest: skromnost. Spokojit se s málem, těšit se z věcí krásných, avšak jenom obyčejných. Skromnost jde se štěstím ruku v ruce.
Prvá slovenská antológia poézie jednej z najdlhšie fungujúcich literárnych skupín v Európe Osamelých bežcov potvrdzujúca jej literárnohistorický význam, progresívnu úlohu a neodmysliteľné profilujúce postavenie v slovenskej literatúre posledného polstoročia.
POSLEDNÍ PIONIERI VÝCHODU: ANTOLÓGIA SÚČASNEJ RUMUNSKEJ POÉZIE predstavuje tvorbu tridsiatich piatich básnikov a poetiek z Rumunska a Moldavskej republiky, knižne debutujúcich po roku 1989. Výber zostavil jeden z priamych aktérov básnik, prekladateľ a vydavateľ Claudiu Komartin.
Dystopická vízia trpkého údelu mužnej lenivosti kvíliacej pod ostrou čižmou emancipácie. Aké šance má tradičná dobrosrdečnosť autentických lajdákov proti železnej usilovnosti vysnených spasiteliek, bravúrnych gitaristiek a ostrieľaných špeditérok?
V dvadsiatich bohato ilustrovaných príbehoch zo života Pána Ježiša, ktoré sú zároveň ružencovými tajomstvami, ožíva príbeh našej spásy. Všetky ružencové tajomstvá nás učia niečo veľmi dôležité o Ježišovom živote a taktiež o nás samých. Učia nás o tom, kto Ježiš Kristus naozaj je a kým sme povolaní stávať sa my v ňom.
Debutová sbírka povídek jednoho z největších současných autorů weird fiction, velmistra hororového žánru, spisovatele, který od osmdesátých let minulého století spřádá podivné příběhy, v nichž z nočních můr vystupuje iracionalita existence.
Ve svých poutavých povídkách vykreslila Božena Němcová nevšední osudy i vlastnosti obyčejných venkovských lidí, jejichž představy o životě jsou čisté a upřímné, ale vlivem tlaku společnosti, ve které žijí, nemohou být vždy naplněny.