Katalog ke stejnojmenné výstavě představuje ochranu památek v menších městech jako téma, které na počátku bouřlivého dvacátého století pozvolna vystoupilo do popředí širšího veřejného zájmu.
V dvanástich kapitolách tejto knihy autor skúma diplomatické vzťahy medzi dvoma kultúrne a nábožensky vzdialenými „svetmi“ – safíjovskou Perziou a habsburskou monarchiou. V rámci týchto vzťahov sa oba štáty pokúšali vytvoriť spojenectvo proti ich úhlavnému nepriateľovi, Osmanskej ríši.
Nová štúdia o duchovnej piesni v evanjelickom prostredí na území dnešného Slovenska v prvej polovici 17. storočia. Jednou z najznámejších postáv dejín duchovnej piesne v strednej Európe je Juraj Tarnovský (1592 – 1637). Výnimočný vnímavý a rozhľadený hymnograf, ktorý vedel výstižne zachytiť myšlienku na malom priestore.
Zaužívané príslovie pripomína – Kto sa nezaujíma o svoju minulosť, nie je hoden svojej budúcnosti. Môžeme mu dať za pravdu, veď aj naše dejiny ponúkajú plnú náruč nedopovedaných, naružovo prifarbených a či tendenčných údajov o dejoch, ktoré sa stali, o ľuďoch, ktorí žili pred nami.
Pokračovanie obľúbeného cyklu o dejinách mesta. Etnologička Júlia Marcinová, autorka úspešného románu Kde si sa vydala, tam si mlieko pýtaj, ale aj mnohých odborných publikácií, nás tentoraz prevedie históriou odievania a módy na severe Slovenska.
Trilógia Temné Slovensko (v obale s titulmi Miesta zločinu a tragédií, Bitky, povstania a vzbury a Stopy vojnových hrôz) Trilógia kníh „Temné Slovensko“ sa zaoberá historickými udalosťami a miestami na Slovensku, kde sa odohrali vojny, zločiny a tragédie.
Kniha Bitky, povstania a vzbury sa zameriava na historické miesta na Slovensku, kde sa odohrali významné bitky, povstania a vzbury od staroveku po 19. storočie. Poskytuje podrobný prehľad lokalít, ktoré zohrali z tohto pohľadu dôležitú úlohu v dejinách Slovenska a strednej Európy.
Slovenská mapa temných miest sa pravdepodobne najviac napĺňala v 20. storočí kedy sme zažili najviac vojnového besnenia a najväčší počet obetí. Obrovský a priamy dopad na Slovensko mali obidve svetové vojny, Slovenské národné povstanie či holokaust, ktorý dosiahol aj u nás obludné rozmery.
Kniha Miesta zločinu a tragédií odhaľuje menej známe miesta na Slovensku, ktoré sú späté s historickými tragédiami a zločinmi. Autor Tomáš Galierik nás v knihe prevedie stredovekou históriou upírov a čarodejníc, ukáže nám mnohé šibenice či popraviská a priblíži nám aj viaceré novoveké tragédie.
Kým bol Ľudovít Štúr? Všestranne nadaným intelektuálom, politikom, filozofom, spisovateľom, vizionárom, rojkom?
Baví vás historie, napětí, překvapení?
O Karlově mostě vyšlo v uplynulých staletích mnoho knih. Žádná z nich se ale podrobně nevěnovala ikonografii jeho sochařské výzdoby. Ideová stránka jednotlivých děl byla přitom hlavním motivem jejich vzniku. Tato publikace obsahuje úplnou historii a popis všech soch a sousoší, které zde byly a jsou umístěny. Některá díla ovšem v průběhu času zcela zmizela.
Jana Šturdíková, autorka úspešnej fotografickej knihy Châteaux po našom, tentokrát viac ako desať rokov fotografovala život predmetov vo funkcionalistickom dome postavenom architektom Alexandrom Skuteckým (1883 – 1944). Od kotolne až po hromozvod a v desiatich bytoch hľadala pôvodné prvky, ktoré prežili od postavenia domu v roku 1936.
Od odborného poradcu seriálu Šógun!
Kniha Kolem Středomoří je soubor Braudelových textů, které nějakým způsobem souvisejí s jeho zásadní knihou Středomoří a středomořský svět v době Filipa II. Soubor se skládá ze tří částí, z geografického hlediska věnovaných severní Africe, Španělsku a Itálii, a tvoří ho Braudelovy články a recenze knih na téma Středomoří v 16.–17. století.
Károly Divald a jeho synovia. Z Prešova do Budapešti predstavuje prvú súhrnnú umelecko-historickú monografiu k životu a dielu Károlya Divalda v slovenskom prostredí. Monografia nadväzuje na a rozširuje staršie maďarské i slovenské výskumy, zároveň je rozsiahlo ilustrovaná pôvodným fotografickým materiálom zo slovenských i zahraničných zbierok.
Ivan Markovič (1888 – 1944), vnuk významného štúrovca Pavla Markoviča, syn a synovec významných slovenských politikov prelomu 19. a 20. storočia, Júliusa Markoviča a Rudolfa Markoviča, patrí k osobnostiam, ktoré mali byť v spoločnom záujme a zo zlej vôle ľudákov a komunistov vymazané z dejín a zabudnuté. Práve v prípade I.
Hľadáte konkrétny titul?
Použite vyhľadávacie pole na vrchu stránky!