Publikácia prostredníctvom úradných záznamov, hlásení bezpečnostných orgánov, zápisníc z výsluchov, výpovedí pred súdom a ďalších dobových dokumentov približuje jeden z najväčších vykonštruovaných politických procesov na Slovensku i v celej ČSR, ktorý sa konal v dňoch 18. – 21. októbra 1950 v Bratislave.
Velká obrazová publikace, která je v zemích EU považována za oficiální učebnici dějepisu pro střední stupeň škol, podává úplný a vyčerpávající přehled o dějinách Evropy, od prehistorie až po současnost.
Kniha přibližuje tradiční lidovou kulturu na Moravě v časovém období od poloviny osmnáctého do konce devatenáctého století prostřednictvím šesti tematických os: autochtonnost – externí vlivy – stálost v čase – proměna v čase – teritoriální jednota – teritoriální rozrůzněnost.
Martin M. Šimečka je burič aj tíšiteľ, provokatér aj mysliteľ, spytujúci sa aj rozprávač, najmä je to však rýdzi intelektuál, akých má stredná Európa málo. Vždy je totiž najprísnejší sám k sebe, a keď premýšľa o svete, skôr či neskôr začne hľadať svoju zodpovednosť za jeho podobu.
Trenčín je výnimočným mestom. V strednej Európe (východne od Rýna a severne od Dunaja) sa druhé také nenájde. Poznáme jeho najstaršiu zmienku už z 2. storočia nášho letopočtu, kedy tu (ako v meste Laugaríciu) zimovali rímske jednotky pod velením Marca Valeria Maximiana.
Dielo je výsledkom viac ako desaťročnej výskumnej, bádateľskej, excerpčnej bibliografickej i zberateľskej práce autorov Jána Gašpara, Eleonóry Blaškovej a Márie Mihókovej.
Kniha je putovaním slovenskými dejinami, je príbehom nášho národa. Autor tento príbeh porozprával svojím uhlom pohľadu. Zmyslom knihy nie je dať jediný výklad dejinných udalostí odohrávajúci sa v priestore obývanom Slovákmi, ale poctivo a zodpovedne hľadať " slovenskú pravdu ".
Malá města v Evropě ve dvacátém a na počátku jedenadvacátého století jsou v historickém výzkumu opomíjená. Problematika kulturního dědictví ve vazbě na rozvojové strategie, je téma diskutované ekonomy více než historiky.
Kniha nabízí čtenáři exkurzi do Evropy předminulého století, do doby, kdy se rodila evropská modernita. Autoři rozborem politiky, kultury, náboženství i dalších fenoménů 19. století ukazují, jak mnoho z našeho uvažování je ovlivněno dobou, v níž se Evropa stala dominantním kontinentem.
Kniha je príspevkom k histórii knižnej kultúry na Slovensku. Odkrýva zaujímavú životnú púť tlačiara Samuela Neufelda (nar. v Nagy Szőllősi – Vinogradov na Ukrajine), ktorý sa po vyučení a praxi v uhorských tlačiarňach usadil v roku 1890 v Galante. Vybudoval tu tlačiareň, ktorú poznáme ako Prvú galantskú tlačiareň, neskôr tlačiareň Kosmos.
V strednej Európe zanikla veľká a stáročia existujúca habsburská monarchia. Na jej troskách sa zrodili nové štáty. Pre časť obyvateľov bývalého Rakúsko-Uhorska to bola tragédia, pre ďalších zas nový a nádejný začiatok. Zmenu, ktorá sa udiala v strednej Európe pocítili všetci jej obyvatelia a museli sa s ňou vyrovnať.
Rozhodnutie prezidenta Václava Havla z 1. januára 1990 o amnestii pre viac než 21 000 odsúdených v československých väzniciach bolo veľkým revolučným predelom – symbolickým krokom k rozchodu s praktikami komunistického súdnictva a zároveň prvým zásadným politickým rozhodnutím nového prezidenta, ktoré sa stalo trvalou súčasťou jeho politického a morálneho odkazu.
Tento podrobný průvodce, který připomíná sté výročí zahájení výzkumů Howarda Cartera v Údolí králů, vychází ve spolupráci s řadou mezinárodních výstav a propojuje současné povědomí o staroegyptském posmrtném životě s Vanniniho fotografiemi v extrémně vysokém rozlišení, aby osvětlil cestu, kterou měl Tutanchamon podniknout po své smrti.
100. výročie vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov je príležitosťou na oživenie pohľadu na spoločnú i rozdielnu minulosť týchto dvoch národov, respektíve území Česka a Slovenska. Predkladáme Vám nový dejepisný atlas, ktorý predstavuje vývoj politickej mapy sveta, Európy a najmä strednej Európy.
Záverečný zväzok edície Pramene približuje udalosti od novembra 1989 do konca roku 1992, ktorý ukončil existenciu jednotného Česko-Slovenska.
Otázky jako technologická praxe, vybavení a infrastruktura dolů i hutí či profesní skladba a životní podmínky v hornických osadách byly až dosud spíše studijním problémem specifické skupiny archeologů.
Najnovšia didaktika dejepisu od uznávaného autora s dlhoročnou praxou vo výučbe dejepisu na základnej škole a gymnáziu – ako výsledok mnohých autorových seminárov s učiteľmi dejepisu na Slovensku i v Českej republike, aj so študentami na katedre, ktorí spoločne po niekoľkých rokoch sformulovali všetky dôležité predpoklady k výučbe dejepisu.
České dějiny raného novověku jsou rozděleny do dvou období: od nástupu Habsburků po bitvu na Bílé hoře a pobělohorské období až zhruba do poloviny 18. století. Publikace mapuje první fázi raně novověké éry. Celé 16. století je klíčovým obdobím v oblastech ekonomiky, kultury, náboženství a politiky.
Předkládáná monografie představuje první komplexní zpracování středověkých šperků uložených v depozitářích muzeí, galerií a archeologických institucí na jižní Moravě. Autorka do kolekce zahrnula předměty ze 79 lokalit, a to 45 z intravilánu měst, 11 z výzkumu hradů a 23 z výzkumu současných i zaniklých vsí a polokulturních lokalit.
Studie zařazené v této knize představují reprezentativní průřez mnohostranným dílem předního českého orientalisty Luboše Kropáčka. Časovým rozpětím svého vzniku (od šedesátých let do současnosti) a tematickou šíří pokrývají velkou část Kropáčkova života i všechny významné oblasti jeho badatelského zájmu (islamologie, arabistika, afrikanistika).