Na príbehu úprimnej lásky dvoch mladých ľudí je vykreslený obraz doby romantických čias šesťdesiatych rokov takmer až do súčasnosti. Humorné situácie sa striedajú s vážnejšími tak, ako sa to stáva takmer každému z nás. Každý sa s nimi však inak vyrovnáva.
Román o radostech a chuti do života v každém věku - ač to někdy, někde a s někým nebývá jednoduché.
Tridsiatnik Martin Komínek sa už dlhé roky snaží získať finančnú podporu od Literárneho inštitútu na napísanie svojho Veľkého románu, ako pateticky sám nazýva knihu, na ktorej pracuje. Keď mu jedného dňa Inštitút udelí dotáciu, nedokáže tomu uveriť.
Provokatívna, očarujúca, poučná, moderná a absolútne nadčasová. To sú len niektoré prívlastky, ktorým sa teší kniha Sväté ženy moje sestry, preložená do piatich jazykov a ovenčená dvoma národnými americkými cenami.
Blízke, pravé a život definujúce osudové stretnutia. Najkrajšie príbehy o láske, nenávisti a priateľstve. Pri ich čítaní máte pocit akoby sa stali vašej priateľke, sestre, susede či kolegovi. Osudové stretnutie, ktoré im zmenilo všetko to, čo žili predtým.
Minulosť ešte nikdy nebola tak blízko, ešte nikdy tak veľmi nebolela, ako v dokumentárnom románe Gábora Zoltána. Po zvrhnutí admirála Horthyho sa v Maďarsku začal skutočný hon na Židov. Masové deportácie. Krvavé jatky. Orgie. Ich vykonávateľmi boli takzvaní nyilašovci zo strany Šípových krížov, obyčajní ľudia, niečí susedia, priatelia a známi.
Postavu konfidenta STB a později odpůrce komunistického režimu Rudolfa Cukala si autor vybral záměrně, aby na jejím osudu ukázal, jak dokáže být spravedlnost někdy slepá a může rychle zničit lidský život. Sledujeme příběh, který začíná v normalizačních sedmdesátých letech, reflektuje přelomový rok 1989 a končí po dvaceti letech, kdy byl vyhlášen tzv.
This collection of the earliest prose by one of literatures greatest stylists captures, as scholar Arnault Maréchal put it, the moment when Hrabal discovered the magic of writing.
Osobní eschatologie je jeden z nejobtížnějších komunikačních žánrů, ať už se mu dává průchod v literárním díle, v běžném dialogu nebo jen při osobním niterném usebrání. Velká literatura je takových otázek plná, je to, vedle milostného citu, asi to nejvážnější téma, které zasahuje nejen onu literaturu tzv. vysokou.
Môžeme sa tváriť, že sme veľkí a táto knižka sa nás netýka. Rozprávočky o ďeťoch, ktoré nemajú kamarátov, prinášajú deväť mimoriadnych príbehov o chlapčekoch a dievčatkách z prostredia sídliska, ich prvých cestách za láskou, o hľadaní tých najväčších pokladov i tajomstiev a hlavne o kráse smútku.
Román z myjavských kopaníc. Neplodnosť ako tabu, násilie páchané na ženách, zvláštne podoby rodičovstva. Aktuálne témy v príbehu starom niekoľko storočí. Dominika Madro (*1990) vyštudovala slovenský jazyk a literatúru na Univerzite Komenského v Bratislave a následne dramaturgiu a scenáristiku na VŠMU. Zvíťazila v jubilejnom 20.
Co všechno unese na svých bedrech muž sotva dospělý? Roli otce? Bolest působenou okolím i sebetrýzněním, nikdy nekončící strach o něco nebo někoho? Křižovatky vedoucí k životu přinejmenším na hranici zákona? Pobyt v psychiatrické léčebně? Soustavné vyrovnávání se s tím, že právě on je ten, kdo konstantně přináší zklamání svým nejbližším?
Ztráta a zisk je první knihou, již Newman publikoval po svém obrácení ke katolicismu. Jen za autorova života se román dočkal devíti vydání. Na pozadí studentského života Oxfordu 40. let 19.
Příběh lásky, ztráty, zrady a očistné síly, který se odehrává v mytické krajině střední Austrálie. Devítiletá Alice žije v izolovaném domě u moře a matčiny čarokrásné květiny a jejich skryté poselství ji chrání před temnými náladami otce.
V roku 1935 prichádza Rita Feuerstahlová na univerzitu do Krakova, kde plánuje študovať a užívať si život. No osud má s ňou úplne iné plány: manželstvo, milostný pomer, dieťa to všetko tesne pred začiatkom druhej svetovej vojny. Po vypuknutí vojny židovku Ritu presídlia do geta, kde sa každodennosť mení na sústavný boj o prežitie.
Dnes už kultový román Opýtaj sa prachu, medzičasom sfilmovaný v Hollywoode, sa pri príležitosti 80 rokov od prvého vydania dočkal aj slovenského prekladu. Fante (1909-1983) patrí k najvýraznejším hlasom americkej literatúry 20.storočia, literárnu slávu a uznanie však získal až po smrti. Záujem o jeho dielo sa zrodil najmä v 80.
Agáta Christie, slávna autorka detektívnych príbehov, nasadá do Orient Expressu, aby sa spamätala zo zdrvujúceho rozvodu a získala inšpiráciu na nové diela. Netuší však, že na ceste za oddychom a dobrodružstvom sa čoskoro sama ocitne v spleti záhad. Čo skrýva Agátina spolucestujúca Katharine Keelingová a aké tajomstvá v sebe nosí pasažierka Nancy Nelsonová?
Štrnásť vrážd a ani jeden pohreb!
Znásilniť možno len ženu. Tak to stojí v zákone. Muža možno len potrestať. Alebo ponížiť. Tova si však vymyslí svojráznu odplatu. A potom zažije šok. A ešte jeden. Úsporný prvoplánový príbeh má hlboké podložie; núti zamyslieť sa nad vecami, ktoré by mali fungovať inak...