V júni 2006 zorganizoval Ústav pamäti národa odborný seminár Posledné a prvé slobodné (?
Táto práca je úvodom do učenia menovaných filozofov pre univerzitných študentov a prednášateľov, ale aj čitateľov vo všeobecnosti, ktorí sa zaujímajú o hlbšie problémy ľudského života a spoločnosti.
Dějiny mincovnictví 13. století představují významnou součást ekonomických a sociálních dějin českých zemí. Tehdejší mince sehrály významnou roli při hospodářském rozmachu českého státu a zasloužily se o jeho zapojení do nadnárodních ekonomických vztahů.
Učebnice dějepisu
Publikácia je interpretáciou skúsenosti konkrétneho miesta - trhoviska, ktoré tvorí neoficiálnu súčasť každodenného života jednej mestskej štvrte v Bratislave. Ide o skúsenosť individuálnu, ako aj kolektívnu, priblíženú cez vzťah návštevníkov k tomuto miestu, ako aj cez spoločné vedomie miesta, ktoré vyústilo do angažovania sa za jeho spracovanie.
Další svazek kritického vydání spisů Petra Chelčického přináší texty devíti pojednání tohoto významného husitského myslitele, které jsou obsaženy v Olomouckém sborníku z konce 15. století.
Vyjavili sa mnohé neznáme a málo známe udalosti na známosť. Dve veľké osobnosti našich kultúrnych dejín a ich po prvýkrát kompletne spracovaná korešpodencia. Viacročná usilovná práca v archívoch priniesla konečne výsledky. Pokiaľ nebudeme študovať pôvodne dobové dokumenty, len ťažko môžeme pochopiť historické osobnosti ich význam a dobu, v ktorej pôsobili.
Publikace Pivovar v Olešnici na 32 stranách popisuje historický vývoj měšťanského pivovarnictví v Olešnici na Blanensku. Popsána jsou nejen historická práva, která městečko obdrželo od Pernštejnů, ale i další historický vývoj. Autor se zaměřuje především na 19. století, které v historii pivovarnictví znamená klíčový předěl.
Zborník z interdisciplinárnej medzinárodnej konferencie Aktivity NKVD/KGB a ich spolupráca s tajnými službami v strednej a východnej Európe 1945 - 1989 pozostáva z príspevkov, ktoré odzneli 14. – 16. novembra 2007 v Bratislave. Zúčastnili sa na nej odborníci zo Slovenska, Poľska, Nemecka, Maďarska, Česka, Rakúska, Kanady, Ruska, Litvy, Rumunska a Talianska.
Kniha Život v Třetí říši ukazuje na základě rozhovorů s pamětníky a také soukromých dopisů a deníků, jak vypadal život v Německu od prvních dnů vlády nacistické strany až po závěrečné hodiny „tisícileté říše“.
S rozvojom aténskej demokracie sa v metropole Grécka začína od 5. storočia pred Kr. rozvíjať nová forma dramatického umenia. V Aténach vznikajú súťaže, ktorých obsahom sú predstavenia dramatickej tvorby. Hry a súťaže sa stávajú súčasťou sviatkov, osláv a občanom-divákom sa predvádzajú na nich dramatické, divadelné predstavenia.
Americký medievalista Haskins je považován za jednoho ze zakladatelů významné historické školy Nová historie, těšící se na Novém kontinentě dodnes podobné vážnosti jako v Evropě francouzská škola Annales. Kniha o Normanech je jednou ze dvou jeho nejvýznamnějších studií.
Kniha osvedčenej autorskej dvojice prináša na viac ako 400 strán veľkého formátu A4 stovky autentických amerických, nemeckých a slovenských dokumentov o nálete amerického letectva na rafinériu ropy Apollo. Cudzojazyčné dokumenty vo forme faksimile sú sprevádzané slovenským prekladom a vysvetľujúcimi poznámkami.
Triezve a vyvážené poznanie „do vrecka“. Autor vychádza z pohľadu na politickú situáciu v medzivojnovom Československu, ktorej významnou stránkou bolo silnejúce volanie po autonómii Slovenska.
Pútavo napísaný príbeh slovenských dejín od súčasnosti až po časy, v ktorých sa len hmlisto črtajú naše korene. Autor tento príbeh prerozprával svojím – slovenským – uhlom pohľadu, čo je iste podnetné, keďže interpretácia mnohých faktov bola (a čiastočne stále je) poplatná minulým mocenským a štátoprávnym pomerom.
Hlavným predmetom záujmu v tejto publikácii je proces formovania ústavných dokumentov o postupnom získavaní základných práv národa na vlastnú štátnu samostatnosť s plnou suverenitou.
Provdat dceru (snad proti její vůli) nekompetentním knězem, tedy proti všem církevním předpisům a absolutně neplatně, a teprve následně (a to úspěšně) usilovat o zplatnění takového manželství, to byl za počínající vlády přísného katolíka Karla VI. doslova „husarský kousek“. Hraběti Šporkovi se podařil. Jak, to je předmětem této publikace.
Přehledně pojatá monografie věnována císařskému a královskému rodu, původně leníkům francouzského krále, představuje poslední práci německého historika Jörga K. Hoensche, autora celé řady historických knih, především pak biografií dvou českých králů Přemysla Otakara II. a Matyáše Korvína.
„Dlouhé“ 19. století, doba od konce 18. věku do vypuknutí první světové války, nebylo jen stoletím zrodu občanské společnosti, dobou dotváření politických struktur, diplomatických jednání, málo trvanlivých mírových smluv a válek.