„Záhady ľudstva, Zeme a vesmíru“ Ako Západ, Vatikán a Rotschildovci sfalšovali dejiny. Prečo zničili Veľkú Tartáriu? V úvode knihy sa uvádza: Slovenské príslovie : „Zvyk je železná košeľa“. Strašné!! Teraz chápete, prečo možno až 95 % populácie na Slovensku nedokáže „svojou vôľou“ skoro nič zmeniť vo svojich životoch!
V mestách sa po stáročia vytváralo podhubie, na ktorom prekvitala pestrá meštianska/mestská kultúra, ktorá tvorí naše národné dedičstvo. Plody tejto lokálnej a regionálnej kultúry sa však nestali súčasťou našich „veľkých dejín“. Aj v mestách, kde tvorcami, nositeľmi a uchovávateľmi tejto kultúry boli slovenské elity, kolektívna pamäť vyhasína.
Bratislavský Hrad bol dôležitou pevnosťou, príležitostnou rezidenciou uhorských kráľov, sídlom významných úradov. Za panovania Márie Terézie (1740-1780) jeho význam vyvrcholil. Potom nasledoval rýchly úpadok, hrad stratil pôvodné historické funkcie, až zostal po požiari v roku 1811 vyše 150 rokov chátrajúcou ruinou.
Bratia Franklovci sa vo svojej knihe zameriavajú na obdobie najväčšieho rozmachu židovskej komunity v meste, na roky 1918 – 1938. Na základe konkrétnych faktov dokumentujú, že Židia sa významne podieľali na spoločenskom, hospodárskom, kultúrnom i športovom živote Žiliny.
Walter Malaschitz vyrastal na Zuckermandli pod ruinami Hradu, na divom, neregulovanom brehu Dunaja. Táto romantická časť Bratislavy zanechala v jeho chlapčenskej duši nezmazateľné stopy, keď sa po rokoch rozpamätáva na ľudské osudy, na domy a ulice, ktoré čas dávno zniesol zo sveta.
Kniha odhaľuje nepoznané dejiny prostitúcie v prvých troch dekádach 20. storočia v slovenských mestách cez výpovede odborníkov, politikov, inštitúcií a osôb zapojených do prostitúcie. Autorka skúma myšlienkové svety rôznych skupín spoločnosti od politikov, cez prostitútky, lekárov, sociálnych pracovníkov až po umelcov.
V minulosti kolorit Topoľčian výrazne dotvárala početná, hospodársky a spoločensky významná židovská komunita. K obrazu Topoľčian zo začiatku 20. storočia patrilo námestie lemované židovskými obchodmi či pôsobivá stavba synagógy, ktorá patrila k najkrajším svojho druhu na Slovensku.
Přední slovenský historik a dlouholetý ředitel Historického ústavu v Bratislavě zpracovává již podruhé ve zcela nové podobě historii slovenského národa i jeho státnosti. Jako specialista na 19. a 20. století se detailně a s porozuměním věnuje důležitým emancipačním procesům. Text je dotažen do současnosti, končí před posledními prezidentskými volbami.
Záverečný diel trilógie, ktorá nie je ďalšou historickou faktografiou na danú tému. Je unikátnou kronikou osobných príbehov v rámci dramatických historických udalostí, ktoré v súčte vydávajú na epos o tom, ako sa v pôrodných bolestiach svetovej vojny a vlastnej krvi rodil moderný slovenský národ. Po 1. a 2.
Najničivejší konflikt všetkých čias, ktorý otriasol celým svetom, ožíva v tejto silnej, pútavej a vizuálne ohromujúcej knihe. Druhá svetová vojna: Unikátny obrazový sprievodca približuje historické udalosti z každého uhla pohľadu.
The book Ancient windows from Stupava. The oldest evidence of an earthquake in Slovakia deals with finds uncovered during archaeological excavations of a building complex from the Roman Period in Stupava. Attention was drawn especially to the masonry, which did not crumble away grad- ually as in medieval castles, but fell to the ground.
Kronikář Kosmas byl jednou z nejvýznamnějších osobností českých dějin raného středověku. Jeho Kronika Čechů zprostředkovávala vzdělaným středověkým čtenářům představy o předkřesťanském, mytickém dávnověku, o počátcích křesťanství i o neklidné době přelomu 11. a 12. století.
Nakoniec sme sa aj na Slovensku dočkali!
„SYMBOL JE NEODDELITEĽNOU SÚČASŤOU NAŠEJ STAREJ KULTÚRY A DUCHOVNA, ZÁROVEŇ JE KĽÚČOM K POCHOPENIU DUCHOVNÉHO SVETA NAŠICH DÁVNYCH PREDKOV“ Symbol niesol v sebe posolstvo magického umenia Volchvov a Žrecov. Nebol len obyčajným dekorom, ale obsahoval súhrn posvätných významov a magických účinkov niekoľko tisícročného diela našich starých mysliteľov.
Dejiny sú MEGA je zbierkou fascinujúcich a často prehliadaných epizód z histórie – od pozoruhodných žien a výnimočných mužov až po neuveriteľné zvieratá, nadprirodzené bytosti a príbehy hrdinstva a odvahy.
Jak název knihy napovídá, obsahuje dvě studie z oboru historiografie. První se věnuje pozdně středověké oficiální historiografii, která byla psána z pověření panovníků a představitelů států a měst a sloužila k legitimizaci jejich vlády, ospravedlnění jejich politiky a ideologické propagandě.
Historička Natasha Tidd berie čitateľov na globálnu cestu ľudskými dejinami a skúma, ako môžu lži zmeniť svet okolo nás, od podvodných PR kampaní Gaia Iulia Caesara až po zatajovanie udalostí, ktoré vyústilo do Černobyľu.
Publikácia Architektonické pamiatky a pamätihodnosti mesta Považská Bystrica - centrum a podhradie vznikla na základe dlhodobého výskumu Ing. arch. Mareka Turošíka, ArtD.
Sociologička Oľga Gyárfášová sa rozprávala s desiatimi ženami, ktoré boli súčasťou alternatívneho opozičného spoločenstva v rokoch normalizácie v Bratislave. Prostredníctvom svojich príbehov nám umožňujú nazrieť do sveta, v ktorom sa Štátna bezpečnosť usilovala získať kontrolu nad ich životmi.
Mongolská armáda vedená Džingischánom si za dvadsaťpäť rokov podmanila viac území a národov ako Rimania za štyristo rokov. V takmer každej krajine, ktorú Mongoli dobyli, nastal bezprecedentný vzostup kultúrnej komunikácie, rozšíril sa obchod a civilizácia prekvitala.
Hľadáte konkrétny titul?
Použite vyhľadávacie pole na vrchu stránky!