Kniha vypráví příběh z jihoafrických diamantových polí. V centru děje je „Hvězda jihu“, diamant dosud nevídané velikosti a krásy. Francouzský inženýr Cyprián Méré je přesvědčen, že se mu ho podařilo vyrobit umělým způsobem, který vynalezl. Naplnil totiž kovové pouzdro chemickou směsí vlastní výroby, utěsnil je a dva týdny žhavil v peci.
Tento román nám umožní ojedinělý pohled na terezínské ghetto očima dospívajícího židovského chlapce z Brna. Seznámí nás s poválečnými útrapami, až po riskantní emigraci.
Na redakčnom stole renomovaného vydavateľstva sa záhadne zjaví pútavý a dobre napísaný prológ románu, pod ktorý sa autor podpísal iba iniciálkami svojho mena. Namiesto spiatočnej adresy uvádza iba názov akéhosi ostrovčeka pri pobreží Floridy. Rukopis si najskôr prečíta Maris Matherlyová a púotom aj jej otec, majiteľ vydavateľstva.
Francouzský filozof, literární kritik a spisovatel Maurice Blanchot (1907–2003), jehož dílo oceňovali nebo na něj navazovali významní tvůrci a myslitelé, jako byli E. Lévinas, G. Bataille, M. Foucault, J. Derrida či R. Barthes, vydal román Temný Tomáš poprvé r. 1941. Jeho zkrácená verze z r. 1950 byla přeložena do vícera světových jazyků a nyní vychází i česky.
Nullae, čítaj „núllé“, rozumej NIČ. Keď je niečo ničím, neznamená to, že neexistuje; keď je niečo ničím, je dobré zamyslieť sa nad naozajstnou hodnotou nepolapiteľného. Krátkodyché, krátkozraké popevky bokom – tu ide o viac. V zápase o zmysel opiera sa Peter Prokopec o múdrosť. Je to nerovný boj.
Mnohovrstevnatý psychologický román zobrazuje vývoj a pohnuté osudy dvou protagonistů – Marcely a Pavla. Navenek suverénní Pavel trpí velkými morálními handicapy, nejzávažnějším z nich je čin, jehož se dopustil v mládí coby pohraničník. Událost intenzivně ovlivňuje jeho další život a vstupuje i do jeho vztahu s Marcelou.
Taky vás zamrazí, když vezmete za kliku a v příští vteřině projdete dveřmi, jimiž pár století před vámi procházel i Jindřich VIII. – z Boží vůle král…? Nebo když se ubytujete v pařížském hotelu a trochu podivínský vrátný vás ujistí, že ve vašem titěrném pokoji přespával už Oscar Wilde…?
Zrútenie sa svetovej socialistickej sústavy po r. 1989 a prechod krajín bývalého východného bloku na liberálnu demokraciu mohli vyvolať dojem, že demokratické princípy sú univerzálne platné. Ale to naozaj tak?
Počas jedného letného víkendu na honosnej haciende, vyrozprával kontroverzný ale bohatý pán Alexander (Alex) právnikovi svoju „intim story“ - podstatnú časť svojho života počas ktorej uňho, najprv nesmelo, neskôr čím ďalej tým viac, rástla a bujnela nevyliečiteľná choroba, ktorá ho nakoniec dohnala k nepremysleným činom.
Kniha popisuje první kontakty autora z padesátých let s bytostmi charakteru dobrého, kteří k nám přišli v UFO a kteří ho seznamují se svým posláním a zasvěcují ho do konstrukcí a technologií vesmírných lodí. Z těchto setkání je zřejmý úmysl pomoci lidem v nastávající sebezničující situaci a přivést lidstvo ke šťastnému životu.
Román se odehrává v období Velké francouzské revoluce. Vypravěčem je Natalis Delpierre, kapitán francouzské armády, který popisuje průběh své návštěvy v Prusku v létě roku 1792.
Prozaické miniatury, v nichž se – stejně jako ve skutečném životě – ocitáme na nejisté půdě mnoha světů, modelů a neuvěřitelných pojednání. Jejich repertoár je široký – od autobiografických zpovědí přes postřehy poutnické, imaginativní, paravědecké a patafyzické až k črtám o politických, společenských a mediálních žvástech a pověrách.
Keď šarmantná prekladateľka Barbora neodolá írskemu ryšavcovi Brendanovi, ktorý prišiel po nežnej revolúcii do Bratislavy učiť angličtinu, ruleta jej života sa roztočí závratnou rýchlosťou. Svojho vyvoleného zoznámi s bonvivánskym strýkom Arnoldom, milovníkom krásnych žien a prvotriednej whisky, ktorý vlastní pozoruhodnú zbierku šteklivých aktov.
Nový titul ZUZKA KLAMÁRKA z vydavateľstva EZEN zaujme nežnou obálkou, no obsah vás prekvapí svojou hĺbkou a ľudskosťou. So ZUZKOU KLAMÁRKOU sa vrátite do 70. rokov minulého storočia a uvidíte vtedajší svet normalizačného Československa očami osemročného dievčatka. Titul je určený dospelému čitateľovi, ale zaujme aj staršie deti.
Nika je gymnazistka, kvintánka. Jej najväčšou ambíciou je dostať sa do redakcie školského časopisu, o chlapcov nejaký výraznejší záujem nemá. Všetko sa zmení, keď sa na svahu na školskom lyžiarskom zájazde zrazí so Sebom, idolom všetkých mladších študentiek. Ich cesty sa začnú „nepochopiteľne“ krížiť, Sebo sa zjaví vždy, keď je Nika v kaši.
Z miesta, kde Fritz sedí v letiskovej pobočke Café Sacher, má priamy výhľad na mladú ženu, zúfalo objímajúcu telo svojho priateľa, aj na dieťa, pevne sa držiace svojej matky o pár metrov ďalej. Konečne sa vzájomne zaregistrujú, ale on ten zrkadlový výjav videl prvý. Možno to bol jeho pohľad, čo prinútil ženu pozrieť sa smerom k dieťaťu.
Nedávno objevený rukopis J. Verna ukazuje Paříž roku 1960. Autor předvídá elektrické osvětlení, auta, faxy, telefony, výtahy i dekulturizaci společnosti 20. století.
Mnohovrstevnatý a nikterak jednoduchý příběh románu Konec jedné ságy se odehrává v několika časových i místních rovinách. Část děje prožívá asi desetiletý chlapec žijící v izolaci prominentní čtvrti padesátých let minulého století, odkázaný na společnost prarodičů a přátelství dvou dětí ze sousední vily, které stihl podobný osud.
Pohnuté životné osudy sestier – vľúdnej a domácky založenej Olivie a nepokojnej a svetáckej Victorie, ktoré sa napriek odlišným povahám podobajú ako zrkadlový obraz, sa odohrávajú uprostred druhej dekády 20. storočia v turbulentnom spoločenskom živote New Yorku.