Hrad Pajštún patrí medzi najobľúbenejšie a najnavštevovanejšie hradné ruiny na západnom Slovensku. Podľa svedectva dobovej tlače bol cieľom organizovaných turistických výletov už koncom 19. storočia. Za neutíchajúci záujem turistov, skalolezcov a iných nadšencov vďačí najmä svojej sympatickej útulnosti a blízkosti hlavného mesta.
Anglická novinářka shrnuje otřesná fakta o čínské okupaci Tibetu v letech 1951-1991 získaná z pečlivého průzkumu oficiálních dokumentů i rozhovorů s množstvím uprchlíků, jejichž výpovědi rozsáhle cituje. Předmluvou knihu opatřil J. S. dalajlama.
Kniha britského filozofa skúma, ako sa na nesmrteľnosť pozerali rôzne civilizácie, pričom rozlišuje štyri zákledné typy príbehov, ktoré sa v rôznych obmenách tiahnu celými ľudskými dejinami. Každý kriticky rozoberá a prichádza k prekvapujúcemu záveru.
Pôvodná práca slovenského arabistu v širokom zábere analyzuje rozvoj národného hnutia medzi Arabmi od jeho počiatkov v 19. storočí až do polovice 50. rokov 20. storočia.
Atraktivní publikace velkého formátu i obsahu překvapí nejednoho zájemce o dopravní polici v České republice. Kniha obsahuje vše zajímavé z dějin i současnosti, medailonky osobností, informace o automobilovém parku všech dob, o aktivitách, apod. Samozřejmě nechybí nejrůznější reprodukce archivních snímků, dokumenty, fotografie.
Monografia Ivana Geráta je druhým opusom, v ktorom sleduje cesty a premeny mýtov a legiend svätých, zachovaných na rôznych obrazových médiách v stredovekom Uhorsku či v širšom európskom priestore. Po Alžbete Uhorskej (Obrazové legendy sv. Alžbety, Veda 2009) spracoval postavy sv. Ladislava a sv. Juraja: Svätí bojovníci v stredoveku.
Kniha obsahuje vybrané štúdie pedagóga a historika Dr. Jozefa Špirku a chce oboznámiť dnešnú čitateľskú verejnosť s dielom tejto významnej kňazskej osobnosti. Špirkovým hlavným pracovným poľom bolo sakrálne umenie a cirkevné dejiny.
"Kto poctivo hľadá pravdu a sa o nej presvedčí, musí mať aj odvahu plávať proti prúdu." V tomto duchu nám v poradí 22. knižočka profesora Ďuricu poskytuje vzácne myšlienky a fakty o slovenskej historiografii a otázke vzniku slovenského národa.
O objektívny obraz prvej Slovenskej republiky sa v zahraničí pokúšali iba niekoľkí neslovenskí autori, ktorých diela však nikto nesprístupnil Slovákom v ich rodnom jazyku. Dva takéto texty, ktoré uverejňujeme v slovenských prekladoch, predstavujú fundované svedectvo zahraničného diplomata na základe jeho vlastných osobných pozorovaní a zážitkov.
Predmetom tejto úvahy nie je odboj ako taký, o ktorom, ako je známe, boli formulované najrozličnejšie a veľmi protirečivé interpretácie. Ide skôr o ozrejmenie tejto otázky: Je možné, že by slovenský národ, ktorý vstúpil do rodiny európskych národov na kresťanskom základe, razom adoptoval alebo aspoň nevšímavo trpel ideológiu Hitlerovho nacizmu?
Ve druhé části třídílné publikace „Jednotka určení SOS“ jsou shromážděny vzpomínky a hlášení přibližující události u praporů Stráže obrany státu na jižní Moravě, ve Slezsku a na Slovensku.
Britský historik nevidí ruskú revolúciu ako jednotlivú udalosť, ale ako storočný cyklus násilia a honby za utopickými snami. Zatiaľ čo iní historici sa zamerali na kataklizmatické roky tesne pred a po roku 1917, Orlando Figes zobrazuje oveľa širšie obdobie.
Kniha se u nás poprvé zabývá historií marketingových komunikací v Československu v první polovině minulého století, kdy dominantní místo v této oblasti zaujímal Reklamní klub československý.
V druhej knihe „BYSTVOR – BYTIE A TVORBA SLAVIANOV A ÁRIJOV“ autor popisuje udalosti, ktoré sa odohrali v období od III. storočia p.n.l. po XV. storočie nášho letopočtu a ktoré rozhodujúcou mierou ovplyvnili vznik celého súhrnu príčin a následkov, vedúcich k tragickej porážke našej Slavianskej Dŕžavy v súboji so silami Východu a Západu.
V roku 1706 vyšiel v univerzitnej tlačiarni (typis academicis) Trnavskej univerzity historický epos Tyrnavia nascens (Zrod Trnavy), v ktorom sa oslavuje vznik Trnavy. Báseň vydaná pri príležitosti slávnostnej promócie tohoročných bakalárov predstavuje literárnu adaptáciu vtedy celkom rozšírenej ústnej tradície, podľa ktorej Trnavu založil uhorský kráľ Belo II. Slepý.
Autor vysvetľuje a opisuje históriu a trvanie prvého slovenského štátu. Tretie opravené a doplnené vydanie s dobovými fotografiami.
Mgr. Martin Tibenský, PhD. pracuje na katedre histórie Filozofickej fakulty v Trnave ako odborný asistent so zameraním na slovenský stredovek. Vo svojich doterajších prácach sa zaoberal regionálnymi dejinami trnavského okolia a samotného mesta Trnavy. Hrad Červený Kameň bol centrom jedného z najdôležitejších panstiev na úpätí Malých Karpát.
Po siedmy raz ponúka Sambucus na svojich stránkach štúdie z oblasti vied o antickom staroveku a stredovekej i novovekej recepcie tejto kultúry. Azda o niečo výraznejšie oproti predchádzajúcim zväzkom sa v ňom dostávajú k slovu mladší autori a ukazujú, že tematický záber ich výskumných záujmov je takisto pozoruhodne široký.
Osudy ľudí, ktorí spoluvytvárali našu históriu. Príbeh o hľadaní a nachádzaní úspechov na tejto zemi, o ceste k bohatstvu, o jeho užívaní a o jeho rozplývaní sa. Je to príbeh o ľuďoch z mäsa a kostí, spravodlivých i náruživých, veľkorysých aj úzkostlivých, dodržujúcich princípy i hľadajúcich výhody bez ohľadu na ne.
Slovenská armáda sa krátko po začatí operácie „Barbarossa“ pridala s bojovými a zabezpečovacími jednotkami k nemeckému Wehrmachtu vo vojne proti ZSSR. V zostave skupiny armád „Juh“ prešla Ukrajinou a južným Ruskom až po úpätie Kaukazu. Táto, pôvodne r. 1943 vydaná obrázková kniha, dokumentuje nasadenie slovenských jednotiek v prvej fáze tohto ťaženia.