Řím, největší říše v historii lidstva, v době svého největšího rozmachu ovlivňoval celý, tehdy známý svět a jeho odkaz nás ovlivňuje v politice, umění a kultuře dodnes. Jeho moc byla vydobyta na bitevních polích a velikost říše se odrážela na válečné reputaci poražených nepřátel.
Orava je zaujímavý región s prekrásnou prírodou, ale aj množstvom historických pamiatok, spomedzi ktorých vzniká najmä Oravský hrad.
The ambition of the illustrated encyclopaedia is to introduce a cultivated reader to the most extensive fund of architectural monuments and creative art relics in Slovakia. It is not an expert or art-historical publication describing or arranging the, often contradictory expert opinions. In the past decades, many of them have been collected in publications of this type.
Jádrem monografie je kritická edice dobového barokního životopisu sv. Jana Nepomuckého z pera jezuity Maxmiliána Wietrowského (1729), a to paralelně latinského originálu i dobového českého překladu.
Napoleonův kavalerista jsou neobyčejně barvité paměti, zahrnující příběh dvanácti let života jednoho napoleonského jezdce. Napsal je Charles-Denis Parquin, který se dal jako šestnáctiletý zapsat k 20. pluku jízdních myslivců.
Jak vypadal náboženský život starověkého Řecka. Vynikající kniha německého badatele, působícího řadu let na univerzitě v Curychu, prof. Waltera Burkerta, představuje dnes v rámci zkoumání řeckého náboženství klasické dílo.
V mnohých krajinách už historiografia akceptovala dejiny rodových vzťahov ako špecifickú oblasť výskumu. Pokúša sa zistiť, ako sa v jednotlivých obdobiach vývoja spoločnosti definovali mužská a ženská identita, aké rozličné sociálne pozície mali muži a ženy, ako ich vzájomné vzťahy podliehali zmenám v dôsledku politických a sociálno-ekonomických premien...
Najnovšia kniha autora sa zakladá na prvom vydaní zborníka štúdií a referátov o osude Židov na tzv. arbitrážnom území južného Slovenska, ktoré bolo v dôsledku 1. Viedenskej arbitráže od 2. novembra 1938 do konca 2. svetovej vojny pod jurisdikciou Maďarského kráľovstva, zahrňuje niekoľko pohľadov na tému holokaustu na Južnom Slovensku.
Kniha prináša hlboký a široký pohľad na slovenskú minulosť, no sčasti i súčasnosť, ba budúcnosť, očami autora, ktorý sa s rôznymi prejavmi slovenskosti stretal aktívne pôsobiac v rôznych pozíciách. V tomto prípade si dal za cieľ špecificky uvažovať o dvoch dimenziách „slovenského osudu“ ?
Kniha je voľným pokračovaním publikácie Predjarie. Politický, ekonomický a kultúrny vývoj na Slovensku v rokoch 1960 - 1967 (Bratislava, 2002) toho istého autorského kolektívu, ktorý prichádza s novým dielom. Predjarie sa stretlo s pozitívnym ohlasom nielen na Slovensku, no i za jeho hranicami.
Texterritorium volně navazuje na autorčinu předchozí knihu Textasis, vydanou rovněž v Karolinu, a podobně jako ona ohledává hranice a možnosti textu, slova, jazyka v protnutí literární vědy, psychoanalýzy a daseinsanalýzy. Základna, ono „území“, kde se tento pohyb odehrává, se však rozšiřuje.
V knihe Platidlá spomínané v Biblii sa píše o jednotlivých historických obdobiach od Abraháma do prvých storočiach nášho letopočtu, v ktorých sa poukazuje na vývoj platidiel a mincí ako aj o činnostiach spojené s peniazmi a to všetko na pozadí Biblie ako je to v nej opísané. Na ilustráciu sa v knihe nachádzajú aj citácie k danej téme.
Steinerova kniha o živote, smrti a povstaní vo vyhladzovacom tábore Treblinka je strhujúca. Je možné, že u mnohých čitateľov zostane v emocionálnej pamäti celoživotne. Zanecháva nástojčivé otázky presahujúce situáciu vo vyhladzovacom tábore. Nedajú ľahko obísť. Čo je vlastne človek? Kde sa berie krutosť a vražednosť? Čo je ľudská prirodzenosť?
Autor v knihe pútavým spôsobom prerozprával 39 historiek o niektorých dôležitých udalostiach, osobnostiach a pamätihodnostiach mesta Nitry. Pri tejto práci sa nechal čiastočne inšpirovať dielami starších nitrianskych literátov, hlavne Filipa Faitha z medzivojnového obdobia a Ladislava Martinčeka a Laca Zrubca z druhej polovice 20. storočia.
Preklad publikácie významného uhorského historika 19. storočia, Gustáva Wenzela o bojoch príslušníkov rodu Dóczyovcov s hornouhorskými banskými mestami, patrí ku klasickým dielam historiografie zaoberajúcej sa dejinami územia dnešného Slovenska. Publikácia vyšla ešte roku 1876, v maďarskom a latinskom jazyku a dnes je prakticky nedostupná.
Esejisticky pojatá kolektivní práce českých medievalistů, jejíž ústřední postavou je člověk českého středověku.
Knížka Povídání o navigaci je vlastně historií nautiky a hlavně astronavigace. Knížka je určena širokému spektru čtenářů. Pro ty, kteří astronavigaci znají, má autor připraveny zajímavosti a anekdoty, které znají pouze "šťouralové".
Kritické projevy 14 (Dodatky z let 18981937) zahrnují veškeré nebeletristické texty, které chybějí v předchozích třinácti svazcích Souboru díla F. X. Šaldy z let 19491963 a jsou rozptýleny v dobových periodikách, z nichž některá jsou pro současného badatele prakticky nedostupná, i v dalších publikacích.
„Mojím rozprávaním Noc som chcel poukázať na koniec, na zavŕšenie udalosti. Všetko smerovalo ku koncu – človek, dejiny, literatúra, náboženstvo, Boh. Neostávalo nič. Jednako je noc novým začiatkom.
Publikace sleduje politický, státoprávní, ústavní, ekonomický, sociální, národnostní a kulturní vývoj Československa v letech 1945–1989. Nejsou pominuty ani mezinárodně politické souvislosti a místo Československa v sovětské zahraniční a vojenské politice.