Autorka v tejto publikácii sumarizuje svoje aktuálne poznatky získané dlhodobým výskumom problematiky holokaustu na Slovensku, jeho reflexie v spomienkach pamätníkov i obrazy šírené v súčasnej spoločnosti Slovenska. Zamýšľa sa nad možnosťami metódy oral history pri výskume tejto témy, jej úskaliami i pozitívami.
Vznik československého štátu roku 1918 a nasledujúce medzivojnové dvadsaťročie predstavujú v moderných dejinách Slovenska mimoriadne dôležitú, možno povedať že prelomovú a historicky nezastupiteľnú epochu.
Aj keď historické vedy, medzi ktoré patrí aj sfragistika, boli a vždy budú ovplyvnené špecifikami vývoja v tej či onej krajine, nemôžu byť limitované geografickými hranicami či jazykovými bariérami a uzavreté tak v národnom priestore.
Najvýznamnejšia pôvodná publikácia svojho druhu na Slovensku za posledné desiatky rokov prináša komplexný pohľad na vývoj slovenskej drámy od počiatku profesionálneho divadla u nás po súčasnosť.
This book, unique of its kind, informs the reader about the history and development of Slovakia and the Slovaks.
Rok 1918 je najvýznamnejším historickým medzníkom slovenských dejín 20. storočia a obdobie 1918 1920 patrí nielen k prelomovým, ale aj k veľmi dramatickým periódam.
Každodennosť Žilinčanov na základe analýzy zápisov Žilinskej mestskej knihy na prelome stredoveku a raného novoveku.
Piate, doplnené vydanie knihy vydané pri príležitosti 20. výročia obnovenia slovenskej štátnosti a 1150. výročia príchodu vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda. Jej cieľom je poskytnúť čitateľovi vyčerpávajúcu syntézu dejín Slovenska a Slovákov. Jej ambíciou je doplniť a opraviť doteraz používané učebnice a príručky tam, kde je to potrebné.
Publikace se věnuje dějinám misií během celé tisícileté existence Byzantské říše. Přináší rovněž odpovědi na mnoho dosud nezodpovězených otázek, mj.
Z poddaného šlechticem – tak lze stručně opsat životní příběh Jiřího Albrechta Zbudovského z Rovné Hory (*1604), kteý se z poddanských poměrů přžes vrchnostenskou službu vyšvihl až na erbovního měšťana pražské Malé Strany a úředníka desk zemských. Nobilitován byl i jeho zeť a kolega Jan Adalbert Malý z Tulechova.
Práce reflektuje vrcholně a pozdně středověké diecézní synody slavené olomouckými biskupy anebo jejich zástupci a diecézní zákonodárství úzce spjaté s institutem synody. Knihu tvoří monografická část, k níž jsou připojeny přílohy v podobě katalogů a edice.
Monografie Vztahy Československa a Maďarska v letech 1918–1939 přehodnocuje vnímání hlavních politických a kulturně-společenských tendencí meziválečných vztahů Československa a Maďarska a přináší nový přístup ke zkoumání forem, podob a perspektiv vztahů obou zemí.
Jan Pauer rekonstruuje ve své práci průběh událostí, které vedly k invazi vojsk států Varšavské smlouvy do Československa v srpnu roku 1968 a následně k první etapě nástupu normalizace v Československu.
Příručka „Klíč k novověké paleografii“ představuje praktickou pomůcku pro zvládnutí čtení raně novověkých a novověkých paleografických textů (od počátku 16. do počátku 20. století).
V tomto diele autor podáva dejiny ,, najstaršej nenávisti,, všetkých čias. Objasňuje vývoj týchto mýtov a klamstiev od čias prvých kresťnov:bohovražda, rituálna vražda, znesväcovanie hostií, židovsko-slobodomurárske sprisahanie alebo z novšej histórie Protokoly sionských mudrcov a "Osvienčimská lož".
Autorka čtenářsky oblíbených knih o józe popisuje v tomto mysticko-biografi ckém románu velké staro egyptské zasvěcení. Najdeme zde mimo jiné výběr z učení velkokněze Ptahhotepa, který vysvětluje okultní zákony vesmíru, lidské duše a osudu.
Monumentální dvousvazkové dílo významného českého typografa zachycuje vývoj latinského krásného písma od samotného počátku až do současnosti. První díl zachycuje vývoj písma do vynálezu knihtisku, druhý díla pak vývoj písma tiskového.
V starých gréckych povestiach mali významné miesto povesti o Tébach, tzv. tébsky cyklus. Udalosti spájané s boiótskymi Tébami často využívali vo svojej tvorbe aj najvýznamnejší dramatici 5. stor. pred Kr. Sofokles ako jeden z nich sa po námet svojich drám často obracal k týmto povestiam.
Kniha Turiec - prechádzka v čase populárno - vedeckým štýlom približuje čitateľom historické súvislosti turčianskeho regiónu. Prvé praveké osídlenia v kotline začínajú utvárať dejinný kaleidoskop, pokračujúci protohistorickými sídlami, slovanskými hradiskami a vrcholiaci vznikom Uhorského štátu.
Kniha nás zavádí do světa japonských obchodníků druhé poloviny 17. století. Na osudech padesáti pěti bohatých obchodnických rodů autor přesvědčivě dokazuje, že předpokladem úspěchu a dlouhodobé prosperity je nejen pracovitost a obezřetnost, ale také dodržování základních morálně-etických norem.