Publikácia je piatym zväzkom dlhodobého projektu Historického ústavu SAV – Dejiny Slovenska v 20. storočí. Publikácia je rozdelená na dve relevantné časti – prvá, s názvom Obmedzená demokracia (1945 - 1948), sa zaoberá prvým povojnovým obdobím. Československo sa po skončení 2.
Poznatky o azda najznámejšej postave našich stredovekých dejín boli dlho v historiografii mylne a stereotypne interpretované. Posledné roky prinášajú postupne na základe moderného výskumu reálne poznatky o tejto osobnosti. Predkladaný zborník možno s istotou zaradiť medzi výsledky takéhoto výskumu.
A comprehensive reader on the Czech literary avant-garde. This book offers a wide-ranging selection of literary, theoretical, and documentary sources from one of the most dynamic and original European avant-garde traditions: that of the first Czechoslovak Republic and of the Bohemian lands.
Lidská společnost tvoří své dějiny od nepaměti. Historie slouží k poučení a k poznání naší současné kultury. Kniha Co je nového v historii představuje aktuální směry a myšlenkové tendence v historiografii.
Německý překlad knihy Dílo knížat a králů z rodu Přemyslovců Počátky českého státu jsou spjaty s christianizací země. Byl to v pozdním 9. století Bořivoj, první historicky doložený kníže z rodu Přemyslovců, který postavil první kostely na Levém Hradci a v prostoru Pražského hradu. Do řad světců z vladařského rodu vstoupila manželka knížete Bořivoje sv.
Sme zázrakom evolúcie, ktorý je schopný neuveriteľných výkonov. Sme však aj hlboko chybní. Naše telá sa lámu, dusia a zlyhávajú. Byť človekom je zhmotnená história. Vo svojej predošlej knihe Pôvod sa Lewis Dartnell pozrel na to, ako vývoj ľudstva ovplyvnila geológia, v tej najnovšej sleduje súvislosti medzi dejinami a ľudskou biológiou.
V knihe Pády impérií sa tím historikov, archeológov a politológov ponára do komplexných súvislostí, ktoré stáli za pádmi najväčších svetových impérií, od starovekého Egypta po pád mocnej britskej koloniálnej ríše.
Kniha se zabývá dějinami rodu Markvarticů od jejich prvních zmínek - cca od poloviny 12. století – do počátku 14. století, což zabírá prvních pět generací tohoto rodu.
Píše se rok 1741 a britská válečná loď Jeho Veličenstva Wager ztroskotá uprostřed divoké bouře u pobřeží Patagonie. Přeživší námořníci jsou na pustém ostrově vydáni na milost a nemilost kruté přírodě, čelí mrazu, hladu, zoufalství... A nakonec i sami sobě, když se jejich tábořiště promění v dějiště vzpoury, vražd a kanibalismu.
Saleziáni oslavujú významné jubileum, na Slovensku pôsobia už sto rokov. Je to vhodný čas ohliadnuť sa za tými, ktorí tvarovali saleziánske dielo do dnešnej podoby. Zároveň je to aj príležitosť rozhliadnuť sa okolo seba. Pretože to, čo bolo zasiate kedysi, dnes klíči. Pozbierali sme úlomky minulosti a súčasnosti a spojili ich do tejto knihy.
Jablonecké zboží (bižuterie ze skla, kovu či plastu a drobné skleněné výrobky) procházelo v první polovině 20. století vzhledem k politickým zvratům, k závislosti na zahraničních trzích a k charakteru sortimentu nejdynamičtější fází své historie.
Popularita a produkce dějepisných atlasů v Evropě stoupala zejména od poloviny 19. století. Zdánlivě nezaujatá díla mapující minulost však mnohdy výrazně otiskovala aktuální politickou situaci a názorové proměny společnosti, což z nich činí cenný historický pramen.
Bezmála tisíc rokov žili Slováci v Uhorsku. Spoločne s Maďarmi, Chorvátmi, Nemcami, Srbmi, Rumunmi a Rusínmi ho budovali aj bránili. Uhorsko bolo našou spoločnou vlasťou a v tomto multietnickom štáte prežili Slováci časy dobré aj zlé, doby slávne i hanebné. Napriek všetkému práve v Uhorsku sa zaradili medzi moderné európske národy.
Bratislava je “rozštvrtená” na 17 častí. Zoznámte sa s tým najzaujímavejším, čo vám jednotlivé mestské časti vedia ponúknuť. Dozviete sa históriu každej z nich, ako vznikli ich názvy aj čo zaujímavé vedia obyvateľom či návštevníkom ponúknuť. Prejdete sa po historických budovách i sakrálnych stavbách, navštívite múzeá, ale aj iné zaujímavé lokality.
K najrozvinutejším remeslám na Slovensku vždy patrilo zlatníctvo. Tvorba levočského zlatníka Jána Silášiho (…1782), špecifická typickým kánonom výstavby predmetov, svojským dekorom, ojedinelou výzdobou mnohofigurálnymi emailovými miniatúrami aj množstvom prác, nemá na Slovensku obdobu a priraďuje Silášiho k významným európskym zlatníkom - emailérom.
Kniha napísaná rukou Štefana Meliša pojednáva o novovekých minciach, ktorých funkcia vychádzala z ľudovej zbožnosti a povier obyvateľstva obce Papradno v okrese Považská Bystrica. Každý staviteľ nového príbytku dával do konštrukcie svojej stavby mince, niekedy doplnené o písomnú správu staviteľov, prípadne citát z Biblie, alebo o klasy obilia, resp. liečivé byliny.
Združenie Gotická cesta a Pamiatkový úrad Slovenskej republiky predkladajú širokej verejnosti zborník príspevkov z III. ročníka konferencie Najnovšie poznatky z výskumov stredovekých pamiatok na Gotickej ceste, ktorá sa uskutočnila 30. – 31.augusta 2018 v Rožňave.
Co tvoří středověká cestopisná vyprávění? Jaké stylizace, masky a motivy používají vypravěči cestopisů? Kdo a jak četl, opisoval a upravoval rukopisně dochované cestopisné příběhy? Jaké místo v evropském kontextu mají tato vyprávění vytvořená v českých zemích?
Hľadáte konkrétny titul?
Použite vyhľadávacie pole na vrchu stránky!