Pred vojnou žilo na Slovensku až 150 000 Nemcov, ktorí tu bývali stáročia a inú vlasť nepoznali. Aj preto máme mnohí nemecké priezviská, aj preto dnes na domoch v našich mestách čítame nemecké mená architektov a majiteľov. Po vojne museli slovenskí Nemci z Československa odísť rovnako ako ich známejší vrstovníci z českých Sudiet.
Slováci rozvíjali spoločný emancipačný zápas v Uhorsku proti centru utláčateľnej moci spoločne s ďalšími slovanskými národmi v Uhorsku - s vojvodinskými Srbmi a predovšetkým Chorvátmi. Preto predovšetkým spojenectvo s emancipačným hnutím Chorvátov, Srbov v Chorvátsku a Vojvodine a od 90.
Súbor prác profesora Richarda Marsinu publikovaných v rozličných periodikách a publikáciách, ba sčasti aj doteraz nepublikovaných, je prierezom jeho vedeckej činnosti s osobitným zreteľom na problematiku dejín slovenskej historiografie a jej základné teoretické otázky.
Zážitky a spomienky marockého pútnika a učenca stredoveku (1304-1368/1369) v tradičnom štýle arabských cestopisov.
Predložená práca je historickým prehľadom, či skôr mozaikou turbulentných čias od začiatku tzv. "priemyselnej revolúcie" v 18. storočí (roku 1780 vo Veľkej Birtánii), ktorú nasledovali prudké otrasy v politickom, sociálnom a kultúrnom vývoji spoločnosti, ktoré vyústili a nakoniec aj uviedli komunizmus začiatkom 20. storočia na scénu Európy.
K pozoruhodným stránkam historického vývoja v období po druhej svetovej vojne patrí búrlivý rozvoj a obrovský rozsah národnooslobodzovacieho hnutia v Ázii, Afrike a Latinskej Amerike. Jeho význam spočíval v tom, že sa stalo hlavným prúdom, ktorým bola do spoločenských premien v globálnom meradle vtiahnutá veľká časť ľudstva, stovky miliónov ľudí.
Z úvodu: Stupava dnešných dní je dynamicky sa rozvíjajúce slovenské a európske mesto, dalo by sa povedať predmestie veľkej Bratislavy. Väčšina jej obyvateľov pracuje v podnikoch a úradoch hlavného mesta, ba mnohí Bratislavčania objavili čaro jej polovidieckeho spôsobu života v blízkosti veľkomesta a stavajú si tu nové obydlia.
Zborník prináša vedecké štúdie popredných slovenských a českých arabistov, ktoré sú tematicky rozdelené do dvoch oblastí. Týkajú sa jednak vybraných problémov arabského jazyka a literatúry a tiež arabských dejín a kultúry.
„Ota Ulč je asi jediný soudce komunistického bloku, kterému se během studené války podařilo uprchnout do USA a žádat o politický azyl. Teplo soudcovského taláru a práci, kterou opovrhoval, vyměnil za nejistotu doktoranda slavné Columbia University – a raději se živil jako číšník.
Kniha pojednáva o vývoji slovenskej spoločnosti na pozadí základných dejinných trendov 20. storočia. Rozhodujúcim procesom tohto obdobia bolo súperenie politicko-ekonomických blokov o svetovú moc.
Milan A u g u s t í n Spisovateľ, výtvarník, historik umenia, cestovateľ časom a jedinečnými zákutiami celého sveta. Narodil sa v znamení Leva 21. 8. 1947 v Banskej Štiavnici. Je autorom literatúry faktu aj osobitých próz postmodernistického charakteru. Viedol expedíciu do Egypta - Sinaj '98.
Maďarský slavista Endre Bojtár hovorí o literatúre romantizmu v strednej a východnej Európe. Endre Bojtár (1940) je jednou z najuznávanejších osobností maďarskej literárnej vedy.
Práce Holocaust pod lupou vyšla jako vůbec první titul z řady Holocaust Handbook Series, která již čítá 38 odborných publikací (a další jsou v přípravě). Tato kniha se považuje obecně za jedno z nejlepších a nejdůležitějších děl revizionizmu holocaustu.
Žiadate ma, aby som vám porozprával rozprávku. Načo ?
V publikaci věnované institucionálnímu vývoji Evropské unie se autorka zabývá vývojem ES/EU, se zvláštním důrazem na vývoj v posledních deseti letech, tj. v době, kdy postupně narůstala na významu otázka rozšíření EU o státy střední a východní Evropy.
Ústav dejín kresťanstva na Slovensku v spolupráci s vydavateľstvom LÚČ v edícii LINEA RECTA BREVISSIMA predkladajú záujemcom stručnou, ale vedecky dokumentovanou formou menej známe, kontroverzné, zamlčované a neraz falšované historické témy a ich účelovo podmienené interpretácie, ktoré sa odrážajú na súčasnom myslení mnohých a podmieňujú spoločenské dianie v
Vodka v minulom storočí zabila v Rusku viac ľudí ako Hitler. A zabíja ich dodnes. Krajinu s imidžom superveľmoci už stáročia ničí závislosť na alkohole, ktorú podporujú autokratickí vládcovia.
Kniha nás seznámí jak s mysliveckou historií v Čechách i ve světě, ale i s tradicemi, právními normami či s mysliveckou kynologií. Nezapomíná na zdravotnické minimum pro myslivce nebo na lovectví jako
Návrat Slovenov v duchu a slove - kniha o duchu, pôvodných svätostiach, prírodných živloch, znameniach, o pomenovaní a dejinách Slovenov v slovenských, slovanských a indoerópskych súvislostiach i v podmienkach zákazov a prenasledovania inváznou kultúrou.
Historicky a ľudsky cenné dielo Jozefa Sulačeka Právnici práva zbavení spĺňa cieľ: zachovať pamiatku židovských právnikov, ktorí v oblasti práva a právneho poriadku hrali rozhodujúcu a významnú úlohu.