Publikace osvětluje jednu ze zásadních kapitol dějin ruského dějepisectví. Přináší analýzu koncepce ruských dějin Borise N. Čičerina (1828–1904) v dobových souvislostech ruské historiografie a v kontextu Čičerinových děl státovědných a filozofických. Práce podrobně mapuje počátky a okolnosti vzniku tzv.
Mnohorozmerná kronika našej najvyššej sopky a charakteristickej dominanty stredného Slovenska opisuje vznik poľanského stratovulkánu a jeho modelovanie majstrovskými nástrojmi prírody, pozoruhodné lesy a pralesy, klenoty z ríše rastlín a živočíchov, ľudí Poľany – od pradávnych obyvateľov cez valašskú kolonizáciu, tradičnú kultúru, objaviteľov a bádateľov až
V roce 1966, tedy před padesáti lety, začalo tehdejší Nakladatelství ČSAV, založené roku 1953, užívat název Academia. Od té doby vydalo úctyhodný počet zhruba čtyř a půl tisíce knih, mezi jejichž autory bychom našli patrně všechny významné české vědce, reprezentující všechny vědní obory.
Druhý svazek Hradních kaplí se věnuje převážně 14. a počátku 15. století, tedy době lucemburské. V předešlém svazku jsme se měli možnost seznámit s kaplemi ze 12. a především pak ze 13. století, které ve většině případů vznikly na královských hradech. Ve 14.
Dvacet studií a statí vědeckých pracovníků českých a makedonských vysokých škol a akademických ústavů, které se komplexně na srovnávacím principu věnují česko-makedonským historickým, jazykovým, literárním i etnograficko-folkloristickým otázkám.
Tridsiate roky. Z pohľadu udalostí dosť dramatická doba, poznačená svetovou krízou, predvojnovým stavom, ale i novými technologickými vymoženosťami ako rozhlas a film. Medzi médiami dominovali noviny a časopisy. Rád listujem v starých, zožltnutých novinách a časopisoch. Človek v nich nájde niečo, čo sa v učebniciach nikdy nedozvie.
Po skončení II. svetovej vojny sa mnohí mladí ľudia dobrovoľne angažovali v sociálne orientovaných mládežníckych organizáciách. Čo ich k tomu viedlo? A prečo sa nadchli práve pre socializmus?
Ratková bola v minulosti významným remeselníckym strediskom s mnohými cechmi, trhovo-obchodným centrom, sídlom slúžnovského úradu, ohniskom národného hnutia. Kultivované duchovenstvo a kvalifikovaní učitelia v školách podporovali vzdelanosť a rôzne kultúrne i spoločenské aktivity.
Historici sa pokúsili z hľadiska modernej historiografie zhodnotiť najdôležitejšie dejepisné práce tohto najvýznamnejšieho slovenského historika 19. storočia a významného matičného činovníka.
Doba elektronických knih přivedla „knihu" ke zlomovému bodu, ve skutečnosti však bylo setřásání starých a přejímání nových technologií součástí dějin knihy již od egyptských časů. Současnost je pro knihy, jak je známe, zcela kritická a tato publikace vypráví jejich příběh od úplného začátku.
Nové, upravené farebné vydanie encyklopédie antickej mytológie pozoruhodnou formou "slovníka na čítanie" približuje čitateľovi bohov a hrdinov antických bájí. Zaujímavé a dramatické vykreslenie ich osudov zaujme mladších aj starších čitateľov. Encyklopédiu dopĺňa množstvo farebných fotografií a hesiel o každej významnej postave.
Povstanie z roku 1944 patrí nepochybne medzi najvýraznejšie, ale aj najkontroverznejšie udalosti novodobých slovenských dejín. Hoci už uplynulo veľa rokov od čias nútenej glorifikácie tohto významného aktu protifašistického odboja, historici sa stále sporia pri pokusoch o jeho zhodnotenie.
Při výročí uzavření Druhého vatikánského koncilu se specialista na církevní, kulturní a sociální dějiny zamýšlí nad řadou otázek, včetně té základní, jaké je místo koncilu v dějinách církve a západní společnosti druhého milénia. Jak je to s otázkou změny, vývoje, kontinuity a diskontinuity v dějinách církve?
Roman Michelko, politológ, spisovateľ a publicista, v súbore článkov pod názvom Slovenská republika v rokoch 1939 - 1945 (vydal Politologický odbor Matice slovenskej, 2015) prezentuje vzájomne nadväzujúci súbor statí o dejinách Slovenska.
Kostol Sv. Margity v Turčianskom Jasene vznikol niekedy v druhej polovici 13. storočia a prvá písomná zmienka o ňom pochádza z roku 1332. Je vzácnou architektonickou pamiatkou, i pamätníkom dejín Turca a dejín kresťanstva na Slovensku, presvedčivým svedectvom o stredovekej kultúre vidieckeho prostredia.
Dielo významného literárneho vedca, estetika a kulturológa vychádza z tézy, že národná kultúra je fenomén eminentne európsky. Objasňuje princíp jednoty v rozdielnosti ktorý nevyvracajú ani súčasné procesy integrácie a globalizácie. Rezonančný priestor národnej kultúry vytvára priestor pre komunikáciu multikultúrnu.
Knihy Matúša Kučeru sú čitateľsky príťažlivé, pretože na jednej strane prinášajú dôležité historické informácie, na druhej strane im nechýba pútavé podanie, ktoré vťahuje do dejinného príbehu podávaného v národnom duchu, čo je predpokladom budovania zdravého národného povedomia.
Objavná práca historika pôsobiaceho v Južnej Afrike prináša úplne nové pohľady na preddejinné korene Slovákov a priebeh osídlenia stredoeurópskeho priestoru.
Slovensko od roku 1928 tvorilo administratívnu jednotku - Slovenskú krajinu - v rámci centralizovane spravovanej Československej republiky. To bol jediný hmatateľnejší výsledok úsilia o vyjadrenie jeho osobitosti v predchádzajúcom období. Zaznamenalo veľký pokrok najmä v oblasti vzdelávania, kultúry a osvety.
Vianočné zvykoslovie je mimoriadne cennou súčasťou nášho duchovného dedičstva. Knižné dielo predstavuje historickú i súčasnú podoba tradičných ľudových zvyklostí na Podpoľaní (Hriňová, Detva, Detvianska Huta a bezprostredné okolie).