Nečakaná udalosť, telefonát, gesto, slovo, čin, ktoré obrátia vzťahy a súvislosti hore nohami a prinútia aktérov prehodnotiť svoj pohľad na svet a na seba samých. Stratia ilúziu, v ktorej žili, a výmenou získajú možnosť voľby, ktorá však môže byť tou najväčšou fikciou. Spisovateľ, ktorý prišiel o schopnosť čítať knihy.
Anglicko, píše sa rok 1660. Generál Edward Whalley a jeho zať plukovník William Goffe nastúpia na loď do Nového sveta. Sú na úteku, hľadajú ich za vraždu kráľa Karola I., ktorého popravou vyvrcholila anglická občianska vojna, keď prívrženci parlamentu porazili rojalistov. No teraz, desať rokov po kráľovej poprave, sa rojalisti opäť vrátili k moci.
Koncom 30. rokov 20. storočia vypukne v Španielsku občianska vojna. Generál Franco a jeho prívrženci zvrhnú vládu a tisíce ľudí utečú cez hory k francúzskym hraniciam. Jednou z nich je aj Roser, tehotná mladá vdova, ktorej osud sa prepletie s osudom Victora Dalmaua, vojenského lekára a brata jej mŕtveho manžela.
Skvěle napsaná kniha Komnata ozvěn (The Echo Chamber) bez servítek a neuvěřitelně zábavným způsobem nastavuje zrcadlo dnešní době, především vlivu médií a sociálních sítí na život společnosti, kde může jediný příspěvek odeslaný z mobilního telefonu na Twitter či Instagram převrátit naruby život jedinci i celé jeho rodině, tak jak se to stalo hrdinům
Román Dej mi své jméno se čtenářem nezachází v rukavičkách, nedělá si žádné iluze a je zcela nezapomenutelný. Příběh nečekané a silné lásky mezi dospívajícím Eliem a o pár let starším Oliverem, odehrávající se ve vile na jednom útesu italské Riviéry.
Zatímco Eva spí, dostane balíček, který její matka pošle zpět odesílateli a změní jí tak život. Vůbec má pocit, že v něm zaspala i jiné důležité okamžiky. Ale s tím je teď konec. Eva nasedá na vlak a doufá, že v Kalábrii, více než tisíc kilometrů na jih od Horní Adiže, kde žije, se jí podaří vyjasnit otevřené otázky jejího dětství.
Módní lázeňské město před dvěma sty lety: sem si jezdili angličtí otcové léčit v horkých pramenech klouby stižené dnou a spolu s manželkami uvádět dcery do společnosti s cílem upoutat zájem vyhlédnutých ženichů.
Líštičky majú rady teplo je čosi ako opera, v ktorej sa všetky dejstvá odohrávajú na javisku súčasne. Autorka o svojej knihe hovorí: „Chcela som do nej, podobne ako to býva, ale nemusí byť, v hudbe, prevteliť svoju lásku k stále sa obnovujúcej prírode, v ktorej je ľudský, ale aj zvierací či rastlinný tvor iba dočasnou, hoci dosť podstatnou súčasťou.
Józó, hlavní hrdina románu Odepsaný, vypráví o svém na první pohled běžném a víceméně normálním životě, přestože se sám cítí neschopen porozumět lidským bytostem.
To, čo sa pre dve kamarátky a mladého chlapca začína ako ideálny dovolenkový pobyt, nemusí dopadnúť podľa ich predstáv. Cez bezstarostné poflakovanie po Prahe pretkané stretnutiami s bizarnými postavičkami po pár dňoch začínajú presvitať osamelosť a rany z minulosti, ktoré nedokáže prekryť ani rozmarná paráda hotelovej izby.
Románový debut Marieke Lukas Rijneveld je príbehom sedliackej rodiny, ktorú zasiahne smrť dieťaťa. Z pohľadu dospievajúcej Jas sledujeme, ako sa s touto stratou vyrovnávajú jednotliví členovia rodiny. V zármutku sa utápajúci rodičia nevnímajú, ako sa im z rúk postupne vymykajú životy dcérHanny a Jas i syna Obbeho.
Na prahu 16. storočia je Itália rozdelená na množstvo rozhádaných štátov, neschopných spoločne vzdorovať veľkým mocnostiam.
Píše se rok 2038 a Jake Greenwood je průvodce, který hlídá bohaté rekreanty v jednom z posledních pralesů na světě. Píše se rok 2008 a Liam Greenwood je tesař, který spadl ze žebříku na betonovou podlahu prázdného sídla a volá o pomoc.
V dětství a dospívání Isabela prožila mnohé: náhlou smrt svého královského otce, život v odloučení spolu s milovaným bratrem Alfonsem a duševně labilní matkou, přesun ke dvoru, kde vládne nevlastní bratr Jindřich, sváry uvnitř královské rodiny i mezi dvořany, které vedou až k vnitrozemské válce, a kupodivu i pravou lásku a přátelství.
Na úsvitu šestnáctého století je Itálie rozdělena na nesčetné množství hašteřivých království. Mezi nimi putuje bizarní a fascinující postava: malíř a sochař, kterému se jako žádnému jinému daří zachytit ve svém díle duši předlohy.
Anna Elliotová, prostřední dcera pošetilého sira Waltera, kterého zajímá pouze vlastní šlechtický titul, už má léta rozpuku dávno za sebou. Jako devatenáctiletá poslechla radu přítelkyně a zrušila zasnoubení s bezvýznamným námořním důstojníkem Frederickem Wentworthem. Když se ale po osmi letech znovu setkají, je všechno jinak.
Úspešná slovenská autorka Silvia Bystričanová píše inšpiratívne a vďaka prístupu k životu jej literárnych postáv dostanú čitatelia chuť pozerať na svet inými očami. Knihy sú primárne určené ženám, ale našli si k nim cestu aj muži, ktorí oceňujú predovšetkým humor.
Jošua je na prahu veku, keď chce po sebe zanechať viac ako dom. Postupne sa zbavuje nadbytočných vecí, aby objavil, čo preňho znamená samotné písanie. Akú úlohu v ňom zohrávajú spomienky a kam je až ochotný zájsť, aby jeho postavy boli autentické a on si zachoval integritu?
Belehradský antikvár Bata a jeho pomocník Leon pri návšteve starej vily v Záhrebe nájdu zaprášený katalóg výstavy predvojnového galeristu Ericha Šlomoviča, tajomníka chýrneho zberateľa obrazov Ambroise Vollarda. Všetky diela z Vollardovej zbierky sa však na Silvestra 1944 pri zrážke vlakov stratili. O štyridsať rokov neskôr sa však začnú objavovať na trhu.
Pál Závada je súčasný maďarský spisovateľ, rodák z mestečka Slovenský Komlóš (Tótkomlós). Najväčší úspech zaznamenal jeho román Jadvigin vankúšik, pôvabný príbeh o láske, v ktorom opisuje život na maďarskom vidieku v prvých dvoch desaťročiach 20. storočia.