Throughout the Second World War, the Czechoslovak Government-in-Exile broadcast over the BBC from London, hoping to reach out to their former compatriots living in a divided and occupied Europe.
Kniha věnovaná 1050. výročí založení pražského biskupství je dílem domácích i zahraničních specialistů. První blok studií zasazuje téma první české diecéze do středoevropských souvislostí karolínské a otonské říše, souvisejících církevních institucí a christianizačních procesů v jejich jednotlivých částech, např. u Polabských Slovanů.
Publikace Zrozeni z osvícenských reforem. Toleranční kazatelé z Uher v procesu formování české společnosti (1781–1870) představuje socioprofesní skupinu protestantských pastorů augsburského a helvetského vyznání, nově „zrozenou“ v Čechách a na Moravě v důsledku tolerančního patentu císaře Josefa II.
Na rozbahněných polích u cesty, na zrezlé vlečné lodi na Dunaji nebo v polorozpadlých továrních budovách živořily na konci třicátých let skupiny židovských uprchlíků vyhnaných ze svých domovů. Tito lidé uvázli v „zemi nikoho“, na území mezi státními hranicemi.
Témou najnovšej knihy autora sú vypálené obce a osady na Slovensku počas SNP. Prvá kapitola knihy obsahuje informácie o vypálených obciach, ktoré sú zaradené v oficiálnom zozname vypálených obcí na Slovensku počas SNP. Tento zoznam vypracovalo Múzeum SNP v Banskej Bystrici a je v ňom zapísaných 110 obcí. Zoznam vypálených obcí, ale nie je stále úplný.
Na stránkach prvých slovenských politických novín podal Ľudovít Štúr vo svojich článkoch presnú analýzu a kritiku vtedajšieho slovenského aj uhorského života. Mnohé jeho názory, vízie či apely majú nadčasový rozmer a sú aktuálne i dnes. Prenesené do súčasnej slovenčiny môžu poslúžiť ako inšpirácia pri zdolávaní naliehavých problémov našej súčasnosti.
Vyučený nástrojař Milan Míšek (1924-1999) a absolvent ateliéru keramiky pražské VŠUP Bohumil Míra (1927-2011) spojili síly poprvé v roce 1963, kdy vytvořili pozoruhodný návrh skříně diesel-elektrické lokomotivy DE 1435 (později řada T478.3 ČSD), přezdívané "brejlovec".
Jedna z najpôvabnejších robotníckych štvrtí, ktorá bola postavená na vrchole budovania Vrútok, oslavuje 100 rokov. Štvrť, v ktorej časť detstva prežil aj herec Radoslav Brzobohatý. Niekoľko fotografií nám dokumentuje ako s touto štvrťou a jej obyvateľmi išiel čas.
George Orwell patril k tomu typu ľudí, ktorým sa zvykne hovoriť homo scribens – človek píšuci. Dokladom toho sú aj jeho denníky, ktoré sú predovšetkým náčrtmi úvah, nápadov, postrehov, pozorovaní, dojmov či myšlienok, ktoré neskôr spracovával vo svojej esejistike, literárnej kritike, recenziách a samozrejme v románoch.
Fundamentálne dielo Hannah Arendtovej o totalitarizme patrí k najvýznamnejším knihám o politickej histórii 20. storočia. Napísala ho pod dojmom hrôz nacizmu a stalinizmu. Totalitarizmus Arendtová vysvetľuje ako nový fenomén, ktorý nie je možný vyložiť tradičnými pojmami tyrania či diktatúra.
Kniha predstavuje 50 slovenských objektov. V skratke spomína ich vznik, rozkvet, pád a majiteľov. Okrem historických faktov sú doplnené aj povesti a legendy.
Ilustrovaná prechádzka bojmi od staroveku po súčasnosť Atlas európskych vojen obsahuje najdôležitejšie vojenské udalosti Európy radené chronologicky od staroveku po súčasnosť. Predstavuje nájazdy, invázie a obliehania, náboženské vojny, revolučné zmeny v stredovekej Európe sprevádzané občianskymi vojnami, vojnami o následníctvo či nezávislosť.
Strhujúci príbeh prvého človeka, ktorý prekonal hranice našej planéty Čas: 9.07. Deň: 12. apríl 1961. Miesto: Prísne tajný raketový komplex v ZSSR. Mladý Rus sedí v malej kapsule na špici najsilnejšej medzikontinentálnej balistickej rakety vyrobenej v Sovietskom zväze – pôvodne navrhnutej ako nosič jadrovej hlavice – a práve vzlieta k oblohe.
Kniha Velikáni vojen vás pozýva na fascinujúcu prehliadku vojenskej histórie a ľudí, ktorí stáli za všetkými rozhodujúcimi bitkami – počnúc starovekým Egyptom cez stredovek až po moderné konflikty, ako sú prvá a druhá svetová vojna, vojna vo Vietname či konfrontácie na Blízkom východe.
Paměti nomenklaturního prognostika – Je to jednoduché, soudruhu první tajemníku. Buď je KSČ diktátor a je jí jedno, co si o ní kdo myslí, nebo žádný diktátor neexistuje a všichni mají stejné možnosti. Chtít být diktátor, kterého mají rádi, protože je o něco menší diktátor, to nejde.
Zbierali sme staré fotografie, rôzne písomnosti, uskutočnili sme výskum v archívoch a múzeách nielen na Slovensku, ale aj v Maďarsku, Rakúsku a Česku. Košicko-bohumínska železnica bola významným inovačným projektom podnikateľských osobností 2. polovice 19. storočia.
Německý venkov, jehož role se z „velkých dějin“ často vytrácí, sehrál v ekonomickém, sociálním, politickém a kulturním vývoji českých zemí nepřehlédnutelnou, ba formativní roli. Byl integrální součástí sociálněekonomických modernizačních procesů i nacionálních konfrontací.