Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov IX. s podtitulom Na prahu modernej doby je ďalším z kontinuitne vychádzajúcich výberov z originálnych historických prameňov v slovenských prekladoch od najstarších čias. Výber, preklady a komentáre spolu s autorským kolektívom zostavili doc. PhDr. Dušan Škvarna, PhD. a Mgr. Peter Šoltés, PhD.
Autor knihy Mysl v jeskyni se svým kolegou zkoumají složitou pavučinu víry, mýtů a společnosti v neolitickém období, kdy se zrodilo zemědělství a třídně rozdělená společnost, jak ji známe dnes.
Výkladový slovník vychází z dobové encyklopedie z poloviny 18. století a seznamuje čtenáře s významem řady pojmů z oblasti vojenské historie, které byly ve své době běžně známy, ale dnes, zvláště po zrušení povinné vojenské služby, upadají v zapomnění.
Sborník obsahuje příspěvky z 27. ročníku sympozia k problematice 19. století, pořádaného Ústavem pro českou literaturu AV ČR ve spolupráci s Archivem města Plzně ve dnech 22. – 24. února 2007 ve Studijní a vědecké knihovně Plzeňského kraje.
Zborník príspevkov historikov, archeológov, literárnych vedcov na konferencii k 175. výročiu narodenia Franka Víťazoslava Sasinka, najvýznamnejšieho slovenského historika druhej polovice 19. stor. a začiatkom 20. stor. Hodnotí celkový prínos Sasinka do slovenskej historiografie a kultúry, jeho vedecko-organizačnú a vydavateľskú činnosť.
Rozsiahla a fundovaná kriticko-historická práca týkajúca sa dejín psychoanalýzy na Slovensku esejizujúcim spôsobom komentuje poznatky o presadzovaní sa psychoanalytických teórií a trendov v predvojnových a povojnových rokoch na našom území.
Historik Jean Leduc patrí k vedúcim postavám novej línie francúzskych spoločenských vied. V knihe Historici a čas predkladá nezvyčajný prístup k objektu skúmania – môžeme ho nazvať metavedou o histórii.
Piaty z plánovaných šiestich zväzkov Heraldického registra obsahuje farebné zobrazenia používaných heraldických znakov (erbov) a vlajok slovenských miest, obcí, krajov, inštitúcií a rodov zapísaných v Heraldickom registri Slovenskej republiky. Po prvý raz sa v tomto zväzku zverejňujú erby, vlajky a ďalšie symboly ôsmich samosprávnych krajov Slovenska.
VI. zväzok knižného vydania Heraldického registra Slovenskej republiky koncepčne i obsahovo nadväzuje na prvých päť zväzkov heraldického registra. Na rozdiel od doterajších zväzkov kvantitatívne výraznejšie sa prezentujú popri erboch miest a obcí aj erby občianske a inštitucionálne.
Druhý zväzok obsahuje farebné zobrazenia používaných heraldických znakov a vlajok slovenských miest, obcí, krajov, inštitúcií a rodov. Súčasťou diela je aj úvod do heraldickej terminológie, vecný register a anglické resumé. . .
Publikácia je výsledkom vedeckovýskumného a popularizačného úsilia pracoviska MS pre výskum „život a dielo“ slovenského exilu po roku 1945. Predmetom záujmu boli najmä výročia našich exulantov a hodnotenie ich práce zameranej predovšetkým na opätovné získanie slobody náboženskej, politickej i národno-štátnej.
Tři přední odborníci – Řím (doc. V. Marek), Řecko (prof. P. Oliva) a Mezopotámie, Přední východ, Egypt, Indie, Čína a výběrově i okolní svět (doc. P. Charvát) – sestavili abecedně řazený slovník, který zahrnuje všechny podstatné historické události včetně výkladu příslušných pojmů.
Tato kniha je prvním pokusem o komplexní materiálově podložený pohled na přínos vídeňských českých osvícenců k počátkům českého národního obrození. V centru pozornosti stojí J. V.
Historička a archeoložka J. Vlčková představuje čtenářům svět svébytných keltských mýtů, tak jak je doložen písemnými prameny, archeologickými výzkumy, ale i jejich pozdějším zpracováním, mj. v pověstném Artušovském cyklu, který vstoupil do obecného povědomí.