Počas „veľkej“ asanácie Martina bolo zbúraných 188 domov. Zaniklo niekoľko ulíc a uličiek (Riadok, Smrtná, Vajanského), niekoľko významných budov a domov. Búral sa Riadok, Dolumestie, „Prednádražie“, námestie okolo Kostola Sv. Martina a centrum (prostredný rad domov).
Paul Liska si v knihe Napoleon a bitka pri Marengu dal za cieľ ,, porozprávať o fascinujćich udalostiach, ktoré sa odohrali pri Marengu v roku 1800, keď Napoleon svojim dôvtipom a schopnosťou analyzovať situáciu na bojovom poli zvíťazil nad veľkolepými protivníkmi.
Roku 2023 si Slovenská akadémia vied pripomínala 70. výročie svojho vzniku. V porovnaní s tradičnými akadémiami, ako je napríklad francúzska, ale aj akadémiami vied susedných krajín, je SAV pomerne mladá inštitúcia. Sedemdesiat rokov už ale predstavuje obdobie, ktorá je hodné pozornosti historikov.
Kniha je syntetickým výkladem národotvorných procesů v Evropě 19. století. Snaží se zachovat rovnováhu mezi využíváním empirických poznatků a výsledky teoretických analýz moderních společenských věd.
Veril Napoleon v Boha? Bál sa smrti? Prečo nosil uniformu plukovníka, hoci bol hodnosťou generál? Bol hrobárom Francúzskej revolúcie? A bola jeho armáda najlepšia na svete?
Prejavy politických lídrov, kampaň, no aj obyčajná diskusia na sociálnych sieťach. Jazyk spoločnosti sa vyvíja, no pod vplyvom rôznych faktorov aj často hrubne. Slovo sa používa ako nabitá zbraň voči politickým oponentom, voči zraniteľným menšinám aj voči imaginárnemu nepriateľovi.
Pozoruhodný příběh Keltů v průběhu několika tisíciletí. Fascinující objevy, které se týkají mj. keltské historie, kultury, jazyka, mentality a mytologie v Česku i v Evropě. Bohaté množství dobových textů a nápisů s pestrou tématikou. Ilustrace, fotografie a mapy. Genealogické přehledy početných keltských božstev.
Knižná novinka "My sme starí Prešporáci" je unikátna publikácia zostavená a vydaná našim občianskym združením obsahuje 21 príbehov zo starej Bratislavy. Každú jej kapitolu tvorí jedno autentické rozprávanie Prešporáčky či Prešporáka, v ktorom približuje dejiny svojej rodiny a svoj vzťah k rodnému mestu.
Druhé, upravené a rozšířené vydání komentované antologie textů nejvýznamnějších latinských pramenů ke slovanskému pohanství (první vydání 2017).
V druhom pokračovaní knihy História pre zaneprázdnených s podtitulom Od klinopisu po Islamský štát vám prinášame texty od renomovaných odborníkov a odborníčok zo slovenských aj zahraničných univerzít a vedeckých inštitúcií. Aj tentokrát sme spolupracovali s portálom HistoryLab.sk, ktorý sa venuje popularizácii dejín.
Nová kniha autorky úspešného Umenia sovietskej kuchyne je brilantným skúmaním jedla a národnej identity po celom svete. „S nástupom a dominanciou globalizácie,“ vysvetľuje Anya v úvode, „sa národy a nacionalizmus javia zastaralejšie a zároveň dôležitejšie a relevantnejšie ako kedykoľvek predtým.
Jak švýcaři, američané a židi kolaborovali s nacistickou SS a jak ochotně napomáhali praní falešných peněz v zájmu hitlerovského Německa. Etapu, s níž jsme se v historii 2. světové války dosud nevypořádali, tvoří taktéž kolaborace Židú s SS. Ta se týkala např. okruhu skupiny Wendig.
Geopolitické predpovede, A. I. Fursova, prekvapivo presne odrážajú, skutočný vývoj dejín. Zároveň nám dávajú predstavu, o najpravdepodobnejších verziách, budúcnosti celého ľudstva. Táto kniha ponúka analýzu ruských dejín, od okamihu pádu Zlatej hordy až po ukrajinskú krízu či sýrsku vojnu, vrátane možných perspektív a variantov, vývoja celej situácie.
Druhý diel trilógie, ktorá nie je ďalšou historickou faktografiou na danú tému. Je unikátnou kronikou osobných príbehov v rámci dramatických historických udalostí, ktoré v súčte vydávajú na epos o tom, ako sa v pôrodných bolestiach svetovej vojny a vlastnej krvi rodil moderný slovenský národ.
Deň 4. október 1824 stanovilo župné zhromaždenie v Trnave ako deň pre slávnostný vznik prvej Krajinskej nemocnice na Slovensku a zároveň sa položil základný kameň pre jej výstavbu. V 2024 roku bude dvojsté výročie založenia trnavskej nemocnice.
V rokoch 1932 – 1933 zomreli takmer štyri milióny Ukrajincov, ktorých nechal vtedajší režim vyhladovať. Hladomor však predstavoval len polovicu príbehu. V čase, keď na vidieku umierali roľníci, zároveň sovietska tajná polícia zaútočila aj na ukrajinské intelektuálne a politické elity.
Vítejte ve světě, kde se minulost setkává s přítomností skrze naši knihu plnou fascinujících ilustrací a unikátních map měst. Společně s renomovanými odborníky z Britského muzea jsme vytvořili tuto pokladnici dějin lidské civilizace. Každá stránka vás zavede do jiné éry a místa, od starověkých měst až po moderní metropole.
Neobyčejný průvodce po Pálavě je určen pro všechny výletníky a návštěvníky, jakož i zvídavé domorodce, kteří se nespokojí s pouhým popisem lokací, ale hledají příběhy za nimi. Až na výjimky vám tedy nebudeme říkat kudy, ale spíše kam, a hlavně proč.
Dielo editorky a autorky PhDr. Anny Jónásovej, bibliografky, historičky a kultúrnej činovníčky, SILA TLAČENÉHO SLOVA. PETER BORNEMISZA, 450 VÝROČIE. pojednáva o Bornemiszovovej (kníh)tlačiarni, ktorá bola jednou z prvých tlačiarní na území Slovenska (16. st.