Muzeum je i v pozdně moderním věku prominentním médiem historické komemorace a reprezentace. Nikdy v minulosti neexistovalo tolik muzeí jako dnes. Historická muzea moderní doby však neodrážejí bezprostředně státní politiku paměti, nýbrž sama vystupují jako aktér paměťového diskurzu.
Slovenskej i medzinárodnej kultúrnej a vedeckej verejnosti predkladáme kandidátsku dizertačnú prácu zosnulého slovenského jazykovedca Izidora Kotuliča (Sedlice, okr. Prešov, 5.1. 1927 - Pezinok 15.1. 2012). Historické hláskoslovie a tvaroslovie východoslovenských nárečí z r. 1957.
Táto mimoriadna publikácia ideovo nadväzuje na sériu kníh Jozefa Sulačeka, ktoré vyšli v edícii Judaica Slovaca: Biele plášte (I. a II.) , sleduje životné príbehy perzekuovaných židovských lekárov a Právnici práva zbavení (I. a II.) o pohnutých osudoch židovských právnikov na Slovensku v období holokaustu.
Monumentálne dielo podáva komplexné, ucelené a syntetizujúce dejiny Spiša, regiónu v mnohých ohľadoch špecifického, jedinečného i komplikovaného.
Predložená práca sa skladá z dvoch častí. Prvá obsahuje základné informácie o nálezisku, etapách výskumu, typologickú analýzu a komparatívnu typológiu nálezov a nálezových situácií zistených počas výskumu v Ždani.
Po februári 1948 mal komunistický režim v Československu na poli cirkevnej politiky jediný cieľ – podriadiť si úplne všetky cirkvi. V prípade Katolíckej cirkvi sa komunisti snažili vytvoriť z nej nezávislú národnú cirkev, ktorá by nebola pod vplyvom Vatikánu, ale bola kontrolovaná a riadená štátnou mocou.
Nejznámější německá historička v této knize podává první komplexní zpracování dějin ženské problematiky od období raného středověku až do konce 15. století.
Popularizačná monografia „V stopách železného Felixa“ je venovaná dejinám takmer všemocnej Štátnej bezpečnosti na Slovensku. Kniha má ambíciu priblížiť slovenskú časť dejín tejto inštitúcie všetkým vrstvám čitateľov na Slovensku i v zahraničí. Publikácia obsahuje aj veľa obrazových príloh. Publikácia vyšla v slovenskej i anglickej verzii.
Kniha se zabývá velmi složitými československo-jugoslávskými vztahy bezprostředně před druhou světovou válkou a na jejím začátku.
Autor líčí všední život ve starověkém Egyptě v době jeho nejslavnější historie - v době budování pyramid – na základě dochovaných nekrálovských hrobek z 3. tisíciletí př. Kr.
Panovanie Márie Terézie sa podľa zvolených priorít a rozsahu reforiem zvyčajne delí na dve časti. Prvá sa začína nástupom na trón a končí sa spolu s rakúsko-pruskými vojnami v roku 1763, druhá je vymedzená rokmi 1763 - 1780. V prvom období sa realizovali reformné opatrenia, ktoré mali vzhľadom na prebiehajúcu vojnu priniesť okamžitý finančný zisk.
Publikácia je akýmsi epilógom autorovej literárnej tvorby z problematiky histórie jeho rodiska – Chrenovej. Napísal ju s cieľom zvýraznenia potreby poznania života predchádzajúcich generácií predkov v kolorite dejín nášho národa.
Profesor Evans patří k předním anglosaským bohemistům. Jeho kniha reprezentuje základní práci o politickém, hospodářském a kulturním vývoji střední Evropy v 16. a 17. století. Jejím centrálním tématem jsou dějiny Rakouska, Čech, Uher a Říše, které perzonálně sjednocovala habsburská dynastie.
Pokračování válečné řady projektu Dokumenty československé zahraniční politiky zahrnuje období od 1. ledna do 31. července 1943 a přináší 249 dokumentů, které dokumentují přelomovou fázi druhé světové války a rozvíjení aktivit československého zahraničního odboje.
Již sedmé pokračování edice vzpomínek nás tentokrát zavádí do míst, jehož středem je dělostřelecká tvrz Adam v Orlických horách. Publikace zahrnuje na více než 121 stranách textu vzpomínky bývalých hraničářů jmenované tvrze, ale i 3./19. a 4./19. hraničářské roty.
Slovenské národné múzeum-Múzeum židovskej kultúry prináša pre slovenského čitateľa knižnú novinku: Osudy židovských inžinierov na Slovensku v rokoch 1938 1945 od Jozefa Sulačeka. Táto mimoriadna publikácia ideovo nadväzuje na sériu kníh Jozefa Sulačeka, ktoré vyšli v edícii Judaica Slovaca: Biele plášte (I. a II.
"Praha barokní" pokrývá historické údobí Prahy od Bílé hory po dobu osvícenství, tedy od roku 1620 do osmdesátých let 18. století.
Druhý díl úspěšné knihy o antropologii strachu v období středověku a novověku je věnován působení Satana na lidskou společnost, úzkostí před podlehnutím jeho svodů, jež duše přivádějí k zatracení, a hradbám, jež lidé těmtů útokům stavěly.
Nacionální socialismus Německo vyvedl ze stavu politického a morálního úpadku. Představa, s níž se člověk mimo Německo často setkává, že Hitler má být nějaký uzurpátor, který na sebe strhl nejvyšší moc státním převratem, nemá s pravdou a skutečností nic společného.
Kniha V zajatí geografie vychádza v dvoch desiatkach krajín a sprevádza ju povesť výnimočného sprievodcu modernými dejinami, ktorý na relatívne malej ploche zhrnul to najdôležitejšie, čo potrebujete vedieť o súčasnom svete. Geografické pomery ovplyvnili vývoj celého ľudstva a dodnes ovplyvňujú správanie politikov.