Obrazová publikácia mesta Trnavy.
Kolektív slovenských a českých historikov - vrátane hudobnej historičky a historika umenia - približuje v jednotlivých kapitolách tejto knihy rozmanité podoby komunikácie stredovekých ľudí. V čom sa podobalo a v čom bolo úplne odlišné dorozumievanie vtedy a dnes?
Autor, ktorý bol tretím ponovembrovým ministrom pôdohospodárstva na Slovensku sa rozhodol napísať knižku, v ktorej položil svoje pocity, myšlienky a pamäte na papier, pretože život ubieha rýchlym tempom a pamätníci postupne vymierajú. Je dôležité, aby sa pre budúce generácie zachovali skutočné príbehy ľudí dvadsiateho storočia.
Monografie se zabývá vyučováním českého jazyka na středních školách v letech 1918 - 1989, a to především jazykovou složkou vyučovacího předmětu. Neomezuje se pouze na úzce školský pohled, nýbrž pojímá problematiku z několika zorných úhlů a zasazuje ji do širšího kontextu.
Čitateľsky príťažlivé rozprávanie opisuje pohnuté osudy dvadsiatich hradov východného a časti stredného Slovenska. Množstvo fotografií, dobových vyobrazení či jedinečných podobizní mocných osobností Uhorska nám umožňuje nahliadnuť do menej známych zákutí slovenských dejín...
lnofarebná publikácia chce oboznámiť čitateľov s históriou, súčanosťou a sčasti aj budúcnosťou obce Chorvátsky Grob.
Autoři v této výpravné knize popisují jednu z nejzajímavějších a nejvyspělejších civilizací všech dob. Od Keltů a jejich vyrovnaného a harmonického přístupu k životu se my všichni, kteří žijeme v dnešní materialistické a kapitalistické společnosti, máme stále co učit. Keltská kultura a moudrost fascinuje pozorovatele již od dob antických Řeků.
Příběhy obyvatel mlýna ve vsi Hrbov na Polensku, kteří se v něm po dobu téměř 300 let rodili, žili, pracovali a umírali. Dějiny nejsou jen dějinami válek a revolucí, posloupností panovníků, prezidentů, generálů a jejich udatných nebo naopak zbabělých činů. Historie životů lidí je neméně zajímavá. Prožíváme jí dnes a prožívali jí i naši předkové.
Publikácia je výsledkom dlhoročného výskumu v početných zahraničných a domácich archívoch štátnej, cirkevnej i súkromnej proveniencie a ako prvá publikácia na svete aj výskumu v no-vosprístupnenej pozostalosti hlavného architekta vatikánskej východnej politiky kardinála Agostina Casaroliho v Historickom archíve Štátneho sekretariátu Svätej stolice.
Každý z nich zohral v spoločnom príbehu neopakovateľnú úlohu. V správach, ktoré odzneli v západných rozhlasových vysielaniach sa ich spoločný príbeh uzatvára. Pravidelné rozhlasové vysielanie pred udalosťou dali dôležitý základ pre mimoriadne a pravidelné informovanie o podpisovej akcii. Informoval Slovensko, čo sa v spoločnosti dialo.
O tom, kto je autorom Íliady, sa vedú už od staroveku nekonečné diskusie, čo sa nazýva aj homérskou otázkou. Názory na autorstvo sa rôznia. Jedni bádatelia sa prikláňajú k tomu, že ide skutočne o jediného autora, Homéra, a polemizujú aj o tom, že bol priamym účastníkom bojov pri Tróji.
Homérova Ílias je najstarším zachovaným literárnym dielom v Európe. Ide o epickú skladbu, ktorá opisuje časť bojov vo vojne pri Tróji. Námet pre svoje dielo Homéros čerpal z časov slávnej minulosti, keď Gréci víťazstvom zavŕšili desať rokov trvajúcu vojnu s Trójanmi. Trójska vojna sa odohrávala s najväčšou pravdepodobnosťou koncom 13. stor. pred Kr., resp.
Po Heraldickom katechizme a Heraldických symboloch vychádza tretia z heraldických príručiek vydávaných v edícii Libelli heraldici. Heraldica sanctorum - čiže slovné, ale tiež obrazové poučenie o heraldickom vyjadrení Najsvätejšej trojice, Panny Márie, ako aj o zobrazovaní a rozpoznávaní jednotlivých svätcov v erboch.
Katolícke fundácie a ich význam pre rozvoj školstva, ústavou sociálnej starostlivosti a cirkevných inštitúcií v období raného novoveku sú témou, ktorej slovenská historiografia doteraz nevenovala takmer žiadnu pozornosť.
Predložená publikácia sa usiluje postihnúť niektoré aspekty cirkevnej organizácie na našom území, a to počnúc vývojom hlavnej štruktúry organizácie cirkevného života až po najnižšie zložky s dôrazom na vlastnú cirkevnú topografiu. Osobitne sa venuje pozornosť najmä juhozápadnému Slovensku, kde sa už najneskôr na začiatku 11.
Arabské územie na Blízkom východe bolo do konca prvej svetovej vojny priamo alebo formálne súčasťou Osmanskej ríše. Po jej páde v roku 1918 sa dostalo do koloniálnej závislosti od európskych veľmocí. Veľká Británia a Francúzsko si Blízky východ rozdelili ako vojnovú korisť a mierová konferencia v Paríži im arabské územie zverila do správy vo forme mandátov.
Evropa je od nepaměti jednou z nejrušnějších civilizačních křižovatek a její dějiny se vždy promítaly do dějin celého světa. Dvacáté století patřilo k nejdramatičtějším etapám jejího vývoje. V jeho první polovině přinesla Evropa lidstvu dvě světové války, jež svým rozsahem ohrozily samu jeho existenci.
Dejinám stredovekých miest patrí v slovenskej historiografii čestné miesto. Túto pozíciu si mestá vydobyli celkom spontánne svojím zástojom v hospodárskom a kultúrnom vývoji. Pritom sa privilegované mestá v stredoeurópskom priestore objavujú pomerne neskoro, až v samom závere 12. a v priebehu 13. storočia.
Kniha významného slovenského historika. Hľadá pravdivý obraz dejín slovenskej spoločnosti v dvadsiatom storočí.